Recenze: Knihovna v Murakamiho podání může být velmi nebezpečná

Kultura Literatura / 24.11.2014

Napadlo vás někdy, že knihovny nejsou jen místem, kde se půjčují knihy? Haruki Murakamiho ano, a tak o tom napsal povídku Podivná knihovna.

Na pouhých 64 stranách se seznamujete s bezejmenným mladíkem, který se těsně před koncem otevírací doby rozhodl vrátit knihy a vypůjčit si další. Kdyby jen tušil, že se tato nevinná návštěva knihovny zvrtne ve vskutku absurdní dobrodružství, při kterém půjde o život, jistě by si půjčování knih ještě rozmyslel. Dostává se totiž do spárů zlého dědka, který vládne podzemí knihovny a čas od času zajme bezelstného čtenáře, aby mu mohl vysát mozek plný vědomostí. Tohle nemůže dopadnout dobře, nejspíš si říkáte. A to ještě nevíte, jak s tím vším zamotají ovčí mužík a němá kráska.

Zdroj: Alžběta Široká, Generace 21

Po Spánku vydaném na konci loňského roku je Podivná knihovna druhou samostatně knižně vydanou povídku v češtině. O ilustrace se i tentokrát postarala umělkyně Kat Menschik a nutno podotknout, že tentokrát jsou barevnější a tak nějak živější než u zmíněného Spánku. V celé povídce podporují temnou a groteskní atmosféru.

Ne tak úplně Murakami

Námět zní snad pro každého Murakamiho milovníka velmi lákavě – už jen samotný název má velmi evokativní schopnosti. Uvnitř to bohužel moc „murakamiovsky“ nefunguje – chybí více tajemna a psychologického přesahu, také konec je až nezvykle uzavřený. Stejně tak postavy tentokrát nejsou tolik typické, přesto baví – ovčí mužík je prostě skvělý, kolem němé krásky se zase vznáší ta dobře známá aura tajemna, byť jen v omezeném množství.

Sám vypravěč působí trochu jako pozorovatel. Respektive působí více odosobněle, jelikož čtenáře do svého nitra příliš nepouští. Často myslí na svého špačka, který se posléze stane asi nejdůležitějším symbolem celé povídky. Však se také vyjímá na obálce.

Zdroj: Alžběta Široká, Generace 21

Pro začátečníky ideální

Nečetli jste nic od Murakamiho a nevíte, čím byste měli začít? Podivná knihovna je možná ta pravá volba, jelikož neservíruje všechny autorovy trumfy najednou a navíc nedráždí otevřeným koncem se silným přesahem do mimoreality. Zároveň seznamuje s groteskností tohoto oblíbeného Japonce, ovšem opět v menší míře.

Pro fanoušky může být Podivná knihovna zklamáním, potřebuje totiž úplně jiný náhled než ostatní díla Murakamiho. Poté se ale stává stejně zajímavou a absurdní, jen trochu jinak. V rámci žánru je navíc rozhodně povedená, děj je vyvážený, nechybí vyvrcholení zápletky i lehce melancholický závěr. Jen to prostě není „ten náš Murakami“. Díky nádhernému grafickému zpracování se ale stane ozdobou pro každou knihovnu, takže neváhejte, pokud jste také Murakamiho bezmezní obdivovatelé.

big_podivna-knihovna-219562PODIVNÁ KNIHOVNA

Autor: Haruki Murakami (překlad Tomáš Jurkovič)
Nakladatelství: Odeon, 2014
Počet stran:  64; cena: 249 Kč
Žánr: povídka, magický realismus


Zdroj obálky knihy: bux.cz
Zdroj perexové fotky: Alžběta Široká, Generace 21

Alžběta Široká

Alžběta Široká

Studentka bohemistiky, skautská vedoucí, knižní nadšenec, fanoušek žluté a člunozobců, náladová idealistka, milovnice čaje, pohádek a červené rtěnky. Knihy mám občas radši než lidi.

Zanechte komentář