Tichá Opera nebo LeDní Letná – prosinec bude nabitý

Divadlo Kultura / 30.11.2014

Prosinec je poslední  měsíc, kdy můžete ještě načerpat inspiraci pro nákup vánočních dárků. Jaké lístky bude u vás nadělovat Ježíšek?

Co nás zaujalo v listopadu

Silvie Kostovská: Tenhle měsíc mě naprosto dostal romantický muzikál Duch v Městském divadle Brno! Úžasná hudba, skvělý scénář a především supervtipná Oda Mae Brown a sexy Sam.

Jana Šajtarová: Můj listopad byl taneční, alternativní a naplněný divadelními zážitky. Jinými slovy navštívila jsem Vilu na Štvanici, Venuši ve Švehlovce, ale třeba také inscenaci Konec Klementajn od tvůrkyň Křivánkové, Kozubkové a Ferenzové v Paláci Akropolis. Silným zážitkem pro mě byl večer v Divadle Ponec se švédskou tanečnicí Charlotte Öfverholm a českou taneční skupinou VerTeDance.

Barbora Švarcová: Návštěvy divadel plánuji dopředu, abych se měla na co těšit a aby mě vždy čekalo něco příjemného. Poslední dobou se však ukazuje, že spontánní cesta do divadel se může také vyplatit. Takhle jsem se jednu neděli ocitla ve Venuši ve Švehlovce na inscenaci Regulace intimity souboru 11:55. Tajemný prostor předsálí ozařovaly svíčky, ponurý sál se v péči tří souborů mění a zkrášluje a samotná hra pak pro mě byla jako novoroční ohňostroj, na který se těšíte celý krásný silvestrovský večer. Co koho štve, co kdo miluje… Otevřená zpověď herců vás tak vtáhne, že zbytek večera hrajete s nimi a kladete si stejné otázky.

Prosincové premiéry

Stabat Mater

Tichá Opera

Vivaldi, Verdi či Antonín Dvořák. Také tito velikáni klasické hudby zahrnuli do svého repertoáru církevní báseň Stabat Mater. Oblíbený text nyní zhudebnila skladatelka Valentina Shuklina, ovšem s jasným záměrem pro dramatizaci v podání Tiché Opery. Premiéra inscenace, která v sobě snoubí operu s novým cirkusem, se koná v pražském Paláci Akropolis. Zcela nové pojednání duchovního kusu je velmi neobvyklé. Valentina Shuklina ji skládala na slavný liturgický text, ovšem pro netradiční komorní obsazení – kvintet sólistů a smyčcový komorní orchestr. „Naše pojetí Stabat Mater je unikátním propojením současnosti s tradicí,“ řekla umělecká šéfka souboru Tichá Opera.

Premiéra: 1. prosince 2014

Režie: Radim Vizváry

Hrají: Jonáš Janků Marek Menšík a Ondřej Holba

Stabat Mater slibuje neobvyklou podívanou. Zdroj: Tichá Opera

Stabat Mater slibuje neobvyklou podívanou. Zdroj: Tichá Opera

Funny Girl

Divadlo Jiřího Myrona

Muzikál inspirovaný životním příběhem jedné z největších amerických hvězd první poloviny 20. století Fanny Briceové. Svým výjimečným komediálním talentem bavila diváky po několik desetiletí, i když v soukromí prožívala často strastiplné chvíle.

Premiéra: 4. prosince 2014

Režie: Lumír Olšovský

Hrají: Monika Absolonová, Lumír Olšovský, Ondřej Bábor, Eva Zbrožková, Zdeňka Babrajová, Janka Hoštáková, Jarmila Hašková a další

Proces

Experimentální prostor NoD

…bez příběhu, bez emocí, beze smyslu…bez humoru, bez režie, bez nadhledu… trapný, nudný, dlouhý… prázdný, nahý, krátký… bez konce a bez názoru.

Oceňovaná tanečnice, choreografka a pedagožka Dora Hoštová uvede ve středu 17. prosince své nové autorské představení s názvem Proces. Popis sotva vyjádří dění na jevišti, jediné, co lze udělat, je představení zažít. Sledujete ohromující výkony, kulisa střídá kulisu. Kam až dokáže v představení zajít?

Premiéra: 17. prosince 2014

Choreografie: Dora Hoštová

Hrají: Jan Čtvrtník

Kakadu

Dejvické divadlo

První premiérou sezony v Dejvickém divadle bude autorská inscenace Karla Františka Tománka v režii Jiřího Havelky. 

Premiéra: 19. prosince 2014

Režie: Jiří Havelka

Hrají: Simona Babčáková, Veronika Kubařová, Jana Holcová, Barbora Poláková, David Novotný, Jaroslav Plesl

Divadelní událost – LeDní Letná

Cirkus Mlejn – Fer Play

Stýská se vám po novém cirkuse? Líbilo se vám na Letní Letné a příští léto se vám zdá tuze vzdálené? Nemusíte smutnit a neustále se vracet k fotkám a videím, od 2. do 31. prosince si můžete vybírat z programu festivalu LeDní Letná a opět zhlédnout nový cirkus na vlastní oči. Čeká na vás mimo jiné Cirkus Mlejn, Buchty a loutky, DaeMen nebo VOSTO5. Akčnější z vás se vyřádí na různých workshopech. Prožijte advent netradičně!

Kulturou si můžete ozvláštnit i Silvestr. Založte třeba novou tradici a vydejte se do divadla. Ta se snaží na poslední den v roce vybrat odlehčenou a veselou hru ze svého repertoáru, která by svým divákům prozářila poslední den v roce.

A na co se chystáme my

Silvie Kostovská: V prosinci se na nic nechystám, protože mě čeká první zkouškové, ale rozhodně sobě a svým blízkým nějaké to divadlo nadělím pod stromeček.

Jana Šajtarová: V prosinci už se všichni těší na Vánoce, ale já se těším do divadla! Čeká mě moje první seznámení se souborem Tichá Opera při jejich premiéře Stabat Mater prvního prosincového dne. Plánuji zhlédnout také nový kus ve Zlaté kapličce – Othello, mouřenín benátský. Ráda bych také připomněla krásné víkendové adventní workshopy divadelních kulis ve Vile na Štvanici.

Barbora Švarcová: Každý určitě zná ten pocit, že by byl na místě schopen sepsat seznam o 1000 položkách o tom, co ho neuvěřitelně vytáčí. Alespoň mně se sem tam něco takového přihodí, a tak se chci jít podívat, jak se na toto téma povedlo představení 1000 věcí, co mě serou aneb tvoje bába je komedie Divadla pod Palmovkou a Divadla F. X. Kalby.

Zdroj perexové fotografie: Vojtěch Brtnický (na fotografii Dora Hoštová, inscenace Proces)

Zdroj informací o premiérách: webové stránky jednotlivých divadel

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář