Opak

Protiklady se přitahují, ale co když….

Osobní rozvoj Vztahy / 23.1.2013

Platí vůbec známé pravidlo? Může vztah fungovat na tom, že jeden druhému neustále ustupujete v zásadních věcech?

Africké přísloví říká: ,,Kdo miluje svého psa, musí milovat i jeho blechy.“  Naučme se tedy milovat své blízké proto, jací jsou, nebo možná přesto, jací jsou.

Ze všech stran se k nám dostává známá fráze  – Vždyť protiklady se přece přitahují! Souhlasíme s tím, že vztah by měl být o kompromisech, ale kde je hranice únosné míry, do jaké jsme schopni a ochotni si vzájemně vycházet vstříc? Může aktivní společenská žena tvořit pár s vyloženě nespolečenským typem muže nebo třeba zapálený sportovec s odpůrkyní jakéhokoliv sportu a pohybu? Dvě osoby s absolutně odlišnými povahami? Může, ale co když…

… nemáte společné zájmy!

Je v pořádku, že má každý z vás své koníčky. Mohou být jiné, ale měli byste mít alespoň jednu společně oblíbenou volnočasovou aktivitu. Je jedno, zda se bude jednat o sport, posezení se společnými přáteli nebo třeba stejné oblíbené žánry filmů. Co se může stát, když jeden z vás miluje společenské události a je jedno, zda se jedná o diskotéku, ples nebo představení v divadle, zatímco druhý z páru je pecivál a věčný brblal? Můžete se smířit s tím, že na ples jej nedostane, nebo se jej snažit přesvědčit, aby udělal výjimku a šel. Což mnohdy nemusí dopadnout nejlépe.

protiklad

Každý z vás si prosazuje své? Hledejte kompromis. Zdroj: Photl.com

Odjakživa jsem byla společenský typ člověka. Miluji plesy a všechny ostatní příležitosti, kdy mohu vyrazit do společnosti v krásných šatech a připadat si jako princezna. Můj dnes už bývalý přítel byl přesný opak. Ze začátku mi nevadilo sedět neustále doma a ustupovala jsem mu ve všem, co se dalo. Jednou jsem jej přesvědčila, aby se mnou vyrazil na ples. Jak to dopadlo? Celou dobu se tvářil duchem nepřítomně a neustále mi dával najevo, jak trpí a vůbec ho to tam nebaví. Zkazil tím radost nejen mě, ale všem ostatním, se kterými jsme tam byli. Nakonec jsem byla já ta špatná, která ho nutila jít někam, kde on přece vůbec nechtěl,  „řekla nám 22 letá studentka Markéta

 …. máte diametrálně rozdílné povahy!

Je pravda, že se dva odlišné povahové rysy mohou skvěle doplňovat. Jeden z partnerů je většinou dominantnější, dynamičtější a druhý ho svou ledově klidnou, flegmatickou povahou může skvěle snášet. Upovídaný člověk může ve svém tichém protějšku najít vrbu, ale jak funguje domácnost puntičkáře a absolutního bordeláře, který tvrdí, že to co vidíte na jeho stole není nepořádek, ale jeho systém uložených věcí?

…. nevidíte společnou budoucnost stejně!

Může fungovat vztah, kdy jeden  z vás razí ideu kariéristy, který chce cestovat, nehodlá se vázat budovat rodinu a mít děti, zatímco druhý si staví vzdušné hrady a zámky a vymýšlí jména pro společné nenarozené děti a má živé představy o tom, jak bude vypadat vaše budoucnost, dům se zahradou a pes? Jak důležitý je společný žebříček hodnot? Jeden z vás dvou se může svých plánů kvůli tomu druhému vzdát, ale za jakou cenu? V lepším případě se pokusíte najít kompromis, ale žebříček hodnot a priority byste měli mít minimálně velmi podobné! Ne diametrálně odlišné!

svatba

Jeden z vás touží budovat společnou budoucnost, ale svatba v nedohlednu? Zdroj: Photl.com

„Jednou bych chtěla mít pohádkovou svatbu, děti a vybudovat útulný domov. Můj partner měl ve svém žebříčku hodnot  především peníze. Až zpětně vnímám, co vše bych byla schopná pro něj obětovat a jsem ráda, že už je to pro mě minulost,“ svěřila se nám studentka Katka.

Jakou roli hraje ve vztahu vzhled? 

„Láska má svoje iluze a každá iluze má svůj zítřek. Proto se už tolik milenců rozešlo, protože věřili, že jsou spojení navždy. Skutečnou zkouškou je bolest a štěstí. Když dvě bytosti přestáli tuto dvojitou zkoušku života, odhalili svoje chyby a svoje přednosti, mohou si být jisti, že až do skonání života, budou se držet za ruce.“ Honoré De Balzac

Možná vám to připadá normální, ale podle jistého průzkumu je dokázáno, že vztahy, ve kterých je nějaký extrém např. výška či váha, v dlouhodobém hledisku nefungují tak vyrovnaně. I přesto na ulici dnes a denně potkáváme výrazně plnější postavu ženy s  vysportovaným mužem nebo třeba atraktivní krásku s přítelem, kterému se rýsuje pod tričkem pivní břicho.  A co teprve výška? Vyšší ženy, které mají nižšího muže, ve vztahu mívají sklon ke komplexu ze své výšky. Muži, kteří jsou nižší než jejich partnerky se ve vztahu také mohou cítit méněcenní. A jak je to naopak?

 „Jsem malého vzrůstu a můj bývalý přítel měl dva metry. Lásce to samozřejmě nevadilo, ale pro okolí jsme byli komická dvojka a na fotografiích to bylo ještě o to více umocněno. Je dobré mít vyššího přítele, cítíte se v bezpečí, ale taky je dobré moci mu dát pusu a nečekat, až se sehne,“ řekla devatenáctiletá studentka Iveta.

End

Nedokážete-li spolu najít kompromis, možná by bylo lepší vztah ukončit. Zdroj: foter.com

„Jakýkoliv vztah může fungovat, pokud oba dokáží akceptovat toho druhého. Ale nebude to nic lehkého. Pokud bude někdo společenský člověk a druhý pecivál, ale každý si dokáže v tom vztahu užít to své a najdou kompromis, tak proč by to neklapalo. Pokud se jeden bude toho druhého mermomocí přetáhnout na „svou stranu“, tak nejspíš nepůjde. Jen málo lidí se dokáže kvůli druhému změnit,“ myslí si naše redaktorka Bára.

Co dodat na závěr? Snad jen to, že v prvopočátcích nás můžou naše odlišnosti lákat. Říká se přece, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše, ale jakmile opadne zamilovanost a zjistíte, že nemáte v podstatě nic společného, přestane vás bavit jeden druhému neustále ve všem ustupovat, dojdete k názoru, že asi bude lepší, když se vaše cesty rozejdou. Za celou naši redakci vám přejeme mnoho úspěchů při hledání té pravé/ toho pravého.

Zdroj perexové fotografie: Photl.com

Kristýna Szkanderová

Kristýna Szkanderová

Neustále se učím žít každým okamžikem naplno. Věřím v sebe, lepší zítřky a to, že v životě dokážu vše, co budu chtít. Miluji ironii a smysl pro humor, který je možná lehce kontroverzní. V životě se řídím pod heslem: Nejvíc nás motivují ti, kteří nám nevěří!

Zanechte komentář