Žlutý interiér prostě chcete!

Design / 8.12.2014

Nesázejte na ověřené jistoty a vybarvěte svůj domov k nepoznání.

Výrazné barvy mají spoustu dobrých vlastností, které lidé přes tu ostrou barevnou clonu zkrátka nevidí. Spousta z nás je zbytečně spjata s konvenčním pojetím interiérů a raději volí střední cestu, která většinou taky vede pouze ke středním prožitkům. Udělejte s námi rozhodující krok a vybarvěte si váš domov do barev, o kterých hluboko uvnitř víte, že vás budou těšit.

Nenechte se ovládnout strohostí. Co ve vás vyvolává takovýto kontrast barev? Zdroj: ikea.com

Nenechte se ovládnout strohostí. Co ve vás vyvolává takovýto kontrast barev? Zdroj: ikea.com

Svobodný tok myšlenek

O psychologii barev určitě slyšel každý. Co to ale pro nás znamená v praxi? Dá se tomu vůbec věřit? Nezbývá nám nic jiného, než to vyzkoušet. Začít bychom měli dozajista u žluté barvy. Kromě toho, že v zimních měsících vás osloví svým optimismem, probudí ve vás nával takové inspirace, že se náhle každá vaše vize bude zdát dosažitelná. Žlutá totiž stimuluje duševní procesy a nervový systém, což z ní dělá výborného společníka do pracoven, kde bude zároveň povzbuzovat i komunikaci a kreativitu.

Změňte perspektivu

Odpověď na správné sladění barev a určení jejich vzájemného vztahu vám dá sama příroda. Sluncem políbená, žlutá barva je inspirací převážně pro africký styl bydlení. Vynikne zejména v doprovodu s matnějšími odstíny okrové, jemně meruňkové nebo tmavě hnědé barvy. Taková kombinace platí obzvláště pro milovníky útulněji zařízeného bydlení, které zahřeje a pohladí na duši.

Dominantou v místnosti se stane i pouhá žlutá sedačka. Zdroj: ikea.com

Dominantou v místnosti se stane i pouhá žlutá sedačka. Zdroj: ikea.com

Říkáte si, co by s vaší pracovnou udělaly ostré kontrasty barev? Máme pro vás šokující zjištění. Ostrá žlutá snižuje příčiny únavy a nechává vaši mysl otevřenou. Její dominantní pozici v místnosti umocníte šedou barvou. Výzvou pro vás může být i žlutá v souladu s ostře růžovou barvou, která dodá bytu nesmírnou energii.

Nepřemýšlejte, prostě se odvažte

Říká se, že čím větší je risk, tím víc se z toho dá vytěžit. Nepřemýšlejte nad tím, jestli tahle vyřvaná žlutá není už moc, nebo že si stěnu radši vymalujete jemnějším odstínem.

Právě že takové klasiky se okoukají velice rychle a sebevědomý interiér se doslova ztratí ve stínu vašich obav.

Nepřehánějte to s barvami a efektní výsledek se dostaví okamžitě! Zdroj: ikea.com

Nepřehánějte to s barvami a efektní výsledek se dostaví okamžitě! Zdroj: ikea.com

Nejintenzivněji bude na vaši náladu a pohodu působit zaručeně ostře žlutá stěna nebo její část, to je bez debat. Podobnou službu vám udělá i pouhý plakát nebo obraz se žlutou aplikací – a čím větší bude, o to veselejší bude váš domov. Barevnou rozmanitost v interiéru probudíte k životu v mnoha podobách textilií. Od žlutých závěsů, potahů a podsedáků až po kuchyňské úterky. A když se vám potahy okoukají, jednoduše je zase převlečete do něčeho přitažlivějšího.

Nábytek volte s rozvahou, ale neztrácejte při tom hravého ducha. Co říkáte na žlutý konferenční nebo jídelní stůl a k němu sladěné žluté police se stříbrnými nebo bílými dekoracemi? Taky obyčejný rám zrcadla natřený na žluto vyvolá zcela odlišné pocity. Očekáváte-li od takové změny větší senzaci, pořiďte si dominantní žlutou sedačku nebo křeslo, na kterém budete moci zvesela trůnit.

Zdroj perexové fotografie: ikea.com

Anna Kovárová

Anna Kovárová

S láskou pro design jsem se narodila, ale lásku ke psaní ve mně vzbudila Generace 21. Jsem ráda, že jsem našla zalíbení v tom co dělám :-)

Zanechte komentář