Hrdinové bílého sportu pohromadě

Sport / 22.12.2014

Velmi zajímavou sondu do života slavných hráčů a vítězů Wimbledonu nám naservíroval Jaroslav Kirchner a Zdeněk Žofka v nové knize.

Kniha Wimbledon a příběhy tenisových hrdinů nám nabízí pohled nejen do sportovního, ale i osobního života největších tenisových hvězd bílého sportu od druhé poloviny 19. století. V knize tedy nechybí jak příběh Williama Renshawa, který na konci století páry opanoval travnatý turnaj hned sedmkrát, tak ani příběh cesty na vrchol největších současných hvězd tenisu. Je zde zmíněna i momentální světová jednička, Srb Novak Djokovič, který se na vrchol své sportovní kariéry dostal za pomoci přísných výživných metod.

Místo zde má pochopitelně i rekordman v počtu turnajových vavřínů v otevřené éře, Roger Federer. Stejný počet titulů má i Pate Sampres, jenž je zde také zdokumentován. Nechybí ani Španěl Rafael Nadal, který je pověstný svými rituály, o nichž se v knize také píše. Ať už se jedná o to, že Rafa při příchodu na kurt nešlape na bíle nalajnované čáry či jeho výstřednost v takřka chirurgicky přesném rovnání flašek během odpočinkové pauzy.

V knize je i mnoho skvělých fotografií.

V knize je i mnoho skvělých fotografií.

V knize mají své místo i ženy

Ačkoliv kniha nepatří mezi nejsilnější, co se počtu stránek týče, má zde kromě mužů velký prostor i ženská dvouhra a její slavné účastnice. Koutky českých fanoušků jistě mírně ucuknou do náznaku úsměvu v kapitole, která pojednává o rodačce z Prahy Martině Navrátilové, která stále drží rekord v počtu získaných titulů na wimbledonské trávě. Cesta za devíti tituly z nejslavnějšího tenisové turnaje na světě je zde vyobrazena i ve velmi kvalitních fotografiích, které zaujmou i ty, kteří se jinak o tenis příliš nezajímají.

Wimbledon viděl snad už všechno, ale co přineslo finále mužské dvouhry v roce 2008, předčilo veškerá očekávání. Nadal ve skvělém duelu výměn na hranici tenisové fantazie ztrácí velmi nadějné vedení 2:0 na sety a v podstatě už téměř za tmy a zcela vyčerpaný vítězí 6:4 6:4 6:7 (5:7) 6:7 (8:10) 9:7!

Jak probíhaly rozhovory mezi sestrami Williamsovými v šatně před zápasem? To je jen další medailón, jenž nám nabízí kniha Kirchnera a Žofky. Obě sestry na tomto turnaji dosáhly shodně pěti triumfů. Kniha se také dále zmiňuje o tom, jak velké změny doznaly oděvy tenistů za dobu, než se z Wimbledonu stal nejprestižnější turnaj v sezóně. Samozřejmě jsou tu také řádky o tradiční pochutině, jahodách se šlehačkou, které k Wimbledonu neodmyslitelně patří. Jistě nejen díky skvělým fotografiím, jenž knihu doprovázejí, považuji tuto knihu u tenisových fanoušků, za téměř povinnou četbu.

WIMBLEDON A PŘÍBĚHY TENISOVÝCH HRDINŮ   kniha wimbledon

Autor: Jaroslav Kirchner, Zdeněk Žofka

Nakladatelství: Fragment

Počet stran: 192, cena: 297 Kč

Žánr: Sportovní

Více informací naleznete na stránkách nakladatele

Zdroj všech fotografií: Luboš Řepa, Generace 21

Lubomír Řepa

Zanechte komentář