Hobit: Bitva pěti armád aneb vybojuje si Jackson triumf Návratu krále?

Film Kultura / 11.12.2014

Všichni fantasy fanoušci pláčou – po více než 13 letech končí vláda novozélandské Středozemě. Hobit: Bitva pěti armád přichází do kin a my se ptáme, jak tuto nelehkou pozici, oznamující smutný konec, závěrečný díl ustojí?

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

Fantasy

USA, 2014, 144 min

Režie: Peter Jackson

Hrají: Martin Freeman, Richard Armitage, Luke Evans, Ian McKellen, Lee Pace a další

Druhý díl dobrodružství nekonvenčního Bilba Pytlíka (Martin Freeman) Hobit: Šmakova dračí pouť nezanechal trpasličí hrdiny s jejich kamarádem lupičem zrovna v lehké situaci. Místo bohatství Osamělé hory jim zůstal akorát tak rozlícený drak a všichni fanoušci se přesně před rokem rozčilovali nad tím, jak otevřeně dvojka skončila.

Oddych rozhodně nečekejte

Všechna akce, která vám možná chyběla ve Šmakově dračí poušti, se ale na plátna vrátí právě ve třetím díle. Místo poklidného začátku jste vrženi přímo doprostřed Šmakova běsnění a můžete si být jisti, že co do akčnosti Hobit: Bitva pěti armád rozhodně nezklame. Bojovat se bude o sto šest, a to hned na pěti frontách – hluchých míst je v tomto díle, ve srovnání s tím předchozím, vyloženě poskrovnu.

Sktřeti mají pro strach uděláno, aneb uhodnete všech pět armád? Zdroj: Warner Bros CZ

Skřeti mají pro strach uděláno aneb uhodnete všech pět armád? Zdroj: Warner Bros CZ

Středozem nikdy nebyla nádhernější

Celé svižné tempo posledního dílu je pak podtrženo i neuvěřitelnou grafikou, která předčí všechny své předchozí díly a strčí do kapsy i efekty staršího brášky Pána prstenů (což je ale vzhledem k vývoji technologie logické).

Hobit: Bitva pěti armád je výpravné dílo překypující originálními záběry, perfektním střihem a propracovanou scénou. Záběry z bitev vás chtě nechtě vtáhnou do centra dění a vy se od filmového plátna nebudete moci odtrhnout. Třešničkou na dortu je pak scéna fungující jako nenápadný prequel právě k Pánovi prstenů, kde se střetnou elfí meče s těmi z  Prstenových přízraků.

I přes Šmakovo řádění v Jezerním městě zůstává Středozem překrásná. Zdroj: Warner Bros CZ

I přes Šmakovo řádění v Jezerním městě zůstává Středozem překrásná. Zdroj: Warner Bros CZ

Škoda jen, že se tvůrci nevyřádili stejně tak dobře jako na grafice i na scénáři samotném.

Láska, která hory přenáší? Tak příště lépe.

Jakkoli rádi bychom Hobita vychválili do nebes, je nutno podotknout, že Tolkien asi dobře věděl, proč si ve svých knihách romantiku odpustit. Je jasné, že ne každému se chce 144 minut dívat jen na udatné mužské bojovníky a romance za časů Třetího věku není nic proti ničemu, ale láska mezi Tauriel (Evangeline Lilly) a Kilim (Aidan Turner) se scénářově jednoduše nepovedla. Jakkoli jsme jim dvěma všichni fandili, celá romance vypadala až příliš nepřirozeně a nefungovaly ani flirtovné prohozy pohledného Kiliho.

Oproti tomu sedí mnohem lépe jiskření mezi Galadriel (Cate Blanchett) a Gandalfem (Ian McKallen), které ve třetím díle nabere nečekané obrátky.

Dočkáme se ve filmu jen romance mezi Kilim a Tauriel? Zdroj: Warner Bros CZ

Dočkáme se ve filmu pouze romance mezi Kilim a Tauriel? Zdroj: Warner Bros CZ

A nepromyšleně, chvílemi přímo až zbytečně, pak působí i komické okamžiky, o které se snaží hlavně postava Alfrida (Ryan Gage), pomocníka charismatického Starosty (Stephen Fry). Snaha o komický tón celé hobití série, která tak má odlišovat Hobita jako knihu pro děti od chmurného Pána prstenů, nepůsobí příliš věrohodně a od srdce vás rozesměje jen sporadicky a na místech, kde to tvůrci ani nezamýšleli (prozradíme jen, že Legolasovy „parcourové“ triky nabraly zcela nových rozměrů).

Thorinovo podivné šílenství neboli Sméagol to uměl lépe

Ale humor stranou, scénář třetího Hobita pokulhává i co se vykreslení jiných postav týče. Thorin (Richard Armitage), který si v prvním díle získal nejedno dívčí srdce, ztělesňuje největší trpasličí slabost – chamtivost. Jako metafora jeho postava nefunguje špatně, ale celkově jeho vnitřní rozvrat působí nepřesvědčivě.

Thorinovo šílenství znepokojí nejednoho trpaslíka.

Thorinovo šílenství znepokojí nejednoho trpaslíka. Zdroj: Warner Bros CZ

Přitom my, věrní fandové, přece víme, že to Peter Jackson umí mnohem lépe. Zavzpomínáme-li na úžasného Andyho Serkise v roli Sméagola a jeho boj s rozdvojenou osobností, musíme konstatovat: 1:0 pro Sméagola.

Vykrádání Pána prstenů… A proč ne!

V mnohém se mohou diváci rozčilovat, že Jackson v podstatě vykrádá sám sebe a bere si nápady z Pána prstenů, kde se mu zlíbí. Záběry až přílišně se podobající kameře Pána prstenů, ale i dialogy, které téměř do každičkého slova citují scény z předchozích dílů… Těchto detailů si po chvilce všimne každý, kdo viděl trilogii Pána prstenů alespoň dvakrát. Těmto oddaným nadšencům ale tento fakt vůbec nemusí vadit, ba naopak!

Takový upgrade Legolase na skateboardu v Helmově žlebu z dvojky Pána prstenů (Pán prstenů: Dvě věže), kdy nyní místo štítu použije zmutovaného netopýra, do filmu zcela zapadá a působí spíše úsměvně než jakkoli negativně. Celý Hobit: Bitva pěti armád pak tvoří nejen velmi kvalitní závěr dobrodružství Bilba Pytlíka, ale i nostalgické ohlédnutí za těmi úžasnými lety, která jsme v tomto snovém světě společně se všemi zapálenými tvůrci filmu strávili.

Bitva pěti armád proti Návratu krále?

A nám nezbývá než složit obrovský dík tomu nejoddanějšímu z nich. Na světě totiž není moc jiných režisérů, kteří by zasvětili svou kariéru jedinému autorovi a jeho dílu, jako to udělal Peter Jackson. V trilogii Pán prstenůHobit se tento neuvěřitelný režisér zcela ponořil do fantastického světa J. R. R. Tolkiena – plného ideálů cti a statečnosti, pravého přátelství a boje dobra proti zlu. A ponořil se do něj natolik, že už možná skoro zapomněl, jak vypadá ten náš, a tak mu občas nějaká ta chyba unikla.

Tak co myslíte, vyrovná se tedy Hobit: Bitva pěti armád poslednímu dílu trilogie Pána prstenů: Návrat krále? No asi ne, ale co na tom záleží. Pokud jste skalní fanoušci, film si užijete, na konci si poctivě zapláčete a Peterovi leckterá zaváhání odpustíte. Do kin totiž přichází závěrečná kapitola veledíla, které bylo do nejmenšího detailu vytvořeno s láskou a zanícením.

A my můžeme, společně s Billy Boydem alias Pipinem, jen tesknit, že jsme právě řekli „Poslední sbohem“ fenoménu, který nebude zapsaný jen v dějinách literárních, ale nyní i v těch filmových.

 Zdroj perexové fotografie: Warner Bros CZ

Karolina Tomšová

Karolina Tomšová

Studentka Filozofické fakulty UK v Praze, milovnice filmů, koček, dobrého jídla a nejlépe toho všeho dohromady.

Zanechte komentář