Festival Kolem světa přicestoval do Prahy

Cestování / 25.11.2014

Cestovatelský svátek, festival Kolem světa, se o víkendu představil v Praze. Byli jsme tam a přinášíme vám ty nejzajímavější momenty.

Spousta projekcí, fotek, přednášek, zajímavé destinace, exotické jídlo, zcestovalí lidé. To vše – a mnohem víc – čekalo tento víkend na návštěvníky festivalu Kolem světa v Národním domě na pražském Smíchově. Dvoudenní cestovatelský svátek nabídl návštěvníkům bohatý program a my byli u toho.

První přednášky festivalu odstartovaly v 10 hodin, ale už dobrou půlhodinu před tím se ze dveří smíchovského Národního domu linula dlouhá řada návštěvníků čekajících na to, až je organizátoři pustí dovnitř a budou si moct koupit vstupenku na tuto dvoudenní cestu Kolem světa.

Výběr toho, co si zde mohli návštěvníci na památku koupit, byl opravdu obrovský. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Výběr toho, co si zde mohli návštěvníci na památku koupit, byl opravdu obrovský. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Při vstupu do prostor festivalu musel každý hned poznat, že se jedná o festival cestovatelský. Hala vyzdobená buddhistickými praporky typickými pro Nepál, Tibet a Himaláje, všude reklamy na cestovní kanceláře a cestovatelské magazíny, restaurace nabízející exotické pokrmy a spousta stánků prodávajících různé upomínkové předměty z dálných krajin či turistické průvodce a mapy za zvýhodněné ceny.

Nový Zéland – od oceánu k horám

Už od začátku povídání této ženy milující adrenalin bylo jasné, že se Jana Halaszová zaměřuje spíše na nekomerční styl cestování. Nepropaguje cestovní kanceláře ani nejčastější turistické destinace. Volí spíše cestování na vlastní pěst a outdoorové aktivity. To se odvíjí zejména od její práce, kterou se jí na Novém Zélandu podařilo získat. Pracovala zde jako průvodce po ledovci.

Její hodinová rozprava o tomto ostrově, ke kterému si bezpochyby vytvořila velmi úzké pouto, začala na pobřeží West Coast. „Touhle částí ostrova většina turistů jen rychle projede kvůli tomu, že tam hodně prší a je tam strašně moc mušek,“ okomentovala Jana Halaszová první dojmy z West Coast. „Proti těm muškám je ale nejúčinnější použít českou Alpu, tu tam ještě neznají,“ uvedla se smíchem Jana.

Nejkrásnější fotky odrazu hor ve vodě pořídíte právě zde u Lake Matheson. Zdroj: Wikimedia Commons, Mrogex

Nejkrásnější fotky odrazu hor ve vodě pořídíte právě zde u Lake Matheson. Zdroj: Wikimedia Commons, Mrogex

Déšť je zde sice horší než tma, když ale zrovna neprší, stojí to za to. V důsledku té velké vlhkosti je zde spousta zeleně, kterou je Nový Zéland pověstný. Výhodou Zélandu je také to, že sem nepotřebujete žádné speciální očkování jako třeba do Austrálie.

Pokud jste cestovatelem honícím se za skvělými fotkami, určitě na West Coast nesmíte vynechat Lake Matheson. U něj totiž vyfotíte ty nejkrásnější fotky hor ve vodním odrazu a západy slunce jsou tu prý ty nejbarevnější. A jestli se při svých cestách rádi koupete, na West Coast byste to podle Jany Halaszové raději zkoušet neměli. Moře je tu hodně divoké a nemuseli byste z něj vyváznout zcela bez újmy. Za koupáním je lepší vyrazit někam víc na sever.

Protože se jako průvodkyně po ledovci Jana Halaszová v oblasti ledovců opravdu vyzná, tvořilo toto téma převážnou část její přednášky. Prozradila, že je nejlepší vydat se na ledovec v době června a července, a také podotkla, že ledovce rychle ustupují a na většinu z nich už není možné se dostat ze země a musíte si zaplatit helikoptéru. Pokud se ale složí větší skupinka lidí, není to finančně zas tolik náročné.

Přesně takovým způsobem prováděla Jana Halaszová turisty po ledovci Franz Josef. Zdroj: Wikimedia Commons, edwin.11

Přesně takovým způsobem prováděla Jana Halaszová turisty po ledovci Franz Josef. Zdroj: Wikimedia Commons, edwin.11

Před výstupem na ledovec je také vhodné si zjistit, zda je nahoře nějaký tunel či jeskyně. To je totiž na ledovci tím největším zážitkem vůbec. V případě, že tam nic takového není, zas až tak se nevyplatí do výletu investovat tolik peněz.

Postupně se Jana dostala také k povídání o jiných částech Nového Zélandu, jako je například South Island, města Queenstown a Wellington či Auckland. Ty však proběhla pouze letem světem a na závěr přednášky doporučila posluchačům několik užitečných internetových adres, třeba doc.govt.nz, kde milovníci outdooru najdou všechny potřebné informace.

Sulawesi a Maroko – čemu dát přednost?

O půl dvanácté následovaly další tři přednášky. Bylo těžké si mezi nimi vybrat, ale nakonec jsme zvolili Sulawesi – ostrov na hranici světadílů od Aleše Hoffmana. Sulawesi je ostrov v Indonésii, který se dříve nazýval Celebes. Jeho tvar je často připodobňován ke štírovi či orchideji, ale Aleš uvedl, že jemu připomíná spíš chobotnici. Jak už název přednášky napovídá, ostrov vznikl srážkou asijské a australské desky.

Aleš Hoffman je biolog, takže se v celé přednášce zaměřoval spíše na to, co na Sulawesi roste a žije, než že by doporučoval nějaká místa k navštívení. Přesto jich však pár zmínil, například městečko Tomohon, kde najdeme křesťanské kostely, přestože je většina obyvatel muslimská.

Tak se posluchači mohli dozvědět, že na Sulawesi najdou různé primáty, hady, makaky a ve vodě korály, zévy a klauny očkaté. Přišla řeč i na indonéskou kuchyni, která není nijak zvlášť vytříbená. „O místních obyvatelích se říká, že snědí vše, co má čtyři nohy – kromě stolu a židle,“ pronesl s úsměvem Aleš Hoffman.

Lukáš Synek vyprávěl i o výletě na velbloudech. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Lukáš Synek vyprávěl i o výletě na velbloudech. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Když tato rovněž skutečně zajímavá přednáška skončila, přesunuli jsme se do velkého sálu, kde jsme ještě stihli zhlédnout konec prezentace o Maroku známého cestovatele Lukáše Synka. Jeho nesmírně úchvatné barevné fotografie doplňovaly neméně poutavý výklad a delší slideshow doplněné tematickou hudbou pak posluchače naprosto vtáhly do atmosféry této africké země.

Na závěr pak Lukáš Synek pozval posluchače na svoji další projekci o putování po Grónsku, kterou můžete také navštívit ve středu 26. listopadu v Městské knihovně v Praze.

Temperamentní kultura Dominikánské republiky

Poslední přednáškou, kterou jsme se rozhodli vám představit, byla ta s názvem Dominikánská republika – země barev, chutí a úsměvů. Ještě než však její autorka Lucie Faltová začala vyprávět, moderátor pozval na pódium dva tanečníky, kteří zatančili dva typické dominikánské tance. Ten první s názvem merengue je známý také jako tanec černých otroků a ten druhý, bachata, je spíše romantickým tancem, který byl ale v Dominikánské republice poměrně po dlouhou dobu zakázán.

Lucie Faltová, která je s Dominikánskou republikou v úzkém spojení již od roku 2005, pojala svoji přednášku trochu více komerčním způsobem, než by se dalo říct u těch předchozích. Zaměřila se hlavně na známé turistické destinace včetně hlavního města Santo Domingo, kde při svém pobytu žila. Doporučila spoustu míst na jižním pobřeží, kde najdeme typické karibské bílé písečné pláže.

Tanečníci převádějí tanec bachaca. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Tanečníci převádějí tanec bachata. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Zavedla nás ale i na poloostrov Samaná, kde jsou úchvatné vodopády a čas od času sem připlouvají i velryby. Nemohla vynechat ani město La Vega, které bylo vůbec prvním místem v Americe, kde vznikl karneval a s ním i kostýmy pro diablo cojuelo. Jednoho takového dominikánského diabla v kostýmu si s sebou Lucie Faltová na projekci dokonce přivedla.

Tyto přednášky, které jsme vám v naší reportáži přiblížili, jsou však pouhým zlomkem toho, co na festivalu Kolem světa můžete navštívit. Festival se nekoná pouze v Praze, ale i v Brně a Plzni. Na Plzeň dokonce nemusíte ani nijak dlouho čekat, termín je stanoven na 27. a 28. února 2015. Pokud sháníte inspiraci, do jakých neznámých krajů byste se mohli vydat, je tento festival tou pravou volbou.

Zdroj perexové fotografie: Eliška Vrbová, Generace 21

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář