Plzeň je půlmistrem

Půlmistrem je Plzeň, Sparta a Jablonec jsou jí v patách

Sport / 26.11.2014

Všichni tři adepti na nejvyšší příčky ve fotbalové Synot lize 15. kolo zvládli. Jablonci pomohl až vlastní gól v závěru.

Polovina nejvyšší soutěže už je minulostí, na čele zůstala Plzeň a stala se ligovým půlmistrem. To je titul zajímavější možná pro novináře než pro samotné hráče, ale podíváme-li se do statistik, zjistíme, že za posledních deset let se jen dvakrát stalo, že tým vedoucí po 15. kole se nakonec nestal mistrem.

Josef Hušbauer

Josef Hušbauer se vrátil po zranění.

24 hodin byla první Sparta

Na Letnou přijel nováček z Českých Budějovic a Spartě nebyl důstojným soupeřem. V základní sestavě domácích se objevil uzdravený Hušbauer, naopak ani na lavičce nebyl Konaté. V první půlhodině větrali obranu hostů hlavně Dočkal a Kadeřábek, o otevření gólového účtu se však postarali jiní dva reprezentanti. Krejčí centroval a Lafata zblízka hlavou potvrdil, že proti svému mateřskému klubu skóruje skoro pokaždé. Budějovice byly v útoku neškodné a zbytek poločasu se odehrál na jejich polovině.

Po změně stran stačilo Spartě 15 minut na to, aby zápas skončil pro Dynamo debaklem. Dočkal, Lafata a znovu Dočkal zařídili, že po hodině bylo skóre 4:0. Oba střelci ve zbytku zápasu útočili na hattrick, ale Lafata své šance neproměnil a Dočkal trefil tyč. Letenský kapitán se desátou podzimní trefou dotáhl v tabulce střelců na vedoucího Libora Doška a Sparta se na den dostala do čela tabulky.

Smutným hrdinou se stal Baránek

Jablonec v Ostravě bodoval po deváté v řadě, výhra mu spadla do klína těsně před koncem. Ve 40. minutě chyboval v rozehrávce stoper Baránek a po přihrávce Mingazova se prosadil Doležal. Brzy po přestávce Baník vyrovnal, po váhavém vyběhnutí brankáře Hrubého se hlavou trefil Štěpán. Severočeši měli ve zbytku zápasu sice územní převahu, ale domácí poctivě bránili a zápas spěl k remíze. V 90. minutě si však střelil vlastní gól smolař Baránek, který navíc v utkání dostal čtvrtou žlutou kartu, která mu vystaví stopku na poslední podzimní kolo. To už byl na hřišti i Milan Baroš, který si zahrál posledních pár minut.

Bohemka na senzaci nedosáhla

Plzeň znala výsledky obou svých rivalů a v utkání proti Bohemians musela vyhrát, aby se vrátila do čela tabulky. Podle sázkových kanceláří byla jednoznačným favoritem a svoji roli nakonec naplnila. Do vedení se dostala po půlhodině hry z pokutového kopu, který proměnil Hořava. Pro Západočechy to byla šestá penalta v probíhajícím ročníku. K druhé brance pomohl kapitán Bohemians Josef Jindřišek, který si dal vlastní gól. Po chvíli to sice napravil, když snížil z přímého kopu, ale víc už hosté nestihli.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons, Markus Unger, Ralf Roletschek