Zavzpomínejte na hity roku 1995!

Hudba / 28.1.2013

Do rytmu jakých písní jsme se batolili před osmnácti lety?

Naše hudební sekce se pro vás rozhodla připravit seriál, při kterém budete moci zavzpomínat na svá bezstarostná dětská léta prostřednictvím hitů, které tehdy kralovaly hitparádám. Každý týden si připomeneme jiný rok, dnes začínáme rokem 1995.

Milníky roku 1995

Evropská unie se rozšířila o Finsko, Švédsko a Rakousko.

Společnost Microsoft uvedla na trh Windows 95.

Skončila válka v Bosně a Hercegovině, byla vyhlášena její nezávislost.

Japonsko zasáhlo ničivé zemětřesení, vyžádalo si přes 6 000 obětí.

Rammstein vydává své první album Herzenlied.

I´ll be There For You – The Rembrands

Kdo by to řekl, že titulní píseň k mimořádně úspěšnému a oblíbenému seriálu Přátelé, vznikla už v roce 1995? Původně byl nahrán jen minutový úryvek, ten se ale tak moc líbil, že se z něj nakonec stala tří minutová píseň a ve videoklipu si spolu s kapelou zahráli herci ze seriálu Přátelé. Ještě, že ji chlapci přepracovali, neboť je právě tímto songem se nejvíc proslavili.

Scatman – Scatman John

Do doby než svět obletěl hit Scatman, byl John Paul Larkin (později znám jako John Scatman) zakřiknutý, koktavý chlápek. Nebýt vrozené vady řeči, možná by se nikdy ani slavným nestal. Píseň Scatman je totiž unikátním spojením techna a scatu (improvizovaného jazzového zpěvu, při němž se používají slova bez rozmyslu). No, jen si to poslechněte sami.

You Are Not Alone – Michael Jackson

V roce 1995 vyšlo Jacksonovi dvojalbum. První disk HIStory Begins obsahoval jeho největší hity za posledních patnáct let, na disku druhém s názvem HIStory Continues představil Jackson další pecky, mezi nimi byla i píseň You Are Not Alone. Sklidila velký ohlas, získala řadu ocenění (Grammy, American Music Award) a dokonce je zapsána i v Guinnessově knize rekordů.

Los del Rio – Macarena

Kdo v roce 1995 netancoval Macarenu, jako by nebyl. Macarena byla v lecčem první. Byla to vůbec první píseň, při které se tancoval typický tanec a stala se prvním typicky letním hitem. Jak už to tak u těchto superhitů bývá, textu nikdo pořádně nerozuměl, ale i tak Macarena dobyla snad všechny hitparády na světě.


In The Sumertime – Shaggy vs. Rayvon

I dalším hitem je song typicky letní.  Song In The Summertime sepsala britská skupina Mungo Jerry už v roce 1970, o dvacet pět let později si text vypůjčil rapper Shaggy a nazpíval ho společně s Rayvonem, který se právě touto spoluprácí se Shaggym zapsal do podvědomí veřejnosti.

Gangsta´s Paradise – Coolio

Tenhle singl se může pyšnit několika přívlastky nej. Byl zvolen nejlepší písní roku 1995. Song se také umístil na seznamu 69 nejlepších písní všech dob, který sestavil hudební magazín Billboard. A do třetice – s 10 miliony prodaných alb je to jeden z nejprodávanějších singlů všech dob. Do světa jej vypustil rapper Coolio, který si za ni vysloužil řadu ocenění (Grammy, MTV aj.).

Ode to My Family – The Cranberries

A náš výčet ukončíme známou baladou. Irská kapela The Cranberries ji vydala v roce 1994, na žebříčky hitparád ve všech evropských zemích vyšplhala až o rok později. Text napsala sama zpěvačka Dolores, vzpomíná v něm na bezstarostné dětství, rodinu a domov. I když byla píseň oblíbená, nikdy nedosáhla úspěchu songu Zombie.

Dáda – Ruce vzhůru

A aby někdo neřekl, že úplně přehlížíme české interprety, nesmíme zapomenout na dámu našich dětských srdcí – Dádu. Ona nás jako jedna z mála dokázala při sledování televize zvednout ze židlí a přinutit tančit. Poskakovali jsme, mávali rukama nad hlavou, zpívali si spolu s ní a neřešili jsme to, že se nám rodiče smějí za zády.

Zdroj perexové fotografie: Jitka Holčáková, Generace 21.

Jitka Holčáková

Jitka Holčáková

Editorka sekce Hudba, studentka žurnalistiky na Univerzitě Palackého, knihomol, psavec, hudební maniak a životní optimistka, co se řídí heslem "Nesnaž se porovnávat s ostatními, snaž se být lepší verze sebe sama!"

Zanechte komentář