Richard Skolek: Backstage Books je sympatický projekt

Kultura Literatura / 23.11.2014

Backstage Books je mladé vydavatelství podporující začínající autory. V jejich produkci také vyšla sbírka Vzdechy a povzdechy Richarda Skolka.

 O co jde?

Zdroj: www.databook.cz

Projekt Backstage Books vznikl v druhé polovině roku 2013 a jeho hlavním cílem je vydávat knihy v elektronické podobě začínajícím autorům a dát jim tak možnost veřejně publikovat svou literární tvorbu. V současné době již poměrně zavedenému nakladatelství v začátcích pomohl zisk 3. místa v soutěži Rozjezdy, která je určená začínajícím podnikatelům. Jejich mottem je: „Pro všechny a bez rozdílu.“

Backstage Books také využil mladý spisovatel Richard Skolek pro publikaci básnické sbírky Vzdechy a povzdechy, která právě v tomto vydavatelství vyšla 6. listopadu. Pro své básně využil volný verš a čtenářům ukázal, že poezie rozhodně není za zenitem, jelikož právě Vzdechy a povzdechy se krátce po vydání na Databooku vyhouply na druhé místo v prodejnosti v kategorii poezie (a v současné době jsou jen o stupínek níž).

4 otázky pro Richarda Skolka

Svou první knihu, sbírku fejetonů Hubený nás nedostanou, jste publikoval již před pěti lety v nakladatelství Akcent. Tam vyšel i sborník vašich epigramů. Vaše nová sbírka ale vychází pod záštitou Backstage Books. Proč jste zvolil právě Backstage Books?

Vydávat v dnešní době poezii knižně je pro nakladatelství téměř vždy ztrátové, takže jsem od začátku počítal pouze s elektronickou variantou, a u Backstage Books jsem měl dojem, že by pro to mohli být ti praví. Je to kniha především pro mladé a je tak myslím dobře, že na ní pracovali mladí lidé. Byla to ale výjimka, vydavatele si totiž většinou nevybírám – příští rok by mi měly vyjít tři knížky pohádek a každou z nich připravuje jiné nakladatelství. Rozhodují o tom konkrétní lidé a zaujmou je konkrétní věci, není to tak, že když se vám někde jednou podaří něco vydat, máte tam automaticky otevřené dveře.

Jak se vůbec na celý projekt (Backstage Books) díváte?

Je to rozhodně sympatický projekt, z čísel a ze sledovanosti je vidět, že má překvapivý tah, a já bych mu moc přál, aby to vydrželo; uvidíme, jak na tom budou třeba za rok, za pět let. Nakladatelství u nás vzniká a zaniká hodně, Backstage Books na to jde dobře, ale těžko říct, jestli v konkurenci obstojí. Zatím se mu to daří.

Zdroj: archiv Richarda Skolka

Nabízí se otázka, zda preferujete poezii, nebo prózu, jelikož prvotina byla prozaická a teď vydáváte poezii.

Jednoznačně prózu. Poezii se nebráním, zároveň ji ale ani nijak nevyhledávám.

Jaký je váš názor na současnou scénu začínajících spisovatelů? Myslíte, že jim může Backstage Books v nějakém ohledu pomoci se dostat na trh?

Člověk se musí smířit s tím, že teď a tady může být psaní jen koníčkem a že dostat knihu ke čtenářům je často docela nadlidský úkol. V tomto směru je Backstage Books rozhodně velice dobrým odrazovým můstkem.

Více informací o projektu Backstage Books a ukázky z vydaných i připravovaných knih najdete na Facebooku či instagramu.

Tvorbu Richarda Skolka můžete sledovat taktéž na Facebooku.

Zdroj perexového obrázku: www.facebook.com/www.bbooks.cz (v úpravě Generace 21)

Alžběta Široká

Alžběta Široká

Studentka bohemistiky, skautská vedoucí, knižní nadšenec, fanoušek žluté a člunozobců, náladová idealistka, milovnice čaje, pohádek a červené rtěnky. Knihy mám občas radši než lidi.

Zanechte komentář