Filmový přehledník: Lavina blockbusterů převálcovaná českou romantikou

Film Kultura / 4.12.2014

Měsíc listopad doslova zasypal kina těmi téměř vůbec nejočekávanějšími filmy tohoto roku. Smršť filmových novinek slavila kasovní úspěch, byla ovšem takovým úspěchem i u kritiků?

Mezi hvězdami, bojem za svobodu v Panemu a válečnými poli

Interstellar vstoupil do kin hned začátkem měsíce a stejně jako jeho o pět let starší předchůdce Počátek (2010) nás zcela rozhodil a rozpoutal vášnivou diskusi.

Ambiciózní projekty Christophera Nolana (Temný Rytíř, Temný rytíř povstal) dokazují, že není důležité, pokud se ve filmu sem tam objeví nějaká ta chybička, ale to, jak celek dokáže diváky zaujmout. A v tom tento režisérský mág uspěl s vesmírným snímkem na sto procent. A když nic jiného, jen málokterý režisér dokáže natočit filmy, na které se dá stejně dobře dívat i vzhůru nohama.

Třetí díl Hunger Games: Síla vzdoru 1. část boduje co do diskuse stejně tak dobře, ale boj se svým předchůdcem (Hunger Games: Vražedná pomsta) co do příběhu a akce prohrál.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. část jsou vůbec nejvýdělečnějším filmem za měsíc listopad s tržbami přes 123 milionů dolarů – více v recenzi.

Ani to ale fanouškům bojovné Katniss Everdeen v milostném trojúhelníku nezabrání lístek do kina koupit. A nutno podotknout, že už jen kvůli atmosféře filmu podtrženou i skvělou „revoluční“ písní The Hanging Tree za to lístek zcela určitě stojí.

S posledním blockbusterem lákajícím do kin se vrátíme do konce druhé světové války v roce 1945 na rozvířená bitevní pole. I když zde akce převažuje nad pořádným scénářem, Železná srdce rozhodně stojí za zhlédnutí, už kvůli sexy a evidentně nestárnoucímu Bradu Pittovi.

Pohádkář aneb černý kůň mezi českými filmy

Česká scéna ale tento měsíc těžce konkurovala té americké. Romantický Pohádkář z dílny režiséra Vladimíra Michálka (Je třeba zabít Sekala, Babí léto), který se pyšní hlavně jménem Eva Herzigová na všech plakátech, dojal nejedno ženské srdce, a kasovně tak všem těm hollywoodským blockbusterům šlape na paty s tržbou přes 8,1 milionů korun, čímž předčil i sci-fi Interstellar.

V galaxii se opět rozsvítí světelné meče aneb další Hvězdné války

Pokud vás ale žádný z předchozích filmů nezaujal, můžete se alespoň těšit na prosinec příštího roku, kdy se neuvěřitelné stane skutečností – Star Wars neboli Hvězdné války to opět roztočí ve velkém stylu.

Star Wars: Epizoda VII – Síla se probouzí

Sci-fi

USA, 2015

Režie: J. J. Abrams

Hrají: Harrison Ford, Carrie Fisher, Andy Serkis, Mark Hamill a další

Po deseti letech se splní ty nejdivočejší sny všem geeks a sci-fi fandům – Star Wars se vrací jako Star Wars: Epizoda VII – Síla se probouzí a my zatím víme jen to, že celý děj bude zasazen 30 let po chronologicky posledním díle Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho z roku 1983. Na režisérskou židli zasedne J. J. Abrams (Ztraceni, Star Trek: Do Temnoty), a vytváří tak paralelu mezi dvěma největšími rivaly na poli science fiction – Star Trek versus Star Wars.

My už se můžeme pokochat zbrusu novými fotkami z tohoto očekávaného snímku a jen si představovat, co nám sedmá epizoda přinese.

Tohle není U.F.O., ale multifunkční bojová loď. Zdroj: Daily Telegraph

Tohle není U.F.O., ale multifunkční bojová loď. Zdroj: Lucasfilm

Co myslíte, že by Harrison Ford udělal, kdyby ho přepadli na ulici a on si měl vybrat mezi světelným mečem a bičem?

Co myslíte, že by Harrison Ford udělal, kdyby ho přepadli na ulici a on si měl vybrat mezi světelným mečem a bičem? Zdroj: Lucasfilm

S obrovským rozvojem technologie i od nejnovějšího dílu Star Wars: Epizoda III – Pomsta Sithů (2005) se rozhodně máme na co těšit a my, sci-fi fandové, už slyšíme i nějaké ty Oscarové zvony, protože návrat Hvězdných válek bude Bomba s velkým B. Jak by řekl Mistr Joda – „My těšit se velmi.“

Jsem ohromen, že se k sérii dostal režisér J. J. Abrams, film nemůže být v lepších rukou. – George Lucas

Další Temný případ k rozlousknutí

True Detective

HBO, 2014

Režie: Cary Fukunaga, Justin Lin

Hrají: Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghana další

Listopad byl ale i plodný co se novinek na poli seriálů týče. Černý kůň mezi seriálovými novinkami roku 2014, True Detective aneb Temný případ, si získal srdce fanoušků detektivek, promyšlených vražd a jižanského akcentu. Matthew McConaughayWoody Harrelson a vyšetřování okultní vraždy v Louisianě získalo 5 cen Emmy a internet zaplavily zvěsti o pokračování další sérií.

My už víme, že se můžeme těšit na léto 2015, kdy se budou opět vracet na místo činu a vedle nich se objeví takové hvězdy jako Vince Vaughn, Rachel McAdams, ale i známý svůdník Collin Farrell.

A jestli vám čekání do příštího léta přijde příliš nesnesitelné, můžete si dokola přehrávat ústřední píseň první série The Angry River.

A ať se mají na co těšit i děti

V době globalizace už v Česku dávno nefrčí Krteček či Bob a Bobek. Děti po celém světě milují ovečku Shaun a příběhy o ní vyjdou příští rok dokonce jako film!

Pokud vás (stejně jako nás) zklamali Tučňáci z Madagaskaru, můžete se alespoň těšit na úžasnou animaci a britského ducha tohoto dětského seriálu, který se dostane na filmová plátna již 6. února 2015. Vy se zatím můžete nechat rozveselit tímto trailerem.

Zpříjemněte si šedavé podzimní dny těmito filmovými novinkami a odpočiňte si od předvánočního shonu v pohodlných sedačkách našich kin. Třeba tam najdete i nějakou tu inspiraci na vánoční dárek…

 Zdroj videí: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: sxc.hu

Karolina Tomšová

Karolina Tomšová

Studentka Filozofické fakulty UK v Praze, milovnice filmů, koček, dobrého jídla a nejlépe toho všeho dohromady.

Zanechte komentář