liga mistrů 2014/2015

Liga mistrů: V základních skupinách září Real

Sport / 3.12.2014

Zbývá už jen jeden zápas, než se uzavřou základní skupiny Ligy mistrů a bude jasné, kdo postoupí do osmifinále. V některých skupinách už je rozhodnuto dnes. Které to jsou?

Páté kolo zápasů základních skupin proběhlo na konci listopadu a některé týmy už si dokázaly zajistit postup z prvního místa. Nejlépe se zatím v základních skupinách daří Realu Madrid. Bílý balet hraje ve skvělé formě a neprohrál zatím žádný zápas. Jaká je před posledním zápasem situace v dalších skupinách?

Skupina A

Zlomovým zápasem byl ten z konce listopadu pro Olympiakos Pireus. Řecký celek se postavil lídrovi tabulky Atléticu Madrid. Pokud chtěli hráči Olympiakosu myslet na postup, museli na hřišti španělského celku sáhnout po výhře. Začali poměrně otevřenou hrou, což ale zkušený celek z Madridu potrestal. Hráče z Pirea vyprovodili Španělé na cestu domů s nadílkou čtyř branek, aniž by sami inkasovali. Tím velmi pomohli Juventusu Turín k upevnění pozice na druhém postupovém místě v tabulce. Juventus díky vítězství nad švédským Malmö 2:0 může jít do posledního zápasu s větším klidem. Stane sice tváří v tvář vedoucímu Atléticu, ale k postupu mu stačí remíza. Olympiakos má sice ještě postupové naděje, ale pouze za předpokladu, že porazí Malmö a Juventus prohraje se španělským soupeřem.

Skupina B

V našlápnuté skupině B je situace po pátém kole jasná, co se týká prvního místa. Real Madrid prodloužil šňůru vítězství poté, co porazil FC Basilej. Hrálo se ve Švýcarsku a domácí celek předvedl kvalitní výkon. Dokonce španělský klub přestřílel 16:8. Jindy velmi aktivní Real měl potíže se prosadit, přesto nakonec strhl vítězství na svoji stranu díky gólu C. Ronalda z 35. minuty. Na druhé postupové příčce není ještě vůbec nic jasné. Situaci si zkomplikoval FC Liverpool, podle bookmakerů jeden z favoritů na postup ze skupiny. Hráči anglického celku pouze remizovali se soupeřem z Bulharska, klubem Ludogorec Razgrad, a to 2:2. Díky tomuto výsledku se bude o druhém postupujícím rozhodovat až v posledním kole.

Skupina C

Velmi vyrovnaná je i třetí skupina. Na vedoucí příčce je po pátém kole německý Bayer Leverkusen, těsně následovaný Monakem a jen o dva body před Zenitem Petrohrad. Leverkusen si ve skupině vytvořil slušný náskok, ale v posledním zápase podlehl Monaku těsně 0:1. Přestože byli hráči Leverkusenu výrazně aktivnější a soupeře přehrávali, vítězství konkurenčnímu celku zajistil v 74. minutě Yannick Ferreira-Carrasco. Opakovala se tak situace z předchozího vzájemného zápasu, kdy rovněž Leverkusen podlehl o jedinou branku, přestože byl lepším týmem. Pokud chce německý klub postoupit z prvního místa, bude muset v posledním zápase vyhrát nad Benficou. Ta jako jediný klub skupiny C už nemá šanci na postup. Přesto se dá čekat, že favoritovi skupiny nedá nic zadarmo.

Skupina D

To ve skupině D je už o postupujících rozhodnuto. Vyrovnanými výkony si účast v osmifinále zajistili Arsenal a Borussia Dortmund. A právě mezi těmito celky se odehrával zápas pátého kola. Arsenal hostil německý klub a hlad po vítězství ukázal hned na začátku zápasu. Už ve druhé minutě skóroval Yaya Sanogo. To srazilo hráče Borussie zpátky a v prvním poločase toho příliš nepředvedli. Když pak v 57. minutě zpečetil vítězství Arsenalu další brankou Alexis Sánchez, bylo rozhodnuto. Anglický klub tímto vítězstvím odskočil od FC Anderlecht a zajistil si postup do vyřazovací fáze. V posledním kole se ještě rozhodne, zda z první nebo druhé příčky. Anderlecht už nemá na postup šanci, stejně jako turecký Galatasaray, který ve skupině úplně propadl a má na kontě jediný bod.

Skupina E

Zde vládne německý velkoklub Bayern Mnichov. Jako jediný si zatím dokázal německý celek zajistit postup ze skupiny a je jisté, že to bude z prvního místa. A to i přesto, že v posledním zápase podlehli na hřišti Manchester City 3:2. Hrdinou zápasu byl jednoznačně domácí Sergio Agüero. Nejprve otevřel z pokutového kopu skóre zápasu ve 22. minutě. Když pak Bayern vývoj otočil brankami Alonsa a Lewandowskiho, byl to opět Agüero, který dostal Manchester City do hry. Nejprve v 85. minutě vyrovnal na 2:2, aby posléze v nastaveném čase rozhodl o vítězství domácích. Blýskl se hattrickem, a udržel tak Manchester City ve hře o postup. Anglický celek tak má před posledním zápasem ve skupině stejný počet bodů jako AS Řím a CSKA Moskva. O druhém postupujícím tak rozhodne až zápas ze začátku prosince. Jisté je, že všechny kluby do toho půjdou naplno a bude se na co dívat.

Skupina F

Další skupinou, kde už je rozhodnuto, je skupina F. Jasnými postupujícími jsou favorité Prais Saint-Germain a FC Barcelona. Katalánský velkoklub se  zatím nezvykle drží na druhém místě, a to i přes to, že v posledním kole rozdrtili nováčky z APOEL Nikósie vysoko 4:0. Na vině umístění Barcelony je vzájemný zápas s lídrem tabulky, pařížským Saint-Germain, kde hráči španělského klubu podlehli 3:2. O to napínavější bude poslední zápas skupiny, který proběhne 10. prosince. Utkají se oba vedoucí celky a bude se hrát o vítězství ve skupině. V druhém zápase proti sobě nastoupí nizozemský Ajax a kyperský APOEl Nikósie. Vzhledem k bodovému kontu obou celků v tomto zápase už o nic nepůjde, postupové karty už jsou rozdané.

Skupina G

Zajímavě zamíchaly zápasy pátého kola kartami ve skupině G. Londýnská Chelsea si zajistila postup z prvního místa poté, co smetla německé Schalke 04 vysoko 0:5. Už ve druhé minutě se gólově prosadil John Terry a pak už jen pokračovala postupná vražda německého celku. Schalke 04 se na nic nezmohlo, rychlý nástup favorita do zápasu hráče evidentně zaskočil. V prvním poločase zvýšil náskok Willian a v druhém poločase přidali hráči z Londýna ještě tři branky. Schalke 04 si tímto debaklem výrazně zkomplikovalo situaci. Šanci na postup stále mají, ale v posledním zápase musí zvítězit nad Mariborem. A kromě toh, musí věřit, že Chelsea porazí Sporting Lisabon. Ten totiž aktuálně drží druhou postupovou příčku a dá se očekávat, že do posledního zápasu dá vše.

Skupina H

V poslední skupině základní hrací části už je také rozhodnuto. Nic na tom nezměnilo ani vítězství Atlética Bilbao nad Šachtarem Donětsk v posledním kole. Španělský klub dokázal vybojovat na hřišti soupeře hubené vítězství 0:1 díky brance Mikela San José. Nicméně vzhledem k řadě slabých výkonů v předchozích zápasech zůstává na třetí příčce se čtyřmi body a bez šance na postup. Postupujícími ze skupiny jsou výše zmiňovaný Donětsk a z prvního místa postoupí suverénně FC Porto. Portugalský klub pouze jednou remizoval, jinak kráčí za vítězstvím ve skupině velmi přímočaře. Dá se očekávat, že poslední zápasy ve skupině nepřinesou žádné zvláštní okamžiky, protože ať dopadnou jakkoliv, na postupujících ani na pořadí se nic nezmění.

Poslední kolo základní části Ligy mistrů se hraje 9. a 10. prosince. Nezapomeňte se dívat.

Perexová fotografie: Wikimedia Commons

Tabulky: Jan Markel, Generace 21