Pro koho tedy napsal Čechov na Jaltě Tři sestry

Divadlo Kultura / 27.11.2014

Čechov by měl radost. Konečně se hře, u které je připsané jeho jméno, lidé smějí.

Jeden jediný víkend na Jaltě a co vše se během něho může stát. Studenti 4. ročníku herectví činoherního divadla se chopili jmen, která zajisté neustále slýchají během přednášek, a pomocí hry amerických autorů Johna Drivera a Jeffreyho Haddowa si z nich jemně střílejí. Čechov, Stanislavskij, Bunin či Gorkij, s těmi všemi se během večera seznámíme, ovšem v trochu jiné podobě, než jak jsme je znali doposud.

Anton Pavlovič Čechov v podání Jacoba Erftemeijera působí jako doktor House. Pere se s tuberkulózou, ale tak trochu na svou nemoc kašle. Jel pomoct příteli Tolstému, kouří doutníky a odmítá tuze starostlivou péči své sestry Máši. Je plný vtipné ironie a dává ji na obdiv, jak může. Žertuje, tahá kolegy za nos a dělá mu to velice dobře. Užívá si života plnými doušky, nenechá bez povšimnutí jedinou sukni, ačkoliv čím dál víc ho přitahuje jen ta jediná, která patří Olze Knipperové. Je nad věcí a moc dobře si uvědomuje, že je pánem situace. On má napsanou hru a tu svěří, komu se mu zachce.

Boj o Tři svetry

Toho si je vědom soubor Moskevského uměleckého divadla, především dva muži v jeho čele – Stanislavskij a Němirovič-Dančenko, kteří udělají vše pro to, aby Tři sestry získali a zachránili tak divadlo pro další sezónu, protože peníze rychle docházejí. Neváhají a i s celým souborem přijdou na Jaltu za Čechovem, aby ho přesvědčili, že právě oni jsou ti praví, kdo je hoden jeho novinky. Je jim téměř jedno, jakou hru Čechov napsal. Tři sestry nebo Tři svetry? Ale! Hlavně mít co hrát!

Barevné kostýmy zdůrazňují komičnost celé hry. Zdroj: Bára Alex Kašparová, Divadlo Disk

Barevné kostýmy zdůrazňují komičnost celé hry. Zdroj: Bára Alex Kašparová, Divadlo Disk

Vše se komplikuje milostnými rošádami, ten svede ji a ta zase miluje toho. Pobyt u moře jednoduše prospívá milostným avantýrám, ničí ovšem přátelské vztahy. V jeden moment to dokonce vypadá, že Tři sestry skutečně poputují do Petrohradu, protože Moskevské umělecké divadlo se zcela určitě rozpadne.

Důležitý není jen sám Čechov

Jakkoliv se hlavní děj točí kolem Čechova, velkou pozornost k sobě přitahuje služka Fjokla (Marta Dancingerová). Tahle osůbka, která je ztvárněním naprosté prostoty a rozumové chudoby, je zároveň tím nejkrásnějším zpestřením celé hry. Právě ona udržuje neustále komickou linku celého představení svým výrazem, postojem a průpovídkami. Ačkoliv stojí na pozadí děje, vyplatí se ji nespustit z očí.

Hry hrasice staví na detailech z Čechovova života, ale ty jsou zpestřeny, nadsazeny a uzpůsobeny hře. Díky tomu se pobaví laik, ale hlavně také člověk, který se v ruské kultuře výborně orientuje. Čechov na Jaltě je lehká, svižná komedie s jemně depresivním koncem, která vás bude bavit. Tím spíš, když vám pro dokreslení atmosféry zahraje sám Stravinskij.

Inscenace: Čechov na Jaltě
Autor: John Driver & Jeffrey Haddow
Divadlo: Divadlo Disk (4. ročník herectví činoherního divadla)
Premiéra: 21. listopadu
Režie: Ivo Kristián Kubák
Herecké obsazení: Jacob Erftemeijer, Petr Šmíd, Richard Müller, Jakub Koudela, William Valerián, Tomáš Havlínek, Matyáš Řezníček (3. ročník), Sandra Černodrinská, Andrea Daňková, Annette Nesvadbová, Marta Dancingerová, Jan Hovorka j.h.
Cena: 120 Kč, pro studenty 80 Kč

Zdroj perexové fotografie: Bára Alex Kašparová, Divadlo Disk

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář