Vydejte se do tíživé budoucnosti se 100 opic

Divadlo Kultura / 17.12.2014

Experimentální divadlo 100 opic připravilo další autorský projekt, sci-fi fúzi různých forem umění.

Původní sdružení Mimotaurus, volnou platformu pro spolupráci s nejrůznějšími herci, režiséry, hudebníky a výtvarníky, založil Dominik Tesař v roce 2003. Divadlo se zaměřovalo zejména na pouliční projekty a komediální či groteskní tvorbu.

Později přibyla potřeba dělat projekty, které vznikají spíše ze strachu, neklidu a nutnosti ventilovat určitý přetlak. V roce 2013 vznikla inscenace Sedmého dne, ve které se autor po svém vyrovnává s nespravedlivým zúčtováním s naší společnou komunistickou minulostí. Tehdy si také divadlo změnilo název na 100 opic.

A jaké opice jsou? Rády si hrají a vymýšlejí příběhy plné fantaskních bytostí. Od toho se také odvíjí podoba masek a loutek, kterými se vědomě odkazují k  tradici burleskních mystérií a středověkých svátků bláznů. Kladou důraz na výtvarnou a hudební stránku projevu. Dokážou být i zlé a ironické, zacházejí do absurdit.

Dominik Tesař v představení pro děti Zajíček a velká mrkvová záhada, Zdroj: divadlo100opic.cz

Dominik Tesař v představení pro děti Zajíček a velká mrkvová záhada. Zdroj: divadlo100opic.cz

Základním kamenem 100 opic je již zmiňovaný Dominik Tesař, který zaujímá pozici režiséra i hlavního aktéra. Své spolupracovníky a další tvůrce si pak vybírá ze všech možných uměleckých oborů. 100 opic se záměrně zříká klasických divadelních prostor a účinkují v nedivadlech nebo ještě radikálněji vstupují přímo do ulic.

Důležitou složkou repertoáru divadelní společnosti je tvorba pro děti, pro niž se používá platforma 100 dortíků. Pohádek a příběhů pro děti má na svém kontu víc než „vážných“ her pro dospělé. Objevují se v nich upíři, mimozemšťané s kosmickými plavidly a další fantaskní stvoření.

V návaznosti na politické téma se připravuje nový projekt brusel.cz. Ten si odehraje svou premiéru krátce před Vánocemi a to v pondělí 22. prosince 2014 v 19:00 v kavárně Potrvá na Praze 6. Jedná se vlastně o geopolitické science fiction. Jak už to tak ovšem u tohoto žánru bývá, není těžké si takovouto budoucnost představit.

Loutky jsou často bizarní. Zdroj: divadlo100opic.cz

Loutky jsou často bizarní. Zdroj: divadlo100opic.cz

Česká republika v roce 2038 v čase klimatické katastrofy a vlny utečenců pátrajících po lepším místě pro život. Ačkoliv členem Evropské unie, uzavírá Česko své hranice. A evropské pobřeží se kvůli tajícím ledovcům čím dál tím víc noří pod mořskou hladinu.

Toto je náčrt situace, v níž se loutkový a výtvarný muzikál odehrává. Jak je to s naším vztahem k Evropské unii a s reprezentací naší republiky? Jak je to s naší geopolitickou situací? Nad těmito a dalšími otázkami polemizuje 100 opic prostřednictvím hudebně-dramatické kreace.

Spíše koncert doprovázený divadelní a výtvarnou akcí než divadlo doprovázené hudbou. Těšit se můžete na loutkové i činoherní divadlo, stínohru, interaktivní výtvarnou projekci pomocí meotaru a písně s hudebním doprovodem v netradičním složení.

Neznáte soubor 100 opic? V tom případě máte skvělou příležitost jej poznat a zpříjemnit si jeden z předvánočních večerů zajímavým zážitkem.

Zdroj perexové fotografie: z inscenace Stará pověst, divadlo100opic.cz

Jana Šajtarová

Jana Šajtarová

Pocházím z Příbora, studuji v Praze výtvarné umění. Mezi mé zájmy patří mimo jiné divadlo (ve všech jeho podobách), ale to asi nikoho nepřekvapí!

Zanechte komentář