Co nás zaujalo v listopadu?

V obraze / 10.12.2014

Uplynulý měsíc nám nabídl směsici zpráv zahrnující Zemanovy červené karty i nerozsvícený vánoční strom v Liberci. 

Povzbuzující

Žáci osmých tříd českých škol se umístili na prvním místě v mezinárodních žebříčcích. Ano, čtete správně. Ačkoliv nám neustávající spory týkající se státních maturit mohou přinášet mylné domnění, že české školství je na tom opravdu bídně, testy počítačové a informační gramotnosti ICILS 2013 nám reputaci vylepšily. Do průzkumu se zapojilo celkem devatenáct zemí, v České republice konkrétně 170 škol. Na záda nám z druhé příčky dýchali Kanaďané a hned za nimi Australané. „V úlohách výzkumu ICILS bylo zadání, které vyžadovalo porozumění textu, jeho analýzu, vyhodnocení a zvolení dalšího postupu k vyřešení jednotlivých úkolů,“ sdělil Českému rozhlasu ústřední ředitel České školní inspekce Tomáš Zatloukal. Jak to, že se mladým Čechům podařilo dosáhnout té nejlepší pozice? Že by se ono zautomatizované CTR+C a CTR+V při zpracovávání referátů konečně někde projevilo?

pc

Čeští žáci osmých tříd patří mezi špičku v počítačové gramotnosti. Zdroj: foter.com

Kontroverzní

Zdá se, že 17. listopad se nestal jen významným dnem spojeným s revolucemi v roce 1939 a 1989. I když je stále důležité připomínat si události z minulosti, zabývat bychom se též měli děním současným. Dosvědčili to tisíce lidí, které se na výročí sametové revoluce sešly na pražské Národní třídě, aby výraznými červenými kartami a pronikavým hvizdem píšťalek daly najevo svůj nesouhlas s kroky hlavy státu – s prezidentem Milošem Zemanem. Odpůrci se k této příležitosti sešli také v Brně, ale v menším počtu, přišlo jich kolem pěti set. „Nesouhlasíme s tím, jakým způsobem nás prezident zastupuje v zahraničí, a chceme upozornit na neblahé dopady jeho počínání,“ uvedla organizátorka Šárka Václavíková pro portál iDnes.cz. Mezi spouštěče této demonstrace mohla patřit Zemanova kontroverzní cesta do Číny nebo vulgarismy, které hojně používal v rádiu v Hovorech z Lán (trefně přezdívané jako Horory z Lán). Takových důvodů bychom ale bez problémů našli daleko více. Těšíme se na novoroční proslov.

Emotivní video na toto téma můžete zhlédnout zde:

Tragická

Že agrese, násilní a obtěžování náš svět jen tak neopustí, se bohužel potvrdilo i 15. listopadu, kdy se k nám z německých médií dostala zpráva o tragické smrti studentky Tugce Albayrak. Dívka následovala volání o pomoc a nalezla muže, kteří na toaletách obtěžovali dvě mladé slečny. Ačkoliv první vlna násilí pominula, konflikt se opět vyhrotil na parkovišti před rychlým občerstvením. Provokace ze strany agresivních mužů vygradovala až do takové míry, že jeden z nich baseballovou pálkou praštil Tugce do hlavy. Té už život nezachránil ani včasný příjezd lékařské pomoci. Příběh o to více nahání strach, když zjistíme, že dívka zemřela přesně v den svých 23. narozenin.

Úsměvná

A pozitivní zpráva na konec. Mezi všemi negativními zprávami se totiž při pečlivějším bádání vždy najde minimálně jedna optimistická, až dokonce lehce úsměvná novinka. Liberečtí jistě vědí, o čem je řeč. Přestože ve většině českých vesnic a měst došlo 30. 11. (na první adventní neděli) k slavnostnímu rozsvícení ozdobených vánočních stromků, obyvatelé Liberce se očekávané ceremonie dočkali až o týden později. Dá se říci, že opravdové světlo jim dovezl až čert s Mikulášem. Na vině o týden dříve byla technická závada, došlo k poruše spínače. Liberečtí však alespoň měli dvojnásobnou příležitost se sejít a popovídat si se známými. Osvětlení v takových situacích přece nehraje žádnou roli.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Markéta Popelářová

Markéta Popelářová

Na světě je plno věcí, které mě dokážou nadchnout. Ale když začnete konverzovat na téma vzdělávání, věřte mi, jdete na jistotu. Stejně tak si ale s vámi ráda popovídám o cestování, jazycích, zajímavých lidech, hezkých kavárnách a minimalismu. Nejen prostřednictvím článků se pokouším přispět k tomu, aby se lidé dozvídali o nových projektech a myšlenkách, které by je mohly inspirovat k cestě za svými vlastními cíli. Protože na dělání toho, co nás baví, není v životě nikdy pozdě.

Zanechte komentář