Vybírejte letos vánoční dárky formou hry

V obraze / 5.12.2014

Aneb konec bezcílného bloumání mezi regály v Čechách (i ve světě).

Slibujeme vám hned na začátek dvě věci. Rozhodně se nechceme zařadit mezi onen nekonečný zástup obchodních řetězců, které Vánoce vyhlašují již v půlce listopadu (ta lepší varianta) a hned po vyvěšení výzdoby vám do schránek neodbytně zasílají letáčky s vyobrazením Santy a s miliony lákavých nabídek. Nechceme vám dnešním článkem opět připomínat, že za méně než za měsíc přijde Štědrý den a že byste již měli být vyzbrojeni balicím papírem. Kdo by to chtěl neustále dokola poslouchat, nemám pravdu?

Nechceme se ani zařadit mezi další zástup – tentokrát časopisů. Receptů na nové druhy cukroví nebo sáhodlouhých úvah o tom, že letos byste měli Vánoce prožít v klidu, už bylo sepsáno nepočítaně. Ono se totiž spojení „Vánoce bez stresu“ lehce vysloví, ale již obtížněji proměňuje ve skutečnost. Jak tedy docílit toho, abyste se vysněných bezproblémových Vánoc opravdu dočkali?

Vánoce komerční a ty domácí

Pojďme si nejdříve odlišit dvě rozdílné věci – Vánoce komerční (zkrátka ty, které na vás čekají v každé výloze a v reklamě na Coca Colu) a ty druhé, které můžete zažít jen v kruhu nejbližších. Které z nich se vám za poslední léta mírně zprotivily? Ty rodinné? Samozřejmě, že ne. Pokud vám během adventu něco konkrétního zvedá hladinu stresového hormonu, pak je to čas strávený postrkováním se mezi regály, kde hledáme dárky. Dárky!

Nedávné sledování již klasického filmu Pelíšky mi přineslo jeden významný poznatek. Před rokem 1968 stálo zboží v obchodech za starou bačkoru, tudíž pokud se někomu podařilo sehnat vzácnější kousek, úsměv na tváři to vykouzlilo celé rodině. Jen si vzpomeňte na legendární plastové „skleničky“ z NDR. Dnes se výběr diametrálně rozšířil a ke kamenným obchodům přibily ještě internetové e-shopy. Můžete si koupit doslova všechno, na co jen pomyslíte. To však slouží jako výhoda jen v případě, že víte, co hledáte. Jestliže jen tupě procházíte uličku za uličkou či stránku za stránkou, málokdy se vám v ucházejícím čas podaří najít skvost, který by za koupi stál. Co byste řekli, kdybyste průhledné kelímky dostali dnes?

Zpět k dopisům pro Ježíška

Jak už název článku napovídá, rádi bychom vám představili malou pomůcku, která však, věřím, dokáže velké zázraky. Vzpomínáte si na dětství a dopisy Ježíškovi? Kdo by ne! Dodnes jednoho mého známého mrzí, že mu rodiče s dobrou vůlí prozradili neexistenci Ježíška. Jeho schopnost projít oknem a neslyšně si vzít obálku se seznamem přání mu přišla naprosto neocenitelná a záviděníhodná. A tak si vymyslel i variantu pro dospěláky.

Každé Vánoce začátkem prosince položí za parapet pečlivě napsaný dopis, jenž do rána zmizí. On si může představovat Ježíška prostupujícího sklem a jeho manželka se již dál nemusí trápit s výběrem dárků, které by u její drahé polovičky uspěly. Dvě mouchy jednou ranou. A úspěšné Vánoce jsou zaručeny. Po několika letech se manželka rozhodla dělat úplně to stejné, a manželovi tak výrazně ulehčila práci.

Big Danbo gives little Danbo a Christmas present

Co byste řekli, kdyby vám Ježíšek letos nadělil plastové skleničky z NDR stejně jako v legendárních Pelíšcích? Zdroj: foter.com

Výhody seznamu přání

  • Zbavíte se bezcílného bloudění po obchodech či surfování po internetu. Co je psáno, to je dáno. Pokud dotyčný přiloží přesnou fotografii či snad konkrétní internetový odkaz, shánění se stává ještě snadnějším.
  • Nastane definitivní konec ohraným ponožkám, svíčkám či sadám sprchových gelů a deodorantů. Koupíte je jen v případě, že se opravdu bude jednat o jeden z napsaných bodů. Koneckonců i ponožky mají určitou trvanlivost a takový pár se soby s červeným nosem může být velmi originálním kouskem.
  • Položky na seznamu však neberte jako nákupní lístek! To by pak přece nešlo o žádné překvapení. Pokud si vaše sestra sepíše pět položek, máte velký výběr, ale jako dárek jistě postačí pouze jedna z nich. Kupovat samozřejmě nemusíte také žádnou z nich, neberte nic jako povinnost, pouze jako hru zahrnující velké množství inspirace.
  • Ač si můžete podávat jakékoliv výmluvné argumenty, často se stává, že pokud máte při výběru dárků naprosto volnou ruku, snadněji podlehnete svým preferencím než preferencím obdarovávaného. Samozřejmě by se v zabalené maličkosti nějakým způsobem měla promítnout vaše osobnost, ale obdarování matky knihou, po které jste už měsíce koukali vy, by také nemuselo vyznít příliš dobře. Se seznamem se vám tato situace přihodí jen v případě, že máte s vaším blízkým stejný vkus.

Inspirace na konec

Po sepsání celého článku o vánočních dárcích se cítím natolik pohlcena materialismem, že jeho konec zkrátka musím pojmout uvolněnějším způsobem. Prakticky po celý rok se neútěšně sháníme po věcech, které nám do života málokdy přinesou opravdovou hodnotu (vzpomeňte si na šatní skříň přecpanou málo nošenými kousky). Zkusme se odpoutat od věcí jako takových a darujme si zážitky. Slevové portály sice nabízejí neodolatelné skoky padákem, bungee jumping a podobné životní odvazy, ale opravdu povedený zážitek můžete vymyslet i vy doma. Co byste řekli na společnou večeři pro rodiče či prarodiče, vlastnoruční masáž pro partnera či jednodenní výlet za poznáním s nejlepší kamarádkou po boku?

Vesele do toho!

Hezký začátek adventu všem.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Markéta Popelářová

Markéta Popelářová

Na světě je plno věcí, které mě dokážou nadchnout. Ale když začnete konverzovat na téma vzdělávání, věřte mi, jdete na jistotu. Stejně tak si ale s vámi ráda popovídám o cestování, jazycích, zajímavých lidech, hezkých kavárnách a minimalismu. Nejen prostřednictvím článků se pokouším přispět k tomu, aby se lidé dozvídali o nových projektech a myšlenkách, které by je mohly inspirovat k cestě za svými vlastními cíli. Protože na dělání toho, co nás baví, není v životě nikdy pozdě.

Zanechte komentář