NaFilM: Studenti chystají Národní filmové muzeum

Film Kultura / 25.11.2014

Protože český film si to zaslouží.

Studenti, kteří na Univerzitě Karlově studují obor Filmová studia, se rozhodli, že vyvolají společenskou diskuzi a pokusí se o založení Národního filmového muzea (ve zkratce NaFilM). Spolu s Museem Montanelli (jinak známé jako MuMo, nezisková organizace) připravili výstavu Trailer NaFilM. Ta by měla ve veřejnosti vzbudit zájem o český film a představit jí, jak by takové filmové muzeum mělo vypadat. Výstava započne v květnu a bude trvat až do října příštího roku.

Studenti UK jsou toho názoru, že film není jen to, na co se chodí do kina, ale že má i daleko hlubší podstatu. Chtějí tak návštěvníky Trailer NaFilm zavést i do zákulisí filmové tvorby. Návštěvníci uvidí i návrhy, jak by takové filmové muzeum mělo vypadat.

Filmové citace z videa hithit. Zdroj: nafilm.org

Filmové citace z videa hithit. Zdroj: nafilm.org

„Jsme přesvědčení o tom, že český film si svoje vlastní muzeum opravdu zaslouží, a rádi bychom to dokázali i ostatním. Názor veřejnosti je pro nás důležitý a do projektu bychom ji rádi zapojili,“ nechali se slyšet realizátoři muzea.

Pokud vás osobně zajímá tento projekt, můžete jej podpořit finanční částkou. Kampaň na podporu tohoto projektu začala už 6. listopadu a bude končit 20. prosince 2014. Celá kampaň probíhá na webu Hithit.cz. Pokud se rozhodnete přispět a podpořit studenty, můžete si pak vybrat jeden z dárků, ať už se jedná o filmové perníčky nebo filmovou bojovku v pražských ulicích. Studenti mimo jiné natočili video připomínající scény ze známých českých filmů.

Návštěvník chystané výstavy se dozví několik zajímavých informací. Například více o osudech filmů a jejich tvůrců, tajemství filmových zvyků a mimo jiné se dozví i to, které filmové hvězdy odešly do zahraničí kvůli politickému režimu nebo jak filmové promítání vnímali avantgardisté v první polovině 20. století. Jedná se o interaktivní výstavu, takže si některé prvky ozkouší návštěvníci i sami.

Součástí výstavy budou programy pro školy, workshopy, přednášky a diskuze či komentované prohlídky.

Celý tento projekt vzniká pod záštitou Univerzity Karlovy a byl podpořen programem Evropské unie Mládež v akci. Jestli se podaří vybrat potřebnou částku, podpoří jej i Nadace Vodafone ČR.

Více informací se dozvíte na webové stránce projektu www.nafilm.org.

Zdroj videa: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: nafilm.org

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Filmová fanynka, literární maniak a zcela nevinná slečna v jednom ;)

Zanechte komentář