Pražská Meet Factory oslavila folk metalový svátek ve velkém stylu

Hudba Kultura / 1.12.2014

Švýcarští folk metalisté Eluveitie vydali nové album a za podpory ruské Arkony vyrazili na evropskou část turné, které neminulo ani Prahu.

Přesně podle plánu v sedm hodin večer otevírají organizátoři dveře klubu Meet Factory a dav návštěvníků začíná plynule proudit dovnitř. Dnes je vyprodáno. Po nějaké době se k nám vrací stále oblíbenější švýcarská folk metalová formace Eluveitie, která přijela představit svou zbrusu novou desku Origins. Předskokanem není nikdo jiný než ruská pagan/folk metalová šestice Arkona. Také s novinkou v podobě dubnového alba Yav. Společně s nimi se představí i islandští vikingové Skálmöld.

Folk metal je hudební styl kombinující metalovou muziku s folkovými vlivy. Kromě kytar, bicích a kláves využívají kapely i netradiční nástroje jako například housle, flétny nebo akordeony.

Během několika málo minut začíná být v prostorách klubu nedýchatelno a vysoká teplota umožňuje některým fanouškům svléknout se do půli těla, což činí bez sebemenších předsudků. O půl osmé nastupují na pódium Skálmöld a dávají návštěvníkům ochutnat ze svého viking/folk metalového umění. Není tajemstvím, že i tato parta má na kontě nové album, které vyšlo teprve před několika dny a nese název Með vættum. Kromě starších věcí zazní dvě aktuální instrumentální skladby a na publiku je vidět, že i méně známá kapela plní coby předskokan svůj účel na jedničku. To muzikanty motivuje k ještě lepším výkonům a na konci jejich vystoupení návštěvníci nadšeně skandují a tleskají.

Po zhruba čtvrthodinové pauze se setmí a následuje krátké intro, které značí začátek setu Arkony. Na pódium přichází jednotliví členové v čele se zpěvačkou Mashou oblečenou do tradiční kožešiny. Začínají se ozývat první tóny skladby Yav ze stejnojmenné aktuální desky a fanoušci pod pódiem se dostávají do varu. Následuje smršť největších hitů Arkony, mezi kterými nechybí například Goi, Rode, Goi!, Slav’sja Rus! nebo neuvěřitelně energická Stenka na Stenku, během níž dokonce frontmanka vyburcuje wall of death, což je při rozměrech Meet Factory poměrně obdivuhodný výkon. Celé vystoupení se nese v dobré náladě kapely i fanoušků, kteří Arkonu hlasitě podporují a tančí. Zdá, že Eluveitie budou mít co dělat, aby své předskokany předčili.

Dvacetiminutové čekání na přestavbu jeviště je u konce a pomalu přichází čas na hlavní hvězdu večera. Eluveitie začínají svůj set písní King z aktuálního alba a okamžitě na sebe strhávají pozornost všech očí v sále. Pódium je pro osmičlennou kapelu plnou roztodivných nástrojů poněkud malé a někteří hudebníci jsou tak nuceni hrát na vyvýšených stupíncích umístěných po obou stranách bicí soustavy. Z vystoupení Eluveitie čiší neuvěřitelná energie a na návštěvnících je to patřičně znát. Pod pódiem mavají metalisté o sto šest hlavou, tančí, tleskají nebo gestikulují všude kolem sebe. Obdivný pískot a souhlasný křik je na denním pořádku. Zpěvák Chrigel Glanzmann neustále komunikuje s fanoušky a ani se nemusí moc snažit, aby je rozhýbal.

Wall of death

Událost typická pro metalové koncerty. Jde o stav, kdy se fanoušci před pódiem rozdělí na dvě skupiny mezi kterými vznikne široká mezera. Obvykle následuje odpočítávání a na pokyn frontmana proti sobě obě strany vyrazí.

Důraz je kladen především na skladby z novinkového Origins, ale dostane se i na některé starší písně, převážně však z předposledního alba Everything Remains as it Never Was. Ještě většího ohlasu než frontman Glanzmann se těší doprovodná zpěvačka a niněristka Anna Murphy, jejíž zpěv oceňují návštěvníci bujarým potleskem. Zhruba ve třetině koncertu přichází čas na singl The Call of the Mountains a zpěvačka Murphy se fanoušků ptá, zda jej chtějí slyšet v anglické nebo švýcarsko-německé verzi. Hlasování je téměř jednomyslné a kapela nejoblíbenější skladbu Origins přehraje ve svém rodném jazyce. Před písní The Nameless dojde znovu na wall of death a poté do konce vystoupení nedávají Eluveitie fanouškům ani chvíli na vydechnutí. Bojová taneční vřava pod pódiem končí až s písní Havoc, po které se kapela odebere do zákulisí. Je však přivolána zpět a přidává ještě Helvetios a klasiku Inis Mona.

Po patřičném poděkování a rozhazování paliček je již opravdu konec a spokojení návštěvníci se začínají pomalu rozcházet do svých domovů. Folk metalový svátek v Meet Factory se povedlo oslavit ve velkém. Čistý zvuk, kvalitní hudební výkony, dobré organizační zázemí a slušné chování fanoušků dává tušit, že na tenhle večer nikdo jen tak nezapomene.

Zdroj perexové fotografie: www.eluveitie.ch
Zdroj videa: www.youtube.com

Lukáš Novák

Lukáš Novák

Jsem úplně normální kluk, který má rád dobrou muziku, kvalitní filmy, nekonečné cestování a akce s kamarády. A taky si občas zahraju Magic: The Gathering :-)

Zanechte komentář