Lidé z branže: Jan Čapek

Design / 22.12.2014

Autor:

Jeho jméno vám nic neříká? Ale jeho návrhy znáte. Takovou láhev Mattoni jste už určitě viděli a z půllitru Kozla nebo Gambrinus jste pili nejedno pivo. Seznamte se s autorem.  

Co studoval a kde pracoval?

Od roku 2011 vede na Fakultě umění a designu UJEP (Univerzity Jana Evangelisty Purkyně) Ateliér průmyslového designu.

Sympatický mladý designér Jan Čapek (34) studoval především design šperků, porcelánu a produktů (na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a na pražské VŠ uměleckoprůmyslové). Už při studiu se účastnil stáže v britském Sheffieldu a dva roky pracoval v New Yorku pro společnost Tiffany&Co, což je významné jméno v oboru drahých kamenů.

Na soutěž Design Lab přišel s návrhem pračky pro muže. Byl to koncept, který se ji snažil zařadit do kategorie výrobků zastávající vlastní životní styl, ne jen pouhou funkčnost. Jan Čapek k tomu dodává: „Proč by takováto pračka měla být schovaná v koupelně a naopak nemohla být dominantou obytného pokoje?“ I Když jeho koncept nebyl realizován, dopomohl mu ke stáži v centru designu Elektroluxu v severní Itálii.

Výhry a úspěchy

V roce 2004 vyhrál v československém kole soutěže Elektroluxu Design Lab a hned rok na to obsadil druhé místo ve světovém kole v New Yorku. V soutěži Best of DolceVita získal dvakrát po sobě ocenění Designér roku. Několikrát se objevil v žebříčku nejlepších Designérů roku Czech Grand Design, což vygradovalo až k získání titulu Designér roku v loňském roce.

Jan Čapek. Zdroj: foto: Filipe Pinto www.filipepintophotography.com

Jan Čapek. Zdroj: Filipe Pinto www.filipepintophotography.com

Láhve, láhve a zase jenom láhve

Koupíte si láhev Mattoni. Kdo ji navrhl? Jan Čapek. Stejně tak, jako když si koupíte nápoj Aquila Aqualinea, Aquila Tea.m, Natea tea, Mattoni Sport, Kofola Outdoor. Všechny je znáte a rozhodně by vás nenapadlo, že jsou od jednoho návrháře. Jan Čapek je fanda nejen do karlovarských minerálních vod, ale v oblibě má i české pivo.

Většina jeho děl, která najdeme v obchodech

Většina jeho děl, která najdeme v obchodech. Zdroj: Jan Čapek (upraveno)

Stojí za návrhem dvoulitrových PET lahví pro značky Kozel, Radegast, Gambrinus a Primus. A abychom nezůstali pouze u plastu, Jan si oblíbil i sklo. Z půllitrů Kozel, Gambrinus a Radegast si minimálně jednou připíjel „na zdraví“ snad každý.

Realizované návrhy Jana Čapka

Realizované návrhy Jana Čapka. Zdroj: Jan Čapek (upraveno)

Honza není pouze PETMAN

K jeho další tvorbě patří i hračky, se kterými si opravdu vyhrál. Mnozí z našich rodičů si hrály s nafukovacími zvířátky, jako byla žirafa nebo slon. V poslední době opět přicházejí do módy a mladí designéři nabízejí více variant, abychom mohli pod stromečkem uspokojit každé přání. Před rokem byla zahájena výroba Bulíka, roztomilého pejska, který vůbec nevypadá děsivě! A takto to na své Facebookové stránce okomentoval Jan, když se šel podívat na zahájení výroby:

Prvních 87 psů je na světě a mám z toho trochu zvláštní pocit. Jednak určitě proto, že to je poprvé, kdy se na mě věc, co jsem navrhl, dívá! Taky je tohle můj design, na kterém je zdaleka největší podíl manuální práce. Jak mojí vlastní během vývoje, tak teď při sériové výrobě, kdy osobně znám lidi, kteří hračky pracně ručně svařují. To všechno nahrává otcovsko-ochranitelským pocitům. Určitě taky nepomáhá vědomí, že drtivá většina pejsků bude během života solidně týrána, aby pak zahynuli zadušením.

Zahájení výroby

Zahájení výroby Bulíků. Zdroj: Jan Čapek

To ovšem není stále ještě všechno. Jan Čapek má za sebou spoustu dalších návrhůmimo mnoho jiných třeba židle! Tady se designér Jan opravdu vyřádil. Teď by jen zbývalo vyzkoušet, zda se na nich stejně dobře sedí, jako se na ně dívá.

Od Jana Čapka: Zdroj: Jan Čapek

Co říkáte na tyto židle? Zdroj: Jan Čapek

Zdroj perexové fotografie: Jan Čapek

Tomáš Kodet

Tomáš Kodet

Autor je redaktorem magazínu Generace21. Studuje Architekturu a stavitelství na ČVUT v Praze. Se svými přáteli založil Festival večerní poezie. Mezi jeho záliby patří tanec, cestování, architektura a urbanismus, poezie a v neposlední řadě také design.

Zanechte komentář