V Ostravě se podává Večeře s příchutí vraždy

Divadlo Kultura / 6.12.2014

Co vše se probírá při  rodinné večeři?

První den divadelního festivalu Ostravar nabídl čerstvou novinku Národního divadla moravskoslezského, a to dramatizaci románu Hermana Kocha Večeře. Hra byla uvedena jako česká premiéra.

Kde jinde by se mohla hra s takovýmto názvem odehrávat než v restauraci. Scénografické řešení je velmi jednoduché, doprostřed jeviště je umístěn jídelní nábytek a restaurace je zařízená velmi prostě a moderně. Za stolem dominuje rozlehlejší konstrukce, která má představovat okno a prostor za ním. Tam se však herci pohybují velmi sporadicky.

Zápletka tohoto kusu je velmi zajímavá. Dva bratři s manželkami se sejdou v luxusním salónku. Zprvu to vypadá jako obyčejná rodinná večeře, ale postupně se začíná odkrývat skutečný motiv této sešlosti. Jejich děti zabily jednoho večera bezdomovkyni, která jim bránila v přístupu k bankomatu. Před časem byl v televizi odvysílán záznam z kamery s podtitulem: Policie pátrá. (Tento záznam je také promítán na zadní stěnu v přechodech mezi scénami.) Nikdo však neví, kdo za tímto činem stojí. Ví to pouze rodiče. Ti celou dobu řeší, jak se k situaci postaví. Jeden z nich kandiduje na ministra a bojí se, jaký dopad může mít tento incident na jeho politickou kariéru. Rodinné vztahy najednou dostávají úplně jiný rozměr.

Promítání záznamu z prostoru u bankomatu. Zdroj: ndm.cz, Radovan Šťastný

Promítání záznamu z prostoru u bankomatu.
Zdroj: ndm.cz, Radovan Šťastný

Nejvíce zaujme zejména pánská část osazenstva v čele s Davidem Viktorou, který hraje tak trochu cholerického bývalého učitele dějepisu Paula, který má problémy se svým bratrem Sergem (Vladimír Polák), jenž je uznávaným politikem, připadá si vedle něho nedoceňovaný. Komickou postavou této hry je manažer restaurace (Václav Klemens). I když se jeho postava nikam nevyvíjí a je zde hlavně pro pobavení publika, tak skvěle odlehčuje situace, které by jinak zůstaly až příliš vážné.

Dva bratři, řešící spory své spory. David Viktora a Vladimír Polák. Zdroj: ndm.cz, Radovan Šťastný

Dva bratři, řešící spory své spory. David Viktora a Vladimír Polák.
Zdroj: ndm.cz, Radovan Šťastný

Zbylé postavy Babette (Pavlína Kafková) a Claire (Renáta Klemensová) představují především rovinu, která ukazuje na mateřské pouto k dětem, brání je a snaží se jim pomoct za každou cenu.

Kam až jsme schopni zajít pro ochranu svých dětí? Dokážeme žít s obrovským tajemstvím? A dokážeme se s tím vyrovnat nebo zapomenout? Na tyto otázky se snaží Večeře odpovědět. A při odchodu z divadla se nad nimi divák opravdu zamýšlí, ne všechny byly totiž zodpovězeny úplně.

Inscenace: Večeře
Autor: Herman Koch, Kees Prins
Divadlo: Národní divadlo moravskoslezské (Divadlo Antonína Dvořáka)
Režie: Peter Gábor
Premiéra: 13. listopadu 2014
Herecké obsazení: Vladimír Polák, Pavlína Kafková, Renáta Klemensová, David Viktora, Václav Klemens

Recenze byla napsána z představení, které bylo uvedeno během festivalu OST-RA-VAR.

Zdroj perexové fotografie: ndm.cz, Radovan Šťastný

Veronika Svobodová

Zanechte komentář