ŠÉFOVÉ NA ZABITÍ 2: Pár mrzkých vtipů za cenu mozkových buněk

Film Kultura / 19.12.2014

Bateman, Day a Sudeikis se vrací, aby dělali šéfy sami sobě. Že by se ale poučili, to se říct nedá.

HORRIBLE BOSSES 2

komedie

USA, 2014, 108 min.

Režie: Sean Anders

Hrají: Jason Bateman, Charlie Day, Jason Sudeikis, Chris Pine, Jennifer Aniston, Christoph Waltz, Jamie Foxx, Kevin Spacey

Do kin se vrátila trojice Nick, Dale a Kurt. Tentokrát už se nepotřebují zbavit svých šéfů, ale zabránit tomu, aby je opět přechytračila parta záporáků. Důležitou otázkou ani moc není, zda se jim to povede, ale co v tomhle filmu dělají oscaroví herci typu Kevina SpaceyhoChristopha Waltze?

Parťák do sprchy

Známá trojice z prvního filmu (Bateman, Day a Sudeikis) už měla dost svých šéfů, a tak se v pokračování rozhodla vydat jinou cestou. Na trh nyní přišla s ambiciózním výrobkem – takzvaným Parťákem do sprchy, sprchovou hlavicí, která sama dávkuje šampon a sprchový gel. Než se ale stihne dostat na trh, stačí Nick, Dale a Kurt uzavřít velmi špatnou dohodu s velmi špatnými lidmi.

Pánská trojice se tentokrát pokusí podnikat na vlastní triko. Bezúspěšně.

Po ukvapené skupinové diskuzi se trojice rozhodne unést syna (Chris Pine) podnikatelského magnáta, který je drží v šachu. Že vám to připadá jako špatný nápad? Správně. A od té chvíle už to jde jen z kopce…

Humor v uvozovkách

Možná jste si všimli výčtu hereckých jmen nahoře v infoboxu. Nemusíte je počítat, udělala jsem to za vás – je jich tam celkem osm. S těmito osmi jmény mám malý problém, přijdete na to jaký? Ne, nedám vám čas k rozmyšlení. Začnu ale malou nápovědou: Bechdel test. Že jste nikdy o Bechdel testu neslyšeli? No tak teď máte skvělou příležitost! Pohodlně se usaďte, protože mu hodlám zasvětit následující odstavec.

Bechdel test je jednoduše řečeno ukazatel toho, zda je film genderově vyvážený. Jeho požadavky jsou velmi nízké: ve snímku (či jakémkoli fiktivním díle) mají být alespoň dvě pojmenované ženské postavy, které spolu vedou konverzaci o čemkoli jiném, než jsou muži. Zdá se to prosté. Věřte ale, že polovina dnes vznikajících filmů – a velké množství oscarových snímků – tento test neprošlo.

Nenechte se oklamat. Chris Pine (vpravo) možná vypadá, že hraje pěkného bastarda. A je to taky pravda.

Nenechte se oklamat. Chris Pine (vpravo) možná vypadá, že hraje pěkného bastarda. A je to taky pravda.

Šéfech na zabití 2 je výrazná ženská postava jen jedna – nepolepšitelná nymfomaniakální bývalá šéfka jednoho z ústřední trojice, kterou stejně jako v prvním díle ztvárňuje Jennifer Aniston. Sama se ale přitom na plátně objeví pouze ve třech scénách, kde se zájmem sobě vlastním barvitě popisuje všemožné sexuální techniky a praktiky, které by chtěla dělat a) jedné z hlavních mužských postav, b) druhé z hlavních mužských postav a c) ženě druhé z hlavních mužských postav. Poslední zmiňovaný ale bohužel není rozhovor s další ženou. A přitom k úspěchu chybělo už tak velmi málo.

Můžete namítat, že Šéfové na zabití 2 prostě nejsou filmem pro ženy. K tomu vám povím jen tolik, že jsem ke stejnému závěru došla po jednom obzvlášť detailním a sprostém monologu. Pochopil to i jeden starší pán, který po stejné scéně odešel ze sálu.

Proč by ale podobné snímky neměly být pro všechny? Já se taky ráda podívám na komedii. Nevadí mi záchodový humor, pokud je ho únosná míra, a nepovažuji se ani za kdejakou netýkavku, co se týče sprostých slov. Pokud máte ale film postavený na přemíře sexuálního humoru (slovo humor používám velmi lehkovážně) a vulgarit, kde je přezdívka jedné z postav (podle českých titulek – domyslete si prosím originál) Mutrjebal, ani vás už nepřekvapí, že se hlavní trojice ani na krok nehne ze svých archetypálních domečků (hlupák, nadrženec a chytrák, kterému to prostě nikdy nevyjde). Pak vám jedna důvtipná scéna, kde si postavy představují, jak jejich plán krásně vyjde, aby načež pokazili vše, co se dalo, na záchranu celku nestačí.

Nechci tím říct, že pokud se vám Šéfové na zabití 2 zamlouvali, že je s vámi něco v nepořádku. Každý máme vlastní názory, vlastní filmové chutě i vlastní práh tolerance. I vy sami ale musíte uznat, že už jsme zažili a mnohokrát ještě zažijeme kvalitnější filmy.

Zdroj videa a fotografií: Warner Bros

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář