Ouija: další zklamání z hororových novinek tohoto roku

Film Kultura / 7.12.2014

Klasická americká vyvražďovačka se zajímavým nápadem, ale hororovou atmosférou, kde je nejděsivější nízká inteligence mladičkých protagonistů.

Letošní rok je pro hororové fandy jedním zklamáním za druhým. Kombinace silně podprůměrné Annabelle následované ještě více podprůměrnou Jessabelle je zakončena smutně podprůměrnou Ouijou, filmem, který vám přinese možná jen znalost nového slovíčka – Ouija neboli mluvící deska.

[one_fourth]

OUIJA

horor

USA, 2014, 90 min.

Režie: Stiles White

Hrají: Olivia Cooke, Shelley Hennig, Erin Moriarty, Matthew Settle a další

[/one_fourth]

Slušně pozdrav a nic se ti nestane

Režisér Stiles White, který před dvěma lety relativně zabodoval hororem Kletba z temnot, se vrací na režisérskou židličku a pokouší se nás postrašit snímkem, kde je hlavním zabijákem dřevěná deska.

Ouija je spirituální hra, kterou média používají pro komunikaci se světem mrtvých. Pokud se pro takovouto komunikaci rozhodnete, musíte mít ale na paměti, že ke komunikaci je potřeba dodržovat určitá pravidla – ducha vždy pěkně pozdravit, nikdy hru nehrát na hřbitově a vždy se nezapomenout rozloučit.

Pokud ale nejste slušně vychovaní a na jedno z pravidel zapomenete, inu, máte to spočítané.

Dodrží hráči všechna pravidla hry?

Dodrží hráči všechna pravidla hry?

Partička mladistvých kamarádů truchlící po podivné smrti jejich kamarádky na slušné vychování zapomene – a pak už se to s nimi veze.

Musíme uznat, že myšlenka spirituální hry, která může nerozvážně rozzuřit duchy z onoho světa, tu ještě nebyla a jako koncept pro strašidelný duchařský horor to vůbec není špatný nápad. Ale u nápadu to asi mělo jen skončit, protože vším ostatním to Ouija kazí, kde se dá.

Strach vám nahání hloupost hrdinů

To, co na filmu diváka rozčílí snad vůbec nejvíce, je chování hlavních hrdinů. Mladičké kamarádky a jejich přítelové jsou sice krásné a nebojácné, ale rozumu příliš nepobraly. A ještě horší je to snad u mužské části party, která si vyloženě říká o Darwinovu cenu.

Blondýna vždycky musí zemřít první...

Blondýna vždycky musí zemřít první… Shelley Hennig alias příliš zvídavá Debbie.

Děsivé situace tak díky zoufale hloupému chování všech představitelů působí zcela uměle a nikterak strašidelně a my se jen můžeme chytat za hlavu a říkat si, že film by snad lépe fungoval jako hororová parodie. Alespoň jsou ty holky kočky a kluci zatínají vyrýsované bicáky o sto šest, tak si ve filmu každý něco najde.

Raději nezacházejte do detailů

Nepospolitý dojem celého filmu dokreslují i scény, které absolutně nedávají smysl. Ve filmu se kolikrát stane, že odněkud jen tak vyskočí jeden z protagonistů a řekne, že tu byl celou dobu, nebo dokonce i to, že si někdo doma natáčí, jak uklízí. Tvůrci si s tímto ale hlavu nelámali a obšírným vysvětlováním se vůbec nezabývali.

Nebojácný Trevor na duchy nevěří, ale oni věří na něj.

Nebojácný Trevor (Daren Kagasoff) na duchy nevěří, ale oni věří na něj.

Zároveň ale ve filmu nesmí chybět ani moudrá mexická chůva, která hlubokým hlasem se španělským přízvukem varuje, že mrtví se mají nechat být, což ale prostoduché kamarády stejně nezarazí.

Možná vás i přesto něčím vystraší

Laciné lekačky jsou sice spíše úsměvné, ale s atmosférou film nepracuje úplně špatně. Tajemný starý dům, kde se sem tam pohne nábytek, je alespoň ze začátku opravdu děsivý a některé ze smrtí, které se ve filmu odehrají (toto není spoiler, v hororech se umírat musí!), působí originálně a svůj úděl strašidelnosti splní dobře.

Dokonce i motiv opakujícího se pozdravu „Ahoj příteli„, který se všem hráčům Ouiji objeví v pokojíčku či na autě, vytváří znepokojivou atmosféru.

Skalní fanoušky tohoto žánru dokonce potěší i minirole Lin Shaye aka Doris Zander, kterou můžete znát z povedených hororových snímků Jamese WanaInsidiousInsidious 2.

Lin Shaye v sanatoriu jako týraná dívenka šílené "Matky." Nebo je vše jinak, než se zdá?

Lin Shaye (vpravo) v sanatoriu jako týraná dívenka šílené „Matky„. Nebo je vše jinak, než se zdá?

Klišé, která nejsou snad ani ve Scary Movie

Přesto je ale Ouija velkým zklamáním, a to hlavně proto, že si tvůrci nedali pozor ani na ty nejprofláklejší hororová klišé a báli se jakkoli zaexperimentovat. Film není nejhorší horor, který kdy můžete vidět (tím je můj favorit Márnice z roku 2005, kde se ukázalo, že na zombíky musíte jedině se solí) a slabší povahy Ouija jistě postraší a vytvoří velký respekt k této spirituální hračce.

Je ale velká škoda, že zajímavý potenciál snímku Stiles White zcela „zazdil“ trapnými rozhovory, rádoby hrozivými záběry a bezhlavým vyvražďováním.

Musíme tedy doufat, že rok 2015 bude v tomto ohledu o něco více strašidelný a očekávané filmy jako Dáma v černém 2, Insidious 3 i sequel k 3:15 zemřešAmityville: The Awakening tuhle špatnou sérii hororových béček zachrání.

Zdroj všech fotografií: CinemArt

Zdroj videa: youtube.com

Karolina Tomšová

Karolina Tomšová

Studentka Filozofické fakulty UK v Praze, milovnice filmů, koček, dobrého jídla a nejlépe toho všeho dohromady.

Zanechte komentář