Rozhovor: Šaty mých snů

Krása a móda / 12.12.2014

Přinášíme vám rozhovor o nově vznikajícím projektu Šaty mých snů.

S počátkem prosince se ve vodách sociálních sítí objevily informace o nově vznikajícím projektu Šaty mých snů, který si dává za úkol podpořit české a slovenské umělce a rozšířit výběr společenských šatů pro slavnostní příležitosti.

Jak vznikl projekt Šaty mých snů a s jakým cílem?

Projekt Šaty mých snů vznikl velice spontánně. Minulý rok jsem měl možnost zúčastnit se hned několika plesů a popravdě bych napočítal na jedné ruce slečny, které byly oblečeny adekvátně k této v podstatě jedinečné události jejich života. Poté jsem přemýšlel a uvědomil si, že každá slečna nebo žena má v životě vlastně dvě chvíle, kdy by měla vypadat opravdu skvostně a kdy by se tak měla i cítit. Je to maturitní ples a svatba. Vymyslel jsem proto tento koncept a oslovil Pavla Berkyho pro první modely.

V nabídce se objevují něžné šaty z kvalitních materiálů. Zdroj: Kryštof Antůšek

V nabídce se objevují něžné šaty z kvalitních materiálů. Zdroj: Kryštof Antůšek

Šaty mých snů fungují jako půjčovna společenských šatů z dílen českých a slovenských návrhářů. Máte pocit, že obdobně zaměřená půjčovna na trhu chyběla?

Ano. Určitě. Samozřejmě jsme si na začátku dělali takový malý research a většina půjčoven u nás funguje tak, že nakoupí v zahraničí (nejčastěji na Ukrajině a v Americe) opravdu levné šaty z opravdu ošklivých materiálů a s nějakou svépomocí je lehce upraví a pak je půjčují za kolikrát i velmi vysoké částky. Chtěli jsme se proto zaměřit na celkovou výrobu v Čechách a na Slovensku. Oslovit jednotlivé designéry, kteří to kolikrát nemají se svou tvorbou zde moc lehké. Samozřejmě by se chtěli věnovat své práci na maximum, využívat skvělých a drahých materiálů a ty prodávat. Ale český a slovenský trh na tyto ceny a modely mnohdy není ještě připravený. Napadla mne proto taková zlatá střední cesta, jak by designéři působící zde mohli tvořit kvalitní práci a přitom ji dostat i k širší veřejnosti a cenově být tak nějak na svém.

Jak přesně funguje váš projekt?

Tak prvním krokem byl research. Měl jsem schůzku s několika slečnami, které měly např. po maturitním plese, po svatbě nebo i před. Ukazoval jsem jim stovky modelů a z nich vybraly pár. Ty, které se pak slučovaly s mými představami, jsem předložil Pavlovi, který do nich opět vložil své představy a pak jsme měli několik vítězných typů šatů. Ty jsme jedny po druhých začali zhotovovat a v podstatě každý týden chceme přidat několik nových šatů do nabídky. Prostě jak se dokončí, jdou rovnou do nabídky. Chceme se zaměřovat na půjčování a prodej společenských a svatebních šatů a pak na zakázkovou výrobu. Naše klientky by si poté tedy mohly samy vybrat designéra z naší nabídky a po konzultaci s ním si vytvořit šaty přímo podle jejich představ a snů.

Prvním návrhářem, se kterým spolupracujete, je Pavel Berky. Proč jste si vybral právě jeho?

Je to prosté. Pavel splňoval všechny mé představy. Věděl jsem, že pochází ze Slovenska, studoval v Praze a rád tvoří z kvalitních materiálů. Měl jsem možnost zhlédnout jeho poslední kolekci v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weekendu 2014 a byl jsem nadšený z krásných materiálů, ze kterých byly modely vytvořeny. Když jsem pak navíc zjistil, že se jedná o český výrobek firmy Veba a že materiál je 100% bavlna v luxusní úpravě, měl jsem jasno a Pavla jsem pro tento projekt okamžitě oslovil. Samozřejmě připravujeme i spolupráci s dalšími známými i méně známými designéry, ale jde nám především o kvalitní práci, materiály a originalitu. Navíc zde není mnoho designérů, kteří se taktéž zaměřují na společenské a svatební šaty.

Pavel Berky je velice nadějný slovenský umělec. Zdroj: Hynek Ošťádal

Pavel Berky je velice nadějný slovenský umělec. Zdroj: Hynek Ošťádal

Můžete prozradit jména dalších designérů, se kterými se chystáte spolupracovat?

Dlouho jsme přemýšleli hned nad několika designéry a několik jsme i oslovili, ale zatím spolupráce nemáme ještě potvrzené, tak jména nechceme prozrazovat. Domnívám se ale, že pokud nám vybraní designéři spolupráci potvrdí, budou se mít naši klienti opravdu na co těšit.

Šaty mých snů jsou relativně nová záležitost, jak velký zájem zatím pociťujete ze strany zákazníků?

Zatím jsme v takové testovací fázi. Nabídku jsme spustili teprve k 1. 12. 2014 a máme za sebou silné jméno v podobě Pavla Berkyho, teď je ale na nás dostat tento projekt k veřejnosti. Snažíme se vybudovat silné sociální sítě, protože si uvědomujeme naši cílovou skupinu. Proto třeba ani zatím nezamýšlíme vytvořit webové stránky, ale fungujeme čistě přes Facebook a YouTube. Na Facebooku je vytvořena i jednoduchá aplikace, kde si slečny mohou vybrat své šaty a přímo vyplnit formulář a odeslat. Zatím jsme řešili několik šatů přímo na zakázku. A jelikož plesová sezóna teprve začíná, doufáme, že u nás slečny a ženy ocení to, co se snažíme nabídnout a čím se snažíme odlišit.

Mají Šaty mých snů nějakou provozovnu, kde se dají šaty vyzkoušet, případně poupravit?

Ano, samozřejmě. Sídlíme přímo v centru Prahy na adrese Odborů 5, Praha 2. V podstatě přímo na Karlově náměstí.

Kdo je autorem projektu?

„Jmenuji se Matěj Kubec. Moje maminka se věnovala módnímu návrhářství, a tak jsem od malička vyrůstal v tomto prostředí. Posléze jsem se začal věnovat více tanci a zpěvu, ale k umění jako celku jsem měl vždy velice blízko. Baví mne posouvat hranice všednosti někam dál, a proto hledám způsoby jak. A cítím, že tento projekt je opět krokem vpřed, jak i třeba lidem v ČR ukázat, že jsou možnosti a ne všechno je stejné.“

Zaujal vás projekt Šaty mých snů? Pokud chcete v nadcházející plesové sezóně obléci originál z Čech nebo Slovenska, doporučujeme vám navštívit oficiální facebookový profil projektu.

Zdroj perexové fotografie: oficiální Facebook Šaty mých snů

Zuzana Marková

Zuzana Marková

Studentka se stálou snahou zjistit, kam patří. Zajímá ji móda, filmy i divadlo.

Zanechte komentářVaše názory

  • Lída

    Já jsme si taky vždycky chtěla pořídit šaty snů na den D. Ale, ceny šatů jsou docela vysoko a na to abych si je koupila na jeden den cca, tak jsme pak volila spíše půjčovnu svatebních šatů. Čisté z ekonomického hlediska. Ale i tak jsme si je aspoň na jeden den dopřála 🙂