Hunger Games: Síla vzdoru 1. část – prvně bez arény

Film Kultura / 28.11.2014

Třetí díl ságy Hunger Games právě válcuje kina, je temnější a vážnější. Naplní fanouškovská očekávání?

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

Sci-fi, drama

USA, 2014, 125 min

Režie: Francis Lawrence

Hrají: Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Julianne Moore, Donald Sutherland, Sam Claflin, Robert Knepper, Jeffrey Wright, Philip Seymour Hoffman, Woody Harlesson, Natalie Dormer a další

S koncem listopadu do kin míří očekávaný třetí díl celosvětového fenoménu Hunger Games, tentokrát s názvem Síla vzdoru. Tento díl je značně temnější a ústředním tématem je zde jak jinak než těžká politika. Boj o přežití tu nabírá na intenzitě především v širším měřítku, protože už se nejedná pouze o teen jatka situovaná do prostředí arény, nýbrž tentokrát se stahují mračna doslova a do písmene nad jednotlivými kraji.

Všechny známé postavy z předchozích dvou dílů se dále rozvíjí a odhalují divákovi ještě více svůj charakter (ať už v pozitivním či negativním slova smyslu, to nechám posoudit vás). Chladnokrevný aristokrat prezident Snow přitvrzuje a snaží se dostat Katniss na kolena, když jí v přímém přenosu ukáže Peetu v televizi po svém boku.

Katniss se tak pouští do boje se skupinou rebelů, odhodlaná pro jeho záchranu udělat cokoli. I když by to znamenalo rozpoutat peklo, a nebo dokonce stát v čele revoluce. Nikdo však přímo netuší, jestli je Peeta zrádce a přeběhlík, nebo je držen jako vězeň v Kapitolu. V nové roli prezidentky Coinové se objeví jedna z nejvyhledávanější dramatických hereček současnosti, Julianne Moore, (Mapy ke hvězdám, Don Jon) a zároveň v jedné ze svých bohužel posledních rolí i zesnulý Philip Seymour Hoffman.

Hunger games

Katniss a Hurikán na útěku před útokem Kapitolu. Zdroj: Lionsgate

Letos komerčně nejúspěšnější filmová premiéra

Co se týče ratingu, snímek Hunger Games: Síla vzdoru 1. část získal nejlepší letošní výsledek za první víkend v amerických kinech, jelikož dle údajů filmových studií vydělal 123 milionů dolarů, čímž se tak letos stal komerčně nejúspěšnější filmovou premiérou v amerických kinech.

Tato čísla dokládají fakt, že Hunger Games se těší nebývalému úspěchu. To však nic nemění na tom, že Síla vzdoru je pro mě zatím nejslabším dílem, jelikož máte celý film pocit tzv. „ticha před bouří“.  Aneb ve zkratce:  je jasné, že v dnešní době se v kinematografii snaží tvůrci vyždímat z knižních předloh maximum.

Tudíž než aby příběh museli pracně zkracovat, což je vždy riskantní, logicky ho rovnou raději rozloží do dvou a více dílů, tak, aby dali větší prostor pro rozpracování děje (a nebo také velkým ziskům, které se jim díky vytrvalosti fanoušků vrátí tak či tak). Síla vzdoru však pro mě  jako rozšíření děje nefunguje, jelikož ačkoliv se v podstatě bavíte, nic zásadního se zde neděje, lidově řečeno jedná se spíše o takovou „omáčku“, v níž se sází na jistotu, než přijde samotné finále.

Hunger games

Philip Seymour Hoffman a Julianne Moore. Zdroj: Lionsgate

Ticho po pěšině ruku v ruce s propagandou

Na rozdíl od předchozích dílů (Hunger Games 2012, Hunger Games: Vražedná pomsta 2013), kdy Katniss pobíhala v aréně, byla nucena improvizovat, těšili jsme se na vyšperkovanost kostýmů, kontrastního světa Kapitolu a celému fluidum okolo přenosu z Arény, který byl tím jediným důvodem, jenž držel totalitní režim na uzdě, pozbývá Síla vzdoru na akčnosti, především co se týče hlavní představitelky Katniss (Jennifer LawrenceTerapie láskou, Špinavý trik).

Ta zde celý film funguje spíše jako takový promotér odboje, natáčí agitační spoty, vybízí k odboji, dokonce i zpívá, s tím, že při návštěvách raněných je jí neustále v patách tým kameramanů s režisérkou, který má všechny tyto plačtivé momenty natočit, aby tak apeloval k vzpouře proti tyranům z Kapitolu. Navrch k tomu všemu Katniss neustále někde s prominutím skuhrá a pláče, s tím, že se ještě navíc motá v milostném trojuhelníku mezi Hurikánem a blonďatým Peetou. Takže skutečně z její strany tentokrát moc rafinované akce nečekejte.

Hunger games

Nechybí opět ani Woody Harlesson. Zdroj: Lionsgate

Na druhou stranu musím říct, že i přes tyto výše zmíněné aspekty se nejedná zase až tak o kardinální fail, jelikož režisér Francis Lawrence (Já, legenda 2007, Constantine 2005) ví, co dělá, a umí skutečně i z minima vyždímat maximum. Nicméně já se spíše těším na závěr, který tuhle celou ságu uzavře, ale na to si budu muset ještě rok počkat. Za zmínku ještě rozhodně stojí ústřední píseň mladičké oblíbené zpěvačky Lorde – Yellow Flicker Beat. Na závěr stačí říct, že film je vysílán zároveň i ve formátu 4DX v Cinema City Nový Smíchov a premiéra proběhla již 20. listopadu, nuže směle do kina, třeba zrovna vás Síla vzdoru jakožto fanoušky naopak potěší.

Zdroj videí: YouTube

Zdroj všech fotografií: Lionsgate

Anna Nižňanská

Anna Nižňanská

Studentka Architektury a zároveň Filmových a divadelních věd (ano,žiju v autobuse a ve vlaku). Rodilý Dejvičák, neurotik, milující cestování a objevování nových kaváren a míst. Autistický morous, kterýho od mala uklidňuje film, umění a předevšim dorty, pač jak víme, jsou dobrý na nervy! Pakliže mám naplněnej panděr, myslim, že jsem i poměrně snesitelnej "companěro"! Amen.

Zanechte komentář