Romantický muzikál Duch v brněnském Městském divadle

Divadlo Kultura / 2.12.2014

Tragický milostný příběh Sama a Molly ožívá na prknech Hudební scény Městského divadla Brno.

Po úspěšném uvedení Gogolovy groteskní komedie Mrtvé duše přichází Městské divadlo Brno s další duchařinou. Druhou premiérou letošní sezóny se totiž stal romantický muzikál Duch, známý zejména díky dnes již kultovnímu filmovému zpracování z roku 1990Patrickem Swayzem, Demi Moore a Whoopi Goldberg v hlavních rolích.

Pěvecké číslo Ody Mae bylo jedním z vrcholů celého muzikálu.

Pěvecké číslo Ody Mae bylo jedním z vrcholů celého muzikálu.

Špaček by se propadl hanbou

Než se dostanu k samotnému představení, ráda bych napsala pár řádků k etiketě a společenskému chování. Asi každému z nás je jasné, že návštěva divadla je společenská událost, tudíž bychom se podle toho měli chovat. Bohužel ne každý viděl či četl etiketu Ladislava Špačka, jinak si nedovedu vysvětlit, proč někteří lidé procházejí uličkou zády k již sedícím divákům, proč muži chodí zavěšení do žen a ne naopak a to nejhorší na závěr – jak si někdo může do divadla obléknout „plesnivé“ džíny a pohorky na klínku.

Pokud i vy tápete, v čem vyrazit do divadla, přečtěte si náš článek věnovaný tomuto tématu a vyhněte se tak společenskému faux pas.

Sam a Molly, Molly a Sam

Muzikál Duch vtáhne diváka do děje hned v několika prvních minutách, kdy se na jevišti v rychlém sledu střídají obrazy rušného života na Wall Street a prostorného loftu Sama a Molly. Sama, který už jako malý kluk snil o oranžové pohovce, které bude chybět půlka opěradla, a červené ledničce, která vypadá jako automat na Coca-Colu, ale kvůli Molly to překousne. Molly, jejíž svět je umění a umění je pro ni svět. Sama, který na slova „miluji tě“ odpovídá slovem „taktéž“. Molly, která by ze Samových úst tak ráda slyšela „miluji tě“. I přes drobné neshody je jejich vztah perfektní. Ovšem jen do toho osudného večera, kdy je Sam zastřelen…

Na oranžovou pohovku a červenou lednici mají rozdílný názor, přesto se milují.

Na oranžovou pohovku a červenou lednici mají rozdílný názor, přesto se milují.

Oda Mae Brown, spiritistka a věštkyně

Tehdy na scénu přichází Oda Mae Brown, bláznivá černoška, která z lidí tahá peníze předstírajíce, že je médium a že může navazovat kontakt s mrtvými. Tento „dar“ se v ní zničehonic opravdu probudí, lépe řečeno ho probudí Sam. Zjistí totiž, že za jeho smrtí stojí jeho dobrý přítel a kolega z banky Carl a jistý Willy Lopez a že je Molly v obrovském nebezpečí. Proto ji chce prostřednictvím Ody Mae varovat. To však nebude tak jednoduché, protože Oda Mae je pěkně tvrdohlavá a Molly nevěří na duchy.

Nejprve se Oda Mae zdráhala, pak se ale rozhodla Samovi pomoci.

Nejprve se Oda Mae zdráhala, pak se ale rozhodla Samovi pomoci.

Patrick Swayze vs. Dušan Vitázek – 1:1

Představení by samozřejmě nebylo tak povedené, nebýt skvělých hereckých i pěveckých výkonů, na kterých celý muzikál stojí a padá. Ústřední dvojici ztvárnili Dušan Vitázek a Svetlana Janotová, dva zkušení a ostřílení divadelní herci. Zvláště výkon Dušana Vitázka byl velice přirozený a přesvědčivý jak po herecké, tak po pěvecké stránce a troufám si tvrdit, že by mohl směle konkurovat filmovému Samovi, Patricku Swayzemu.

Dušan Vitázek a Svetlana Janotová v rolích Sama a Molly excelovali.

Dušan Vitázek a Svetlana Janotová v rolích Sama a Molly excelovali.

Ztřeštěnou černošku Odu Mae výborně zahrála Markéta Sedláčková. Při každém jejím výstupu se celé obecenstvo smálo a každou její píseň ocenilo bouřlivým potleskem. Zejména scéna v bance, kdy na sobě Oda Mae má stejný růžový kostýmek jako ve filmu a svítivě zelené boty na vysokých podpatcích, byla opravdu vtipná.

Bláznivá černoška Oda Mae Brown v podání Markéty Sedláčkové hře dodala zcela nový rozměr.

Bláznivá černoška Oda Mae Brown v podání Markéty Sedláčkové hře dodala zcela nový rozměr.

Kvalitní herecké a pěvecké výkony podali i představitelé záporáků a duchů Ondřej Studénka (Carl), Kristian Pekar (Willy Lopez), Stano Slovák (duch v metru) a Milan Němec (duch v nemocnici).

Ze Samova nejlepšího přítele Carla se vyklubal pěkný podvraťák.

Ze Samova nejlepšího přítele Carla se vyklubal pěkný podvraťák.

Triky a efekty

A jak se divadlo popasovalo se všemi triky a efekty? Velice zdařile, řekla bych. Za použití scénických projekcí a animací jsme se jako mávnutím kouzelného proutku přesunuli z bytu Sama a Molly na Wall Street a z Wall Street do metra, které bylo uděláno tak reálně, až mi připadalo, že v něm jedu taky. Skvěle byla zpracována také nehmotnost duchů. Viděli jsme duchy procházet skrze osoby i zavřené dveře, posouvat předměty, aniž by se jich kdokoliv dotkl, či vstupovat do těla živých. Odchod na onen svět byl znázorněn laserovým kuželem světla, ti dobří šli do nebe (rozuměj proháněli se ve vzduchoprázdnu nad jevištěm), ti zlí byli staženi do pekla (rozuměj propadli se pódiem). Přiznám se, že mnohdy jsem koukala doslova s otevřenou pusou.

Triky v metru byly opravdu povedené.

Triky v metru byly opravdu povedené.

Různorodá hudební čísla

Důležitou složkou každého muzikálu je také hudba a ta byla v tomto představení opravdu rozmanitá. Od romantických balad Sama a Molly přes černošský gospel Ody Mae a jejích dvou sester až po rapování ducha v metru. Dokonce zazněla i dětská odrhovačka Pes jitrničku sežral či známý hit Elvise Presleyho, obojí v podání úžasného Dušana Vitázka. Všechny písničky byly nastudovány a zazpívány v češtině, výjimkou byla pouze skladba Unchained melody z 50. let, která jako jediná zazněla v anglickém originále a kterou nádherně zazpíval Dušan Vitázek. Nechyběl ani živý orchestr a taneční čísla.

Ve hře nechyběla ani známá scéna s hrnčířským kruhem. Samozřejmě za doprovodu Unchained melody.

Ve hře nechyběla ani známá scéna s hrnčířským kruhem. Samozřejmě za doprovodu Unchained melody.

Multižánrový spektákl

Muzikál Duch není jen sladkobolná lovestory pro milovníky všeho romantického. Je to také fantasy komedie s detektivní zápletkou. A režisérovi Stanislavu Mošovi se podařilo něco nevídaného – převést tuto žánrově pestrou podívanou na divadelní prkna bez sebemenší újmy.

Inscenace: Duch
Autor filmového scénáře a libreta k muzikálu: Bruce Joel Rubin
Divadlo: Městské divadlo Brno
Premiéra: 18. října 2014
Režie: Stanislav Moša
Herecké obsazení: Dušan Vitázek nebo Aleš Slanina, Svetlana Janotová nebo Ivana Odehnalová, Markéta Sedláčková nebo Zdena Herfortová nebo Andrea Březinová, Ondřej Studénka nebo Robert Jícha, Kristian Pekar nebo Jakub Zedníček, Stano Slovák nebo Igor Ondříček, Milan Němec nebo Ladislav Kolář a další
Cena: 520 až 580 korun

Zdroj všech fotografií: Městské divadlo Brno

Silvie Kostovská

Silvie Kostovská

Studentka bohemistiky a hispanistiky, nelítostný grammar nazi, nenapravitelný shopaholik, kavárenský povaleč, blázen do kultury, vášnivý pisálek s fetiší na očuchávání knížek, Brňák duší, cestovatel tělem a milovník dobrého jídla (zejména sladkého), toť moje maličkost. Na Generaci 21 zastávám post editorky sekce Na talíři. Kromě Generace píšu ještě blog Twenties girl (twentiesgirl.wix.com/twentiesgirl).

Zanechte komentář