Mým osudným dnem bylo 20. září 2006, vzpomíná Richard Hammond ve své knize

Film / 3.12.2014

Na hraně: můj životní příběh je název další knihy Richarda Hammonda. Co o sobě prozrazuje a koho kniha zajisté dostane?

práci snů, skvělou ženu, dvě dcery, velký domek, spoustu domácích zvířat i pracovního psa TG. Fanoušci mu přezdívají „křečku“ nejen kvůli jeho vzrůstu a v pracovním prostředí je terčem pro mnoho vtípků. Pokud se ho někdo zeptá na oblíbený automobil, odpoví Porsche GT3 a Pagani Zonda F. Víte, o koho se jedná?

Richard_HammondRichard Mark Hammond

Narozen 19. prosince 1969 v Solihull ve Velké Británii. Se svou ženou Mindy má dvě dcery.

Kariéru začal jako moderátor v rádiu, nyní působí zejména jako moderátor motoristického magazínu Top Gear spolu s Jamesem Mayem a Jeremym Clarksonem. V roce 2003 začal moderovat také Brainiac: Šílená věda.

Na svém kontě má již dvě životopisné knihy.

Začínal v lokálním rozhlase

Snad jako každý měl i Richard Hammond těžké začátky. Jako dítě se velice rád předváděl a domů chodil věčně s odřenými koleny. A není se čemu divit, když od obou svých dědečků zdědil nejen lásku k autům a motorům, ale skoro stejně silnou vášeň pro husarské kousky a nebezpečí. Jak sám s humorem říká, chtěl zdědit i kousek nadání, ovšem nemá smysl si cokoli nalhávat, důkazy hovoří jasně.

Začátkem jeho kariéry byla práce v lokálním rozhlase, konkrétně ji odstartoval jako reportér v BBC Radio North Yorkshire. Následoval i další rozhlas, než se mu poštěstilo účastnit se konkurzu na svou životní roli.

A tak mě můj vlastní příběh 19. února 2002 zavál na tu betonovou pěší lávku nad silnicí A40. Vrátil jsem se na parkoviště, koupil jsem si u stánku hamburger a kafe v kelímku a sednul si do auta. Když jsem se podíval na hodinky a zjistil, že za deset minut už bych měl být ve studiu za rohem, začal se mi zvedat žaludek.“

Konkurz probíhal přesně tak, jak známe epizody magazínu Top Gear dnes. Vtipkování před kamerou, rozhovory o autech a to vše jen na zkoušku. „Bral jsem jako hotovou věc, že já tu nabídku nedostanu, a tak jsem dotyčnému – ať už to bude kdokoli – prostě záviděl.“

Richard Hammond, Top Gear

Dnes objíždí tato trojka se svou show celý svět. Zdroj: Wikimedia Commons, Nnvu

Výsledek je samozřejmě všem více než jasný, Richard Hammond byl přijat jako moderátor pořadu Top Gear, a tak započal svůj nový život, novou kariéru – začal žít svůj sen.

Zítřek sliboval neuvěřitelný zážitek…

Psalo se 20. září roku 2006. Richard Hammond, který byl již pár let jedním z oblíbené moderátorské trojky, se aktivně podílel nejen na natáčení, ale i vymýšlení jednotlivých epizod. Co vyzkoušet auto na tryskový pohon? Režisér nápad schválil téměř ihned, a tak se 20. září Richard Hammond posadil za volant tryskového auta.

Stroj, o který se ještě před chvílí všichni starali, jako kdyby to byl křehký pacient, se proměnil v divoké zvíře, zkrocené jen stiskem mé pravé nohy. Cítil jsem touhu vystřelit a řítit se vpřed hlava nehlava. Colin mávnul, že můžu jet. Tak do toho! Zvedl jsem nohu z brzdy. Vůz vyrazil…“

Richard Hammond, Top Gear

Za svou kariéru vyzkoušel Richard Hammond mnoho automobilů. Zdroj: Wikimedia Commons, Colin_Eric

První jízda s cílem překonat rychlostní rekord Británie v dragsteru Vampire proběhla bez problémů. Dokonce hodnotu překonal a bylo mu naměřeno přes 500 km/h. Další jízda šla také podle plánu… ovšem poslední se stala osudnou. Při rychlosti zhruba 373,3 km/h explodovala pravá přední pneumatika a auto vyletělo z dráhy.

Vůz nezastaví, začíná se točit. Uvědomuju si, že už je úplně mimo ranvej a během zlomku vteřiny se převrátí na střechu. Už s tím nemůžu nic dělat. Jsem pevně přesvědčený o tom, že to, co teď bude následovat, je moje smrt. Nedokážu si představit jiný výsledek. Nebojím se, před očima se mi nepromítá celý můj život, cítím jen bezmoc. A taky podivnou úlevu z toho, že už konečně znám odpověď na otázku, která v hloubi duše trápí každého z nás: Jak zemřu? Ve středu 20. září 2006 v 17 hodin, 30 minut a 33,08 sekund jsem byl přesvědčen o tom, že vím naprosto přesně, kdy a jak můj život skončí.

Očima Mindy

Hvězda televizní série Top Gear se ve vážném stavu dostala do nemocnice. Kniha Na hraně: můj životní příběh nabízí čtenářům přesný popis celé nehody, a to jak z pohledu samotného Richarda Hammonda, tak očima jeho milované ženy Mindy (Amandy Mindy Etheridge). Richard Hammond vystřídal několik lékařůživot po nehodě byl pro něj opravdu těžký.

Celou tu dobu Richard trpěl intenzivními bolestmi hlavy, a proto dostával spolu s dalšími léky pravidelně i dávky morfia. Tu bolest se snažil nejprve snášet a léky odmítal, ale sestry mu řekly, že to je nesmysl a ať si raději trochu usnadní život. Tentokrát si překvapivě vzal jejich radu k srdci. Byl tak vyčerpaný a trpěl tak silnými bolestmi, že prospal celou noc. Sestry mi to taky hned hlásily s tím, že bych si měla odpočinout i já, a upřímně řečeno, už jsem se sama začínala cítit dost bídně.

Fanouškové Top Gearu? Výtisk povinný!

Jak nehoda dopadla jistě diváci seriálu Top Gear, který již má na svém kontě dvacet jedna sérií, vědí. I přesto by tato kniha neměla chybět v knihovně fanoušků tohoto seriálu. Poskytuje na celou nehodu nový pohled, který je vyřčený ústy hlavního aktéra. Žádný bulvár, žádné nepodložené informace.

Vrátil jsem se i do studia Top Gearu. Kluci si na můj návrat připravili pár legračních scének a hodně jsme to zlehčovali, ačkoli jsme všichni věděli, že se bavíme o něčem citlivém a složitém – nejenom pro mě a pro celý náš štáb, ale taky pro každého, kdo se připletl do jedné z těch tisíců nehod, které se stávají každý den, a utrpěl nějaký podobný úraz.

Jeremy Clarkson se svým typickým humorem v době nehody prohlásil, že se Richard podíval za dveře smrti a usoudil, že se mu tam vlastně nelíbí. A jak se změnil Richard Hammond? Říká se, že nijak. Vlastně ano, začal jíst celer, který dříve neměl rád.

Richard Hammon Na hraněNA HRANĚ: MŮJ ŽIVOTNÍ PŘÍBĚH

Autor: Richard Hammond
Nakladatelství: XYZ, 2014
Počet stran: 302; cena: 299 Kč
Žánr: životopis
Více informací naleznete na stránkách nakladatele.

Zdroj fotografie v medailonku: Wikimedia Commons, Ed Perchick

Zdroj perexové fotografie: Martina Baierová, Generace 21

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentář