Závislost na sociálních sítích se stává tématem číslo jedna

V obraze / 8.12.2014

Schválně, co děláte ráno první – nasnídáte se, nebo pustíte počítač? A co focení pokrmů – jasná zpráva, že?

Také si někdy říkáte, že to vaše stálé kontrolování mobilního telefonu už možná dokonce hraničí s nějakým psychopatologickým jevem? Interaktivní dokument z dílny anglického The Guardian a kanadského National Film Board of Canada vám závislost na sociálních sítích přiblíží pomoci 7 smrtelných hříchů. Závist, pýcha, hněv, obžerství, lenost, smilstvo, nenávist. Tohle všechno můžeme na dnešním internetu velmi lehce najít.

Co tím chcete říct, že nemáte Facebook?

Když ono jim to na těch fotkách tolik sluší!

Závidíte lidem fotky?  Zdroj: Foter.com

Závidíte lidem fotky?
Zdroj: Foter.com

Asi nejtypičtější příčinou závisti na internetu jsou fotografie. Každý přidává co nejlíbivější podobu sebe sama, nezřídkakdy ještě jaksi přibarvenou. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč si mezi uživateli našly tak pevné místo různé platformy s možností upravení fotografií, jako je třeba Instagram? Říkejme tomu fotografie s „lepší skutečností“. Jedinci, kteří jsou náchylnější k sebelítosti a smutku, potom nedokáží rozšifrovat realitu a trápí se „lepšími životy“ ostatních.

Lidé mají lepší zuby, lepší děti, lepší domy, lepší dovolené, lepší životy, lepší všechno.

NETOLISMUS

Neboli chorobná závislost na internetu ve všech formách, tzn. hraní počítačových her, chatování, neustálé sledování sociálních sítí, e-mailů, běžné surfování apod. V širším pojetí zahrnuje závislost na takzvaných virtuálních drogách, kam lze navíc zařadit i mobilní telefon a televizi.

Zdroj: wikipedia.org

10 000 followerů? Můžu mít víc!

Podle jedné ženy vystupující v dokumentu je všechno o snaze mít co nejvíce přátel, followerů nebo „lajků“. Když člověk dosáhne určitého čísla, začne mu všechno najednou připadat reálné. „Když mám 1 000 followerů, co kdybych najednou měla 5 000? Čím více lidí mě sleduje a komentuje moje počiny, tím lépe se cítím.“

Tisíce náhodných lidí sledují a oceňují něco, co jste vy vytvořili.

Tento náš článek se věnoval typickým uživatelům Facebooku.

Ještě si vyfotím tenhle hamburger

V poslední době se také rozšířila potřeba fotit si jídla a sdílet je poté přes různé sociální sítě. Mnoho lidí si dělá z fotek s tagy typu #foodporn legraci, pro spoustu je ale (což je alarmující) tato potřeba sebevyjádření denním chlebem.

Už jste naaranžovali nějakou pořádnou fotku s jídlem? Zdroj: picjumbo.com

Už jste naaranžovali nějakou pořádnou fotku s jídlem?
Zdroj: picjumbo.com

Je to lákavé. Prostě jen kliknu a hodím to na Facebook.

Na webu Adiktologické poradny si můžete dokonce udělat test na některou ze závislostí. Otestuje si, zda se vás týká závislost na internetu a sociálních sítích, nebo zjistěte, jaká je vaše míra prokrastinace.

Odsoudit nebo zprostit viny?

V dokumentu si můžete pustit několik příběhů lidí, kteří se závislostmi na sociálních sítích bojují. Také je zde několik citací představujících určitý hřích a vy jej můžete podle vlastního názoru buď odsoudit, nebo zprostit viny. Po hlasování se vám potom objeví, kolik lidí mělo stejný názor jako vy.

Nemám přítele. Mým přítelem je Twitter – miluji ho.

A pokud se po přečtení článku bojíte udělat si test závislosti na virtuálních drogách?

Raději vypněte počítač.

Jako já.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Zuzana Horáková

Zuzana Horáková

Některé mandarinky smrdí a jiné ne. Sledujte mě i na Instagramu http://instagram.com/zuzanks/

Zanechte komentář