Vánoční výzdoba měst

Jak vypadají Vánoce ve světě? Podívejte se!

Cestování / 24.12.2014

Autor:

Jak si představujeme Vánoce? Na pouličních lampách ozdoby, na Staromáku je velký ozdobený strom a u něho vánoční trhy. Nic nemůže být typičtější. Pro nás. Jak to ale vypadá jinde?

New York City

Vánoční smrk v Rockefellerově centru

Pod smrkem je proslulé kluziště, kde si můžete zabruslit. Zdoj: freeimages.com

Asi nejvíce navštěvované město o Vánocích. Lidé ho milují a i přes svou hektičnost dokáže zpomalit a stát se klidným, tichým a romantickým městem. Tedy pokud se vyhnete místům plným turistů. Největším tahákem je pro ně vánoční strom v Rockefellerově centru. Má přísná specifika. Musí být nejméně sedmdesátiletý, nic jiného než smrk neprojde a je kácený “nastojato” (při odřezávání je upevněn lany, aby se nepoškodil).

Další lákadlo je osvětlená Brodway. Své kouzlo má i za letních nocí, ale to září pouze miliony světel reklam a velkých billboardů lákajících na kdejaký klasický muzikál. O vánočních svátcích se k nim přidávají i osvětlené stromy, které místo listí musejí unést ještě větší váhu žároviček. Jsou ozdobené jinak než u nás, na západní polokouli přesně kopírují tvar stromu, kilometry drátů jsou obmotány kolem kmene a větví. Světla je tolik, že snad nikdy nenastane noc, pouze několikahodinové šero.

Každým rokem je také nad křižovatkou 57. ulice a 5. Avenue zavěšena obrovská svítící  vločka.

Buenos Aires

V Argentině místo jehličnanů zdobí listnaté stromy. Jako ozdoby jim nejčastěji slouží chmýří nebo chomáčky vaty. Zřejmě si tak napodobují sníh, který většina nezná, nebo ho nikdy neviděla naživo.

V Brazílii nenosí dárky Santa Claus, i když to tam tak vypadá. Hlavní postavou je tady Papai Noel (Otec Vánoc). Dle legendy žije v Grónsku, a když přijíždí do jihoamerického podnebí, převléká se z kožichu do košile a šortek.

Rio de Janero

V Brazílii si spíše budete připadat obklopeni samým kýčem. Zvláště pak v onom proslulém Riu. Po plážových promenádách budete potkávat elfy, soby a Santy Clause v životní velikosti. Atmosféru vám moc nenaladí už jen proto, že je 40°C ve stínu a vlhkost taková, že vypotíte každou kapku ze svého těla – holt zrovna vrcholí léto. V nákupních centrech se budete moci po vzoru amerických filmů vyfotit s živým Santou Clausem, tedy pokud vystojíte frontu plnou malých Brazilců.

Pláž v Riu do Janeiru

Na nejznámější pláži v Riu je v prosinci 40°C. Zdroj: freeimages.com

vánoce v Bankoku

Jsme v Evropě, v Americe či v Bangkoku? Správně je to poslední. Zdroj: letistecr.cz

Bangkok

V Thajsku je většina obyvatel buddhistického vyznání. I tady se ale “slaví” narození Krista. Čekali byste ryze exotickou výzdobu? Něco originálního? Tak to tu nenajdete. Budete si připadat jako kdekoli jinde, akorát tady to bude působit, no řekněme, trochu bizardně. Nenechte se však zmást, tyto svátky tady mají pouze obchodní charakter a jsou lákadlem pro turisty.

FOT: Tereza Fenyková

Zdroj: Tereza Fenyková

Norimberk

O svátcích před Novým rokem je našemu hlavnímu městu nejpodobnější. Na Starém náměstí najdete také orloj, který nechal postavit Karel IV. Vánoční trhy, mimochodem největší na světě, jsou sice proslulejší než ty naše, ale tamní hrad nesahá tomu pražskému ani po kotníky.

I když bylo město ve druhé světové válce srovnáno se zemí, tak byla celá historická část znovu postavena do posledního detailu. I proto toto bavorské město neztratilo na svém půvabu vůbec nic, a můžete se tak pokochat pohledem skoro ze středověku.

Vídeň

I hlavní město Rakouska se každým rokem snaží nalákat čím dál tím více turistů a vypadá to, že se mu to i daří. Vsází jak na originalitu, tak i na kýč v podobě plastové chaloupky – tu tady ale neuvidíte, jsme přeci slušný magazín!

Vánočný výzdoba v Norimberku

Zdroj: Tereza Fenyklová

Praha

Nezapomněli jsme na ni ani na moment. O Vánocích je jednou z nejkrásnějších metropolí světa. Největším lákadlem je samozřejmě Staroměstské náměstí. Vůně svařáku a trdelníku ve vás naladí atmosféru, i kdybyste nechtěli. Vše osvětluje ozdobený vánoční strom. Pokud se budete chtít na chvíli vzdálit, nelze než doporučit procházku osvětlenou Pařížskou ulicí. Ta pražská je snad i hezčí než originální z Francie.

Staroměstské náměstí v roce 2013. Zdroj: Tomáš Kodet, Generace 21

Zdroj perexové fotografie: pixabay.com

Tomáš Kodet

Tomáš Kodet

Autor je redaktorem magazínu Generace21. Studuje Architekturu a stavitelství na ČVUT v Praze. Se svými přáteli založil Festival večerní poezie. Mezi jeho záliby patří tanec, cestování, architektura a urbanismus, poezie a v neposlední řadě také design.

Zanechte komentář