Je to váš přítel nebo kamarád?

Osobní rozvoj Vztahy / 6.1.2015

Někdy máme někoho, koho máme moc rádi, ale nevíme, zda ho máme „jen“ rádi, anebo ho milujeme. Co je víc, když v obou případech je to prostě láska?

Spřízněná duše

Láska je láska a přesto může mít různé podoby a není vždy láska jako láska. Někdy vznikne tak, že potkáme někoho úplně nového, koho jsme předtím neznali, jindy se vyklube z nejlepšího přátelství. Je těžké určit, co je lepší, záleží, co od vztahu očekáváte. Každé seznámení má své pro a proti. Každý vztah sebou nese jiné výhody a nevýhody. Nakonec není důležité, jak jste toho pravého či pravou poznali, ale záleží vlastně na tom, zda jste s ním šťastní a zda je prostě tady a teď jen a jen s vámi.

Může se lehce stát, že ve vašem životě je vaše druhé já, někdy je to kamarád a jindy je to přítel. Ten člověk je tu jen pro vás, ale vy se nemůžete rozhodnout, co k němu doopravdy cítíte a nejste si ani jistí, co naopak cítí k vám. Život je plný překvapení a nic není nereálné, někdy může jediný čin či rozhodnutí změnit životy dvou lidí a buď je ještě pevněji spojit, nebo v horším případě úplně rozdělit.

Každý z nás má nějaký osud, který svými činy a rozhodnutími ovlivňuje průběh našeho života. Někdy nejlepší vztahy vznikají právě z kamarádství, neboť toho člověka už znáte a víte, jak v důležitých životních situacích reaguje. U protějšku, který jste právě poznali, aniž se nadějete a už jste ve vztahu, může být dost obtížné poznat pravou stránku. Pravděpodobně se totiž ten druhý bude snažit se vám zalíbit, a proto se může chovat odlišně než je u něho obvyklé.

Jak poznáte, kdy jde ještě o kamarádství? Zdroj: photl.com

Jak poznáte, kdy jde ještě o kamarádství? Zdroj: photl.com

Kamarád vs. přítel

Pokud přátelství, které dosud skvěle fungovalo, přeroste ve vztah, je nutné se zamyslet nad tím, proč to doposud fungovalo a nebylo z toho nic víc. Záleží na okolnostech a načasování. Jeden mohl být zadaný, mohlo se jednat o spolužáky, kolegy, spolubydlící, u kterých by milenecký vztah narušil vztah, který mezi dvěma byl. Také mohou mít odlišné základní životní postoje, hodnoty, názory na život či dokonce zlozvyky, které u kamaráda akceptujete, ale nesnesli byste je u partnera.

Můžete mít kamaráda, o kterého třeba dlouho usilujete, nicméně když se stane vaším partnerem, náhle zjistíte, že vás vlastně fyzicky nepřitahuje a vše bylo lepší, když jste byli kamarádi. Může to být jakási zkouška, pokus v jiný vztah, nakonec ale zůstanete u toho původního. Milé dámy, zde hraje roli převážně to, ač chceme nebo ne, že často kluky škatulkujeme. Někdo je prostě kamarád, jiný je náš přítel. Ne nadarmo se říká, je-li kluk ve friend zóně velmi těžce se z ní dostává.

Kouzlo neznámého či sázka na jistotu? 

Pro někoho tedy rozhoduje hned první setkání a hodně krátká doba poté. Hned na začátku se uvidí, zda ze setkání vznikne něco víc. Pokud s vámi kluk nejprve delší dobu kamarádí, potom už je pozdě na nějaké dvoření se. To, co může být pro jednoho výhoda, je pro druhého nevýhoda. Kouzlo neznámého a něčeho nového nebo sázka na jistotu? Každý vztah je jinak silný a trvalý.

Někdo hledá vzrušení, akci a romantiku, někdo trvalejší hodnoty. Je-li vývoj vztahu jako z pohádky a máte pocit, že je to nejlepší partner, kterého jste kdy potkala, snadno se můžete spálit. Naopak pokud někoho velmi dobře znáte již nějakou dobu a zkrátka se to prostě stane, že jste ve vztahu, víte, co od sebe čekat, jaké jsou silné a slabé stránky. Můžete odhadnout, jak druhý v dané situaci zareaguje a znáte jeho přirozené chování bez pozlátka, když se vás snaží okouzlit nový objev.

Zároveň neznamená, že když začnete chodit s kamarádem, že toho druhého znáte úplně dokonale. Znáte se jako kamarádi a ve vtahu je prostor pro objevování nových věcí, které jste o dotyčném netušili a projeví se až ve chvíli, kdy jste si bližší. Nespornou výhodou může být, že již znáte jeho okolí, přátele, rodinu a do jeho života vplujete bez stresu z nového seznamování. Stinnou stránkou je bezesporu to, že v případě, kdy se něco pokazí a vám to nevyjde, ztratíte přítele i kamaráda.

Nerozlučná dvojka. Zdroj: photl.com

Nerozlučná dvojka. Zdroj: photl.com

Co je víc?

Je důležité si uvědomit, jak moc pro vás ten druhý znamená, jak moc to s ním myslíte do budoucna vážně, jaký by byl život bez něj a zda o takový život stojíte. Máte-li kamaráda, ale přátelství je již na pomezí s láskou, není to až tak hrozné. Ve vašem živote je jeden muž, jen přesně nechcete nebo neumíte určit hranice a pravidla vašeho vztahu.

Záleží-li vám na něm a jste-li s ním šťastná, je celkem jedno, jak vztahu s ním říkáte. Slova jsou jen slova, význam mají činy. Dělejte to, co vás činí šťastnou, poddejte se svým citům, važte si toho, co máte a neubližujte! Neubližujte tomu, kdo vás miluje, ani sobě. Mohli byste totiž jednou litovat, že jste ztratili toho pravého či tu pravou. Většinou si, až když už je pozdě, uvědomíme, co pro nás ten druhý doopravdy znamenal, jak hezky se k nám choval a že nás měl doopravdy rád.

Někdy je nejlepší nepřemýšlet a nechat všemu volný průběh. Zdroj: photl.com

Někdy je nejlepší nepřemýšlet a nechat všemu volný průběh. Zdroj: photl.com

Tady a teď

Nechte tomu volný průběh a uvidíte. Ne vždy je dobré nad tím příliš přemýšlet a hned možný vztah odsoudit k záhubě. Prostě žijte tady a teď a uvidíte, jak se vztah vyvine a zda má smysl, nebo ne. Dejte tomu prostě šanci, nemáte co ztratit.

Není dobré vše nové utnout hned na začátku, nejste-li si se vztahem jistí. V budoucnu by vás to mohlo hodně mrzet a mohli byste si vyčítat, že jste nedali šanci něčemu, co mohlo být to nejlepší, co vás v životě potkalo. Pokud ale rovnou víte, že kamarádství do vztahu nepřeroste, chovejte se podle toho. Nedávejte plané naděje a nevoďte za nos, mohlo by se vám vymstít. Jasně vymezte hranice, které ale nepřekračujte.

Srdce vs. rozum

Je možné, že nad svými láskami, flirty i známostmi až příliš přemýšlíte, než abyste je prostě prožívali. Těžko říct, zda je to proto, že svůj potenciální vztah berete příliš vážně a zodpovědně a myslíte na budoucnost. Nebo zda prostě a jednoduše máte strach, bojíte se vázat, protože se nechcete vzdát své „svobody“ a nezávislosti. Jestliže jste většinu života single, asi budete víc sobečtí a nejste zvyklí dělat ústupky a kompromisy. Hledáte spíše důvody, proč s druhým nebýt než proč ano.

Až zkušenosti a čas ukážou následky našeho rozhodnutí. Je těžké určit, kdo je ten pravý, ale pokud již v našem životě je, tak to pocítíme. V hledání životního partnera je dobré dát na rozum, ale zároveň poslouchejme naše srdce. Včas stanovme, kdo je náš kamarád a kdo přítel. Ne podle toho, komu jak říkáme, ale podle toho, s kým se jak cítíme. Jen my sami svým chováním rozhodujeme, s kým prožijeme život, život ve dvou.

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Petra Maksymovová

Petra Maksymovová

Nuda není nic pro mě. Důležitý je pro mě čas, kterého si vážím. Svůj život chci prožít naplno a podle svých představ. Miluji cestování, slunce, léto, běhání a místa s výhledem. Můj život ovlivnil pobyt v Londýně a Lisabonu, Londýn mám hrozně ráda a zbožňuji cokoliv s ním spojené.

Zanechte komentář