Zaz zářila, pražské publikum ji však nedokázalo ocenit

Hudba Kultura / 3.12.2014

Francouzská zpěvačka Zaz vystoupila poprvé na samostatném koncertě v Praze. Předvedla své největší hity a dokonce mluvila česky.

Po dvou vystoupeních na ostravském festivalu Colours zanechala Zaz v českém publiku nebývalý dojem. Na její první samostatný pražský koncert v novém prostoru haly Forum Karlín tak přicházelo mnoho návštěvníků s nemalým očekáváním. Pořadatelé vyprodali třítisícový sál prakticky bez problémů a nutno podotknout, že prostory fóra jsou k pořádání podobných akcí jako stvořené. V hledišti bylo vždy dostatek prostoru, nikdo se nikam netlačil a dokonce se dalo i normálně dýchat, což na podobných sešlostech nebývá vždy zvykem.

Akce začala po osmé hodině večerní půlhodinovým vystoupením zpěvačky Elis, kterou v tu samou chvíli o kus dál v Lucerně oceňovala porota Českého slavíka za objev roku. Těžko soudit, jestli oprávněně, nicméně její projev coby předskokanky slavné Zaz by se dal nazvat minimálně rozpačitým. Úvodní hra na ukulele, přeskoky mezi styly a písněmi nebo klavírní vzpomínka na koncentrační tábor působili dohromady lehce nekonzistentně a nedomyšleně. Elis určitě není špatnou zpěvačkou, ale na svém repertoáru ještě má co pilovat.

Následovalo více než půlhodinové čekání a malá přestavba pódia. Těsně před začátkem setu Zaz začínali být někteří přihlížející nervózní a sem tam se ozval i nesouhlasný pískot. Ten však uzemnila sama zpěvačka svým majestátním příchodem s písní On Ira, do které ihned zapojila i fanoušky. Nápad sestavit úvod vystoupení z rychlejších písní se možná obecně osvědčil, ne však v Praze. Po prvotním nadšení a euforii publikum vychladlo a víceméně se jen nechávalo unášet hudebním proudem od jedné písně ke druhé.

Tím se však zpěvačka nenechala vyvést z míry a za pomoci lámaných českých frází „zpívejte“ a „tancujte“ se snažila mdlé publikum alespoň trochu rozhýbat. Hýřila energií na všechny strany, tančila, laškovala se svými hudebníky a došlo dokonce i na step. Její hlasový projev byl snad ještě lepší než na studiových nahrávkách a nebála se ani hodně vysokých poloh a hlasových experimentů. Celkově vyzněla Zaz rozjařeněji a uvolněněji než na svých deskách.

Ani na vteřinu na sobě nedala znát jakékoliv zklamání nebo rozhořčení z odezvy pražských fanoušků. Z předpřipraveného taháku občas přečetla několik vět česky, což trochu prolomilo ledy a sklidila za to od přihlížejících fanoušků potlesk. Největší ohlas si získala krátká bajka o kolibříkovi, který se rozhodl sám uhasit hořící prales, zatímco jiná zvířata prchala do bezpečí.

První část koncertu se nesla na vlně rychlejších, takřka popových písniček. Po přestavbě pódia, které najednou vypadalo jako francouzská hudební kavárna, a obměně zpěvaččina oblečení se přešlo na pomalejší šansonové skladby. Doprovodní hudebníci také vyměnili ležérní svršky za společenské obleky a najednou se celá hala přenesla zpět v čase někam do začátku minulého století.

Prostá změna několika kulis dokázala vyvolat příjemný pocit komorní klubové akce, která by čtyřiatřicetileté zpěvačce slušela mnohem více než její současné větší koncerty. Tady také Zaz dokázala, že je především výbornou šansoniérkou a až na druhém místě popovou zpěvačkou. Závěr vystoupení patřil oblíbené skladbě Je Veux a přídavku v podobě Dans Ma RueEblouie Par la Nuit z prvního alba.

Zaz byla živelná, zábavná a skromně bezprostřední. Málokterá současná zpěvačka může publiku nabídnout takovou porci energie v necelých dvou koncertních hodinách. Její vystoupení bylo ještě umocněno výkony skvělých doprovodných muzikantů a výborným ozvučením. Škoda jen, že ani tohle pražské publikum více neocenilo.

Zdroj perexové fotografie: www.zazofficial.com
Zdroj videa: www.youtube.com

Lukáš Novák

Lukáš Novák

Jsem úplně normální kluk, který má rád dobrou muziku, kvalitní filmy, nekonečné cestování a akce s kamarády. A taky si občas zahraju Magic: The Gathering :-)

Zanechte komentář