Bouřková sezóna – Geralt je zpět!

Literatura / 13.12.2014

Autor:

Ano, je to tak. Fanoušci fantasy se dočkali a po roce příprav vychází Bouřková sezóna, nový román ze světa zaklínače Geralta z Rivie.

Kniha se mi bohužel ještě nedostala do spárů, takže tuto zprávu nepovažujte za recenzi, nýbrž za lehce opožděné preview.

Andrzej Sapkowski a jeho nejslavnější hrdina

Povídkové sbírky:

1. Poslední přání

2. Meč osudu

Sága:

1. Krev elfů

2. Čas opovržení

3. Křest ohněm

4. Věž vlaštovky

5. Paní Jezera

Samostatně:

1. Bouřková sezóna

Kdo je Geralt aneb Sex, lektvary a Marigold

Vy ho ještě neznáte? Dobře tedy, milá dítka, usaďte se a slyšte příběh dospělé fantasy plné krve, špatných rozhodnutí a rasismu.

Hvězda Andrzeje Sapkowského se rozzářila v 90. letech, na jejichž počátku poprvé spatřil šeď a špínu (fantasy) světa zaklínač Geralt z Rivie.

Kdo je to zaklínač, ptáte se? Mutant. Vědmák. Zrůda. Žoldnéřský zabiják nestvůr, kterého si najmete na špinavou práci, a pak ho bez milosti vypoklonkujete o vesnici dál. Nebo ne? Geralt je jiný. Není to tupá mašina na zabíjení a svou pohrdlivou otrlost si vypěstoval až po střetu s buranstvím lidí, nepleťme si příčinu a důsledek.

Ale i on občas takříkajíc ustřelí. Páchat dobro je totiž jeho tajným snem a někdy si prostě nemůže pomoct. Bohužel pro něj ho jeho polský otec vrhnul do realistického světa. Do takového, kde mocní hrají své hry a bezmocní na ně doplácejí. Do světa, kde jsou vám nejlepšími přáteli stárnoucí sukničkáři, nejvíc cti najdete mezi obhroublými a na první pohled odpudivými trpasličími žoldnéři a kde je vaše srdce svázáno s nesnesitelnou fúrií, která ale voní po šeříku a angreštu.

Andrzej Sapkowski

Andrzej Sapkowski. Zdroj: wikimedia.commons.org

Dobře, uznávám, že tohle představení se mi moc nepovedlo. Místo abych neznalcům vysvětlil, kdo je to Geralt, navršil jsem hromadu odkazů pro ty, jež Zaklínači dávno propadli. Takže jinak – příběhy o Geraltovi se točí kolem základní premisy: Když nelze volit dobro, je druhým v pořadí menší zlo. Existuje ale něco jako menší zlo, nejde jen o chabý alibistický blud, kterým omlouváme vlastní slabost?

Koho bude svými meči vysekávat z bryndy tentokrát?

Ehm, zpočátku asi nikoho, protože jak vám prozradí už anotace románu, Geralt o své meče na začátku knihy přijde. Ale nemějte obavy, čtenáři, stříbrný meč na monstra a ocelový na zrůdy jiného druhu se jistě dostanou ke slovu i s klasickými geraltovskými piruetami, půlpiruetami, úskoky a parírováním.

erb Rivie

Erb Rivie. Zdroj: wikimedia.commons.org

Abych pravdu řekl, z toho, co o knize víme, je určena spíš znalcům předchozích, ale hlavně následujících – děj knihy se odehrává dlouhé roky před začátkem slavné pentalogie a nostalgicky na ni v jemných náznacích pomrkává – zaklínačových dobrodružství.

Mluvím tu o románu, ale je otázkou, nakolik je kniha románem a nakolik se vrací k tradici povídkových začátků, protože strukturu knihy tvoří něco, čemu se v dnešních seriálových dobách říká epizodnost. Podle některých knize škodí, jiní v ní naopak vidí záruku dynamiky.

Závěrem

Na knihu jsme si museli počkat předlouhých 14 let, nostalgie i obavy jsou nejspíš na místě. Už jen proto, že je Zaklínač legendou, která navíc čerpá z nám známé slovanské mytologie, bychom ale měli zahodit obavy za hlavu a vrhnout se spolu s Geraltem a jeho přáteli do nových dobrodružství.

Zdroj perexové fotografie: commons.wikimedia.org

Jakub Laxar

Jakub Laxar

Bohém... tedy vlastně bohemista, který je doma ve fantasy a Tolkien je pro něj bohem. Sbohem.

Zanechte komentář