Zvířata jsou taky lidi aneb festival filmů o lidech a zvířatech

Film Kultura / 27.11.2014

Festival dokumentárních filmů se koná od 28. listopadu do 30. listopadu v kině Atlas. Je zaměřený především na vztahy lidí a zvířat.

Festival všem návštěvníkům nabídne promítání sedmi originálních snímků, které neobvyklým způsobem ukazují, jaký má lidská společnost vztah ke zvířatům. Prostřednictvím kamer tak můžeme vidět člověka a jeho místo ve světě.

Zoologické zahrady nám sice ukazují krásná zvířata, ale při odchodu už se k nám dostane jen plyšová napodobenina. Cirkusy zase poukazují na zvířata, která splní veškeré překážky za vidinou nějaké té odměny. Chovatelé hospodářských zvířat nám ukazují svůj dobytek spokojenývyhřívající se na slunci. A výzkumná střediska nás zase seznamují s laboratorními zvířaty, kterým se mnohdy dostává péče lepší než lidským pacientům. Položme si ale základní otázku. Je tomu opravdu tak?

Filmový plakát k dokumentárnímu filmu Vegucated. Zdroj: zviratajsoutakylidi.cz

Filmový plakát k dokumentárnímu filmu Vegucated. Zdroj: zviratajsoutakylidi.cz

Jaké je tedy skutečné místo zvířat v lidské společnosti? Hlavním účelem promítání těchto snímků jsou odpovědi na tuto a spoustu dalších otázek, a vzniká tak příležitost pro obsáhlou debatu o dopadech našeho chování a jednání a o našem postavení v živočišné říši.

Tvůrci festivalu celý rok dbali na to, aby vybrali ty nejkvalitnější filmy. Z původních několika desítek dokumentárních filmů jich zbylo sedm a ti, co mají festival na starosti, doufají, že kvalitu vybraných snímků ocení i diváci.

„Těším se například na snímek o šimpanzi Nimovi, který byl vychováván jako člověk a pomocí znakové řeči se naučil mluvit s lidmi. Další snímky sledují jednotlivce, kteří riskují své životy proto, aby odhalili podmínky, v nichž žijí zvířata ve velkochovech a na kožešinových farmách,“  prozradila Barbora Hunčovská, hlavní koordinátorka festivalu.

Součástí samotného festivalu je i bohatý doprovodný program. Na různých diskuzích se objeví i biolog a filozof Stanislav Komárek. Zajištěno bude pochopitelně i občerstvení.

Projekt Nim je jedním z promítaných snímků. Zdroj: zviratajsoutakylidi.cz, upraveno

Projekt Nim je jedním z promítaných snímků. Zdroj: zviratajsoutakylidi.cz, upraveno

Většina filmů, které diváci na festivalu uvidí, bude mít v České republice svoji premiéru. Po skončení festivalu následují festivalové ohlasy v dalších městech ČR a na Slovensku.

Co se týče vstupného, plné vstupné na jeden film je 80 Kč, studenti, senioři a ZTP si zaplatí 65 Kč a snížené vstupné lze uplatit pouze na pokladně.

Zdroj perexové fotografie: zviratajsoutakylidi.cz

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Filmová fanynka, literární maniak a zcela nevinná slečna v jednom ;)

Zanechte komentář