Sport v divočině, to je orientační běh

Sport / 6.12.2014

Přemýšleli jste někdy o sportu, při kterém si budete připadat jako v dobrodružném filmu? Tak přesně tak neotřelý a krásný je orientační běh.

Nemusíte mít dobrou orientaci, nemusíte ani umět číst v mapách. Dokonce ani nemusíte být dobří ve vytrvalostním běhu, a přesto si závod v orientačním běhu můžete užít. Soutěže, kterých se můžete zúčastnit, se pořádají většinou v přírodě, někdy však i ve městě, a trasy závodů jsou různě dlouhé.

Tři, dva, jedna, start!

V osudový den D vaší první soutěže přijedete na tzv. shromaždiště, kde si odložíte své věci, příjemně se občerstvíte a připravíte na závod. V začátečnických a nesoutěžních kategoriích je start volný, tedy můžete startovat, kdy se vám to hodí. V kategoriích, kde se doopravdy závodí, jsou pak časy startu předem dané. Abyste mohli vystartovat, potřebujete elektronický čip (lze ho na shromaždišti zapůjčit), buzolu a sportovní obuv a oblečení. Na některých závodech se místo čipů používají méně moderní papírové průkazky se jménem. Na shromaždišti si vyzvednete papírek obsahující informace o kontrolních místech, která budete muset při závodě najít. Je velice důležité vzít si papírek (tzv. popisy kontrol) s sebou na trať, bez něj se totiž neobejdete.

Mapa pro orientační běh se docela liší od těch klasických, a to hlavně měřítkem. Zdroj: wikipedie

Mapa pro orientační běh se liší od těch klasických, a to hlavně měřítkem. Zdroj: Wikipedie

Ze shromaždiště na start závodu vedou fáborky, po kterých se vydáte. Trasa na start může být dlouhá 100 metrů, ale i 2 kilometry. Na startu dostanete mapu své kategorie obsahující různé symboly. Start se na mapě značí trojúhelníkem, kontrolní místa, neboli kontroly kroužkem a cíl dvojitým kroužkem. Jednotlivé očíslované kontroly jsou spojené čárami a určují, v jakém pořadí je musíte „sebrat“.

Průběh závodu

Poté, co dostanete mapu, je třeba si ji zorientovat na sever. Při tomto kroku vám skvěle poslouží buzola. Když srovnáte buzolu vodorovně se zemí, ukáže vám střelka, kde je sever. Tímto směrem natočíte i mapu, tak, aby pomocné čáry na mapě byly rovnoběžné se směrem střelky. Laicky řečeno, sever se nachází na vršku mapy, kde je i název a měřítko mapy. „Teď to začne být dobrodružné,“ říkáte si. A máte pravdu! Odlepit se od startovního lampionu vám už nikdo nepomůže. Možná vás teď trochu zklameme – naučit se číst v mapě nezvládnete za jeden závod – musíte se nesčetněkrát ztratit a hlavně trénovat. K orientaci v mapě vám pomůžou tyto vysvětlivky:

Na každé kontrole najdete bílooranžový lampión s čipovou krabičkou, do které zasunete svůj závodní čip. Krabička pípne, čímž vám dává najevo zdařilé nahrání potřebných informací na čip, tzn. že jste na kontrole opravdu byli a v kolik hodin jste na místo dorazili. Čísílka na čipové krabičce by se měly shodovat s číslem na lístečku, který jste si vyzvedli na shromaždišti. Například pokud má být kontrola označena číslem 95, ale vy jste našli kontrolu s číslem 63, jste na jiné kontrole, než byste měli být.

Běžíte-li závod s papírovou průkazkou, každé políčko musíte označit speciálními kleštičkami s jedinečným symbolem, který prokáže, že jste na kontrole opravdu byli.

Kontrola je označena nápaditým oranžovo-bílým lampionem. Zdroj: foter.com, oskar karlin

Kontrola je označena nápadným oranžovobílým lampionem. Zdroj: foter.com, oskar karlin

Blízko cíli

Celí nedočkaví přicházíte – ještě lépe běžíte – do cíle a jste upřímně vděční, že vás ta prasečí rodinka ignorovala a že jste se dokázali vrátit z hlubokého lesa zase do civilizace. Vzápětí nadáváte, že na takový závod už nikdy nepůjdete, protože jste v lese mohli být doteď. Ale no tak, přece to nebylo tak zlé, abyste orientačnímu běhu řekli ne! Vždyť umět se orientovat v terénu podle mapy je schopnost, která se vám dříve nebo později bude hodit.

V cíli na vás čeká zasloužené pití a vy už jen s dobrým pocitem odcházíte strčit svůj čip do vyčítací krabičky, díky které zjistíte, jak úspěšní jste v závodě byli, a systém vás označí jako: doběhl, neboli: tohoto člověka nemusíte jít hledat.

Kde mohu orientační běh zkusit?

Závodů, kterých se můžete zúčastnit, je opravdu mnoho a jejich seznam najdete například na této stránce. Lépe ovšem uděláte, když se obrátíte na oddíl orientačního běhu ve vašem okolí, kde vám ochotně poradí a pomohou.

Zaujal vás orientační běh a chtěli byste ho zkusit, nebo vám naopak připadá až moc nebezpečný a divoký? Zapojte se do diskuze!

Zdroj perexové fotografie: foter.com, NH53

Martina Mikulášová

Martina Mikulášová

Studentka gymnázia, která se skoro pořád něčemu směje. Má ráda psaní a jednou by se jím chtěla živit. Mezi její další zájmy patří fitness, fotografování, lezení po skalách, orientační běh a konzumace jídla. Kontaktovat ji můžete na: martina.mikulasova@generace21.cz

Zanechte komentář