David Černý sochař

Sochař David Černý vás uchvátí

Design / 15.12.2014

Všichni ho znáte, ale asi o tom ani nevíte. Anebo znáte díla, jen nevíte, kdo je vytvořil. Řeč je o Davidovi Černém – českém sochaři kontroverzních plastik.

Když se Pražané toulají hlavním městem České republiky, půlka z nich ani neví, kolem čeho prochází. V Praze je spousta obdivuhodných míst, kde se dá čerpat kulturní inspirace. Jak v centru Prahy, tak i v temnějších uličkách Nového Města najdeme opravdové skvosty, které stojí za zhlédnutí. A na spoustě z nich se podílel právě David Černý. Představíme vám pár kousků, které Davida Černého proslavily a vás snad oslovily.

David Černý sochař

Sochy od Davida Černého v Praze.
Zdroj: davidcerny.cz

David Černý. Zdroj: cs.wikipedia.org/wiki/David_%C4%8Cern%C3%BD

David Černý

Narodil se 15. prosince 1967 v Praze a vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (UMPRUM). Později opustil hranice České republiky a přestěhoval se do New Yorku, kde studoval P.S.I. artists residence. Za svůj život dostal několik ocenění. Z těch nejpodstatnějších třeba zvláštní cenu na bienále v Kortrijku, Pollock Krasner Foundation Grant nebo cenu Jindřicha Chalupeckého.

Mezi první díla patří půvabný trabant na lidských nohou. Jestli vám to přijde lehce přehnané, nic se nebojte. Všechna díla v sobě mají skrytý význam. Tato plastika symbolizuje hromadný exodus východních Němců v roce 1989. Jestli jste tuto sochu neviděli, neváhejte zajít do Lobkovického paláce na Malé Straně.

Další velice významnou sochou se stal Viselec. Jestli se na ni chcete podívat, musíte naklonit hlavu lehce nahoru. V Husově ulici v Praze je ve výšce 220 cm nad zemí zavěšena podobizna Sigmunda Freuda, která má představovat vysoké hloubání o možnostech rozhodování. Každý z nás si totiž dokáže řídit vlastní osud tak jako právě zde „povislý“ Sigmund.

Jedno z nejnavštěvovanějších děl je přímo v centru Prahy na Václavském náměstí. V pasáži Paláce Lucerna je pověšena socha sv. Václava na netradičním koni. Kůň je totiž mrtvý a sv. Václav mu posedává na břiše. Velice kontroverzní socha byla instalována za podpory švagrové Václava Havla a také majitelky Paláce Lucerna – Dagmar Havlové. Socha zde bude viset až do doby, dokud nebude v Čechách obnovena konstituční monarchie.

Možná nejznámější sochařské dílo Davida Černého jsou takzvaná žižkovská miminka. Již od roku 2001 jsou na věži připevněna natrvalo a ozvláštňují vysílač. Novější díla jsou například červená auta zavěšená na budově MeetFactory, socha Gesto, kdy velký fialový prostředníček proplouval Vltavou natočený směrem k Pražskému hradu, světoznámá Entropa nebo série nejnovějších stříbrných soch obrovských rozměrů v ulici Dlouhá a za obchodním centrem Quadrio.

Pokud jste ještě nějaké sochy neviděli, určitě stojí za to je omrknout. Staršímu publiku se možná některé výjevy mohou zdát vulgární a nekorektní, ale mladší publikum určitě některé prvky ocení a zároveň zohlední nelehké postavení sochaře, který se nebojí říct věci naplno.

Zdroj perexové fotografie a fotografie v boxu: Wikipedia, Jindřich Nosek

Zuzana Soudská

Zuzana Soudská

Bývalá studentka umělecké školy v centru Prahy, která se nyní pokouší postavit na vlastní nohy. Pokračuje ve studiu angličtiny a zajímá se o design a umění v Praze.

Zanechte komentářVaše názory

  • Friki

    Říct věci naplno a vyjádřit svůj vlastní názor jsou dvě rozdílné věci, vztaženo zejména na hlavní fotografii, kterou sice vyádřil názor části populace, ale.. konec politické diskuze..