Co zajímavého přinesl rok 2012?

Hudba / 4.2.2013

Rok 2012 nebyl hudebně ani trochu chudý. Stojí za to si ty nejpodařenější hudební alba připomenout!

Výběr není zdaleka kompletní, jen pokud bych měla o každém autorovi, co vydal v roce 2012 album, něco napsat, tak bychom zdaleka nezůstali jen u jednoho článku. Rozhodla jsem se tedy, že připomenu jen malinkou část, kterou pokládám za výjimečnou.

Začala bych skupinou, která je podle mého názoru ohromně zajímavá. Někdo o nich může tvrdit, že jejich tvorba je vždy na stejnou notu, ale já s tím nesouhlasím. Letos se tato kapela vyskytne i v Praze. Ano, nemůže být řeč o nikom jiném než o The XX. Jejich nové album se jmenuje Coexist, vyšlo 11. září a rozhodně stojí za poslech.

Tato kapela šokovala svět v roce 2009, kdy vydala své první album xx.

Pokud mluvíme o nějakém šoku, tak rozhodně nemůžeme zapomenout na americkou zpěvačku Elizabeth Woolridge Grant skrývající se pod jménem Lana Del Rey. Její album Born to die, které vyšlo 30. ledna sklidilo spoustu cen. Ve světě se píseň Video game uchytila jako nejlepší z alba. Podle mého názoru, je to však Blue Jeans, a nebo jak napovídá samotný název alba, Born to die.

Dalším albem, které by rozhodně mělo být v tomto seznamu, je album Blunderbuss. Jack White jako vždy přesně věděl, co dělá. Album je úderné a při každém z jeho dalších poslechů objevíte něco nového.

Jack White není ledajaký muzikant. Je také skvělý skladatel. Například úvodní píseň pro film Quantum Of Solace Another way to die, kde společně s Alicia Keys tvoří skvělý duet, je další z jeho skvělých děl.

Skupina White Stripes je asi nejznámější kapelou Jacka Whita. Tato kapela se však rozpadla v únoru roku 2011. Další kapela, ve které Jack působil jako bubeník, se jmenuje The Dead Wheather.

 Teď trochu z jiného soudku. Folk rocková kapela Mumford and Sons vydala v roce 2012 druhou desku s názvem Babel.

Kdybych ji měla porovnat s jejich předchozím albem Sigh No More, tak musím přiznat, že v něm byli úspěšnější. Písnička The Cave je pro mne nepřekonatelná, ale rozhodně bych neváhala a album Babel si alespoň jednou poslechla, protože tvorba této kapely je natolik odlišná od populární a rádiové hudby, že nikoho, kdo má rád kvalitní hudbu, nenechá chladným.

Poslední skupinou, kterou bych chtěla zmínit jsou Imagine Dragons. Tato čtyřčlenná skupina vydala v loňském roce své první album s názvem Night Vision. První píseň Radioactive, myslím mluví za vše. Kapela existuje už od roku 2008 a pocházejí z Las Vegas

Rok 2012 byl opravdu hojný, a tak mnou vybraná část snad alespoň naznačila, jak loňský rok proběhl.

 Zdroj perexové fotografie: foter.com.

Alice Muziková

Alice Muziková

Sluchátka a knihy jsou neoddělitelnou součástí mých dnů. Všechny tyto radosti prokládám dobrou kávou. Večer podléhám filmům a britskému přízvuku. Život "kavárenského povaleče" si umím patřičně užít!

Zanechte komentář