Když vás sere 1000 věcí, udělejte z toho komedii

Divadlo Kultura / 7.12.2014

Divadlo pod Palmovkou ve spolupráci s Divadlem F. X. Kalby uvedlo představení na motivy slavného blogu 1000 věcí, co mě serou.

Blog, v jehož čele stojí tři výrazné osobnosti Attila, Bič Boží, Achjo Bitch a Curvekiller, se stal již téměř legendárním. Aby taky ne, když člověka ze židle zvedne každý den něco a přijdou i dny, kdy by se seznam s tisíci položkami dal napsat během pár minut. Je fajn zjistit, že je na tom někdo stejně. Nehledě na to, že mezi všemi těmi pozitivními hesly a motivačními obrázky, které po internetu kolují, zela parádní díra na trhu. A ta volala po troše nenávisti, aby byly jazýčky vah opět v rovnováze.

Úvahy, fejetony (nebo jak nazvat blogové příspěvky negativní trojice a jejich pomocníků) přibývají na webu téměř každým dnem, slibně se blíží k završení počtu 900 a seznam tedy spěje ke konci. Dalo by se říct, že nastal nejvyšší čas chopit se příležitosti a přenést tuto nenávistnou myšlenku na jinou úroveň. Včas zbystřilo Divadlo pod Palmovkou, které se spojilo s Divadlem F. X. Kalby a nedávno uvedlo studiové představení s názvem 1000 věcí, co mě serou aneb tvoje bába je komedie.

Dramatizace takové předlohy přímo svádí ke komediálnosti. Vysmát se těm, kteří nás tak rozčilují. Zesměšnit je, ukázat jejich příšernost v plné kráse. Udělat všem těm postavičkám a zlozvykům to nejhorší, ukázat na ně v davu lidí a pošklebovat se jim. A skutečně se během této hry pobavíte, ovšem jenom místy.

Barbora Kubátová. Zdroj: Leoš Skokan, divadlopodpalmovkou.cz

Barbora Kubátová. Zdroj: Leoš Skokan, divadlopodpalmovkou.cz

Představení by se dalo přirovnat k té nejděsivější horské dráze, na které jste v životě kdy byli. Nahoru – dolu je jen velice slabý popis diváckých dojmů. Během hry zažijete naprosté vrcholy, kdy se skutečně bavíte, ale dostane se také až na dno totální trapnosti, kdy jen kroutíte hlavou, jestli to takhle opravdu bylo nutné. V jednu chvíli vás hra nadchne, po pár minutách přemýšlíte, co v sále vlastně děláte.

Společně s vystupujícími procházíme jednotlivými situacemi, které na sebe zdánlivě nenavazují, ale přesto jsou propojeny různými prvky, například stejnými jmény postav. Herci se snaží, seč můžou a nasazují celé své tělo, přesto však dění na jevišti místy drhne, skřípe a vrže. Snad za to může nekvalitní zvuk, který zvláště při promluvách do mikrofonu šumí tak, až není promlouvajícímu téměř rozumět? Ale jen těžko se tento pocit klopýtavosti hry dá svést jenom na to, tady jednoduše něco chybí. Či snad přebývá? Může se totiž zdát, že hra je nenáviděnými životními momenty tak přeplněná, až se vše rozmělňuje a údernost vyprchává.

Poté co z této divácké horské dráhy slezete, možná se mnou nebudete souhlasit. Možná se vám představení zalíbí a skutečně se ve znázorněných hejtech najdete. A možná máte web tak načtený, že najdete více hejtů, které jsou ve hře schované, než já. Za sebe ale přiznávám, že se po zhlédnutí hry vrátím pokorně zpět k psané verzi, která je barvitější, pestřejší, lákavější.

Zkrátka 1000 věcí, co vás serou, se do necelých 2 hodin nikdy nemohou vejít tak, aby si zachovaly všechny své hodnoty. Nelze očekávat intelektuální hru nabitou moudry, pravdou ovšem je, že alespoň jakési jednorázové veselí a prosmátý večer by tato inscenace přinést měla. Místo toho po ní zůstává hořko-sladká pachuť a mírný pocit zklamání.

Inscenace: 1000 věcí, co mě serou neb tvoje bába je komedie
Autor: Blog 1000 věcí, co mě serou
Divadlo: Divadlo pod Palmovkou a Divadlo F. X. Kalby (hraje se prozatím v Rock Café)
Premiéra: 28. 11. 2014
Režie: František Xaver Kalba
Herecké obsazení: Barbora Kubátová, Jakub Albrecht, Tomáš Dianiška
Cena: 190 Kč

Zdroj perexové fotografie: Leoš Skokan, divadlopodpalmovkou.cz

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář