Hrající legenda, která ráda spí

Sport / 8.12.2014

Ani ne před měsícem byla na trh uvedena kniha Leonarda Faccia. Pojďme se tedy na Messiho, chlapce, který chodil všude pozdě (a dnes je první), podívat blíže.

V knize Messi: chlapec, který chodil všude pozdě (a dnes je první) nám autor odkrývá začátky fotbalového Mozarta Messiho. Kniha, jenž je rozdělena podle období od roku 2009 do čtyř kapitol, se však dotýká také období, kdy byl malý Lionel vytržen z náručí své rodiny a pouze s otcem zůstal sám v Barceloně, aby mohl v tamější fotbalové akademii pro nadějné fotbalisty pilovat své dnes již vytříbené umění.

Přátelé vyprávějící Messiho život

Pokud bychom se začetli do oficiálního popisu, o čem kniha Leonarda Faccia je, všimli bychom si možná mírné mystifikace. Ačkoliv je uváděno, že příběh vypráví přátelé a rodina fotbalového génia, v první části knihy se objevují odpovědi i od samotného fotbalisty. Přestože je to jen krátká pasáž knihy, čtenáři ji jistě musí kvitovat, jelikož, jak se v knize dočteme, i na pouhý patnáctiminutový rozhovor s Messim si novináři musejí počkat kolikrát déle než rok.

Kniha také obsahuje skvělé fotografie.

Zbylou část knihy již vezmou pevně do rukou kamarádi a rodinní příslušníci Messiho. Spíše než nějaký ucelený příběh je spíše snůškou zajímavých historek, které odhalují hráčovu osobnost. Ať už se jedná o jeho skromnost či dobročinnost, nebo také jeho stydlivost. Především ve školních letech, kdy prý Messiho názory a odpovědi musela tlumočit učiteli jeho spolužačka, jelikož malý Leo byl tak stydlivý, že jen málokdy ze sebe vypravil celou větu.

Messiho vila je až na vrcholku kopce, na samém konci úzké uličky, obklopená piniovým lesíkem. Městská hromadná doprava sem nejezdí. Ideální místo k tomu, pokud chce člověk mlčet.

Historky, u kterých se nudit nebudete

V knize je také více než zdůrazněna Messiho velká záliba – tedy odpolední spánek. Najdou se zde však i situace z jeho mládí, o kterých by měl fotbalista nejspíše problémy mluvit. Například jeho první sexuální zkušenosti nebo také problémy s daňovými úniky, které se naštěstí Messiho advokátům podařilo vyřešit.

Kniha je opravdu zajímavá a velmi čtivá. Hluché pasáže se zde prakticky neobjevují, navíc je doplněna o kvalitní fotografie. Velkou pochvalu si samozřejmě zaslouží i samotný autor knihy, který čerpá informace z opravdu velkého množství zdrojů. Není proto divu, že knihu psal déle než rok. Na závěr tedy můžu říci, že kniha Messi: chlapec, který chodil všude pozdě (a dnes je první) by neměla chybět v knihovně žádného fanouška tohoto jen něco málo přes sto šedesát centimetrů měřícího kanonýra.

Messi: Chlapec, který chodil všude pozdě (a dnes je první)messi

Autor: Leonardo Faccio

Nakladatelství: XYZ, 2014

Počet stran: 229, cena: 217 Kč

Žánr: životopis, sport

Více informací naleznete na stránkách nakladatele.

Zdroj všech fotografií: Luboš Řepa, Generace 21

Lubomír Řepa

Zanechte komentář