Nové seriály ve znamení komiksů, detektivek a nadpřirozena

Film / 6.12.2014

Seriály, které právě teď můžete sledovat, se inspirovaly vděčným tématem komiksů. Jak se jim daří, můžete posoudit sami. Uvařte si kakao, zabalte se do deky a jde se na to! 

Gotham: Když si Bruce ještě četl komiksy

Gotham

Krimi, drama, thriller, sci‑fi

USA, 2014

Premiéra: 22. 9. 2014, Fox

Režie: Danny Cannon

Scénář: Bruno Heller, John Stephens

Hrají: Ben McKenzie, Donal Logue, Jada Pinkett Smith, David Mazouz, Robin Taylor

Jak to vypadalo v Gothamu před tím, než se objevil Batman? Přesně takhle.

Manželé Waynovi byli zavražděni neznámým vrahem, policie je podplacena zločinci a ve městě se pomalu ale jistě začínají objevovat největší Batmanovi budoucí nepřátelé jako je Tučňák, Hádankář a další.

Jediný, kdo se v tomto zkorumpovaném městě snaží hrát fér, je mladý policejní komisař James Gordon, který do služby nastoupil před několika týdny. Gordon slíbí malému Bruci Waynovi, že zjistí, kdo zavraždil jeho rodiče, ale tento slib se vzápětí ukáže být ne tak snadno splnitelným, jak si možná Gordon představoval.

Postava Jamese Gordona se poprvé objevila v komiksu v roce 1939 a je známa jako první vedlejší postava podporující Batmana. Batmanův pomocník Robin se poprvé objevil až v roce 1940.

10670219_918217651541559_389396201628574858_n

Hlavní postavy seriálu Gotham. Zdroj: oficiální facebook seriálu

V seriálu postavu Gordona ztvárnil Ben McKenzie (všichni fanoušci O.C. ať zvednou ruku – teď!), který se jí chopil více než dobře. Charaktery záporáků a vedlejších postav z batmanovských příběhů, jako je Tučňák, Hádankář, Catwoman nebo Fish Mooney, jsou také zahrány skvěle, ale zatím se s nimi v epizodách pouze seznamujeme. Fanoušci Batmana se však nemůžou dočkat, až příběhy těchto postav dostanou v seriálu více prostoru.

Vizuálně je seriál také povedený, ponurá kamera a temný, špinavý Gotham dodávají seriálu komiksovou autenticitu.

Pokud se tvůrcům podaří udržet úroveň, na které začali, má tento seriál potenciál udržet se ještě několik dalších řad.

The Flash: Přes noc superhrdinou

The Flash

Drama, akční, sci-fi

USA, 2014

Premiéra: 7. 10. 2014, The CW

Režie: David Nutter

Scénář: Greg Berlanti, Andrew Kreisberg

Hrají: Grant Gustin, Candice Patton, Tom Cavanagh, Carlos Valdes, Danielle Panabaker

Když se malý Barry Allen jednou v noci probudil a uslyšel podivné zvuky, zjistil, že jeho matka byla za záhadných okolností zavražděna. Výpovědi o tom, co malý Barry viděl, nikdo nevěřil, a tak policie zatkla Barryho otce, který nyní sedí už čtrnáct let ve vězení za vraždu, kterou nespáchal.

Barry je už mladý muž, který pracuje jako forenzní vědec a ze všech sil se stále snaží vymyslet, jak dokázat, že je jeho otec nevinný. A pak přijde ta osudná bouře. Silný hurikán se prožene městem a způsobí elektrický zkrat na mnoha místech ve městě. Mimo jiné i v Barryho laboratoři, kde na něj spadne regál s všemožnými chemikáliemi, což způsobí, že Barry získá neobvyklé schopnosti. Umí běhat rychleji než kdokoli nebo cokoli jiného. A tak se zrodil Flash, tajná identita Barryho Allena, pod kterou zachraňuje životy lidí a bojuje s padouchy a s nadpřirozenými schopnostmi některých z nich. Nebyl totiž jediný, kdo se ten večer stal „superhrdinou“.

Flash. Zdroj: Oficiální facebook seriálu

Flash. Zdroj: oficiální facebook seriálu

Seriál The Flash vypráví o začátcích mladého superhrdiny Flashe, jak ho známe z tvorby DC Comics. Superhrdina Flash jménem Barry Allen se poprvé objevil v roce 1956 a je považován za prvního hrdinu Stříbrné éry komiksů (Zlatá éra komiksů byla cca 1938–1950). Autory byli Robert Kanigher a John Broome a kreslíř Carmine Infantino.

Seriálový příběh se po zrození Flashe již nedrží tolik komiksové předlohy. Například Barryho adoptivní otec není univerzitní profesor, Iris West není jeho snoubenka atd. Tyto skutečnosti však divákovi rozhodně nebudou kazit požitek ze seriálu (pokud tedy nejste Sheldon Cooper), vždyť i sešitové komiksy byly často upravovány a nejinak tomu bylo i s příběhem Flashe.

Ze všech čtyř seriálů je The Flash asi nejvtipnější, obsazen mladými postavami, což odlehčuje děj a dělá seriál stravitelnějším. Přesto se však občas neubrání lehce klišózním a příliš emotivním scénám typu „jsem superhrdina a mám to těžké“, „mít přátele je super“ nebo „můj adoptivní táta sice není můj táta, ale mám ho rád“. Ale to už tak v seriálech bývá a i přes to je seriál The Flash zábavnou podívanou plnou vědy, záhad, geeků a superhrdinských činů.

Constantine: Démoni, kam se podíváš

Constantine

Fantasy, horror

USA, 2014

Premiéra: 24. 10. 2014, NBC

Režie: Neil Marshall, Steve Shill

Scénář: David S. Goyer, Rockne S. O´Bannon

Hrají: Matt Ryan, Harold Perrineau, Charles Halford, Angélica Celaya

Jeho jméno je John Constantine a je to vymítač. Má schopnost vidět anděly i démony v jiných lidech a denně se s nimi potýká. Stejně jako každý superhrdina má i Constantin v minulosti něco, co jej ovlivnilo a čím trpí ještě jako dospělý. A překvapivě je to smrt někoho z rodičů. Tentokrát se však nejedná o neobjasněnou smrt a o touhu najít vraha. Johnova matka zemřela hned po porodu a jeho otec se s tím nedokázal vyrovnat. Proto z její smrti vinil právě Johna, který jako malý začal studovat exorcismus, aby mohl přijít na to, jak matku přivést zpět.

Constantine patří stejně jako Batman nebo Flash pod DC Comics. Poprvé se objevil v roce 1985 a jeho autorem je Allan Moore (Strážci, V jako Vendeta) a Stephen R. Bissette. V roce 1988 začal vycházet pod jménem Hellblazer. Postavou Johna Constantina byl inspirován také stejnojmenný film Constantine (2005) s Keanu Revesem v hlavní roli. Seriál však spíše navazuje na komiksovou podobu děje než na filmové zpracování.

Démoni, s kterými bojuje, nejsou jen v jeho hlavě. Zdroj: Oficiální facebook seriálu

Démoni, s kterými bojuje, nejsou jen jeho vlastní. Zdroj: oficiální facebook seriálu

Postava Johna Constantina (Matt Ryan) je velmi charismatická a pečlivě vybraná, aby odpovídala vzhledu komiksového hrdiny – Angličan (ach, ten britský přízvuk!) s výraznými rysy a světlými vlasy.

Jelikož bylo zatím odvysíláno jen asi pět dílů seriálu, uvidíme, jakým směrem se bude ubírat. Už teď je ale jasné, že určitě nebude nouze o příšery, démony, ztracené duše i živé mrtvé.

Forever: Dvě stě let ve středním věku

Forever

Drama, sci-fi

USA, 2014

Premiéra: 22. 9. 2014, ABC

Režie: Brad Anderson, Sam Hill, Jace Alexander, John T. Kretchmer

Scénář: Matthew Miller, Chris Fedak, Phil Klemmer

Hrají: Ioan Gruffudd, Judd Hirsch, Alana De La Garza, Joel David Moore, Lorraine Toussaint

Henry Morgan poprvé zemřel před dvěma sty lety, když se plavil z Afriky na lodi plné otroků jako léčitel. Od té doby už několikrát umřel a znovu se probudil, prožil mnoho životů a také ztratil milované lidi.

Henry. Zdroj: Oficiální facebook seriálu

Henry. Zdroj: oficiální facebook seriálu

Za tu dobu, co je na světě, se stal jakýmsi studentem smrti. Pracuje jako policejní patolog a o smrti toho ví daleko více než obyčejní smrtelníci. Má také vycvičený pozorovací talent, takže si u případů všímá mnoha věcí, které jiní nevidí. Je tedy velkou posilou vyšetřovacího týmu, který vede mladá komisařka (Alana De La Garza).

Už tento úvod zní jako zajímavá detektivka. A co teprve, když se jednoho dne Henrymu ozve neznámý muž, který tvrdí, že zná jeho tajemství nesmrtelnosti, protože je stejný jako on. S tím rozdílem, že neznámý, který se představí jako Adam, žije na zemi již dva tisíce let.

Seriál určitě stojí za zhlédnutí. Sympatický hlavní hrdina Henry (Ioan Gruffudd) s dedukčními schopnostmi Sherlocka či Mentalisty, záhadností Dextera a dovednostmi Dr. House vás navíc okouzlí svým britským přízvukem. Uvidíme, jak se seriál vyvine dál, zda objevíme identitu záhadného Adama a zda se Henry najde klíč k (ne)smrtelnosti nebo bude živ skutečně navěky.

Zdroj perexové fotografie: Fox

Karla Melichnová

Zanechte komentář