Slavné fotografie: Den vítězství na Times Square

Design / 5.1.2015

Hledáte-li v historii snímek odrážející radost z toužebně očekávaného míru, pak je to fotografie polibku uprostřed zaplněného Times Square. 

Dnes už slavná fotografie byla pořízena 15. srpna 1945 v New Yorku. Ten den skončil nejničivější konflikt v dějinách lidstva, druhá světová válka se dotkla nejméně 58 zemí, a co se týče nenávisti, násilí a bolesti, nemá obdoby. Není divu, že zpráva o jejím konci se šířila bleskovou rychlostí.

Tisíce lidí se shromáždily na Times Square, aby oslavily konec války. Zdroj: wikimedia.org

Tisíce lidí se shromáždily na Times Square, aby oslavily konec války. Zdroj: wikimedia.org

Čtyři roky poté, co Spojené státy vstoupily do války, byl znovu nastolen mír a davy lidí vyrazily do ulic New Yorku oslavovat kapitulaci Japonska. Fotograf časopisu Life, Alfred Eisenstaedt, přirozeně popadl svůj fotoaparát a vydal se zvěčnit jedinečnou atmosféru města, které po několika letech zničující války znovu ožilo radostí a nadějí.

Legendary_kiss_V–J_day_in_Times_Square_Alfred_Eisenstaedt

Fotografie se stala symbolem konce války. Zdroj: wikipedia.org

Ukradený polibek

Na přeplněném Times Square si Eisenstaedt náhle všiml námořníka, který popadl do náruče každou ženu, na kterou narazil. Nedbal prý toho, zda je mladá nebo stará, štíhlá či tlustá, blondýnka nebo brunetka. Byl natolik opojen štěstím a nadějí v lepší zítřky, že je chtěl sdílet s celým městem a zcela očividně především s něžným pohlavím.

Fotograf se se svojí Leicou snažil zachytit jeden z těchto momentů, ale jak později popisoval v rozhovorech, drahnou chvíli se mu to nedařilo. Pak však náhle uviděl jakýsi bílý záblesk, otočil se a spontánně zmáčkl spoušť přesně v okamžiku, kdy námořník líbal půvabnou zdravotní sestřičku v bílých šatech. Během několika vteřin udělal přesně čtyři snímky. Ten nejlepší z nich pak pojmenoval Den vítězství na Times Square a dodnes je symbolem radosti z konce války.

Fotografie vyšla na titulní stránce legendárního časopisu Life a stal se z ní Eisenstaedtův nejslavnější počin. O námořníkovi se dodnes nic neví. Jedno je ale jisté: ten den se znovu narodil.

Zdroj perexové fotografie: wikipedia.org, Alfred Eisenstaedt

Izabela Nováková

Izabela Nováková

Zanechte komentář