Cestujte po Norsku s celobarevným průvodcem

Cestování / 1.12.2014

Chtěli byste navštívit severské země, ale ještě jste se nerozhodli, které to budou? Vyberte si Norsko a s sebou si zabalte tohoto obsáhlého průvodce!

Výlety do Skandinávie se zdají být čím dál žádanější, přestože se tyto severské země řadí k jedněm z nejdražších v Evropě. Co tedy turisty tolik láká, i když vědí, že si za to budou muset trochu připlatit? Je to rozhodně příroda, kterou konkrétně Norsko může nabídnout opravdu okouzlující. A určitě i skutečnost, že při návštěvě Skandinávie se nemusíte nijak hluboce učit norsky, švédsky či jinak, protože angličtinu zde ovládá většina obyvatelstva.

Než se ale opravdu rozhodnete se na cestu do Norska vypravit, měli byste si pořídit nějakého spolehlivého knižního průvodce. Jednoho takového s podtitulem odborný, obsáhlý, přehledný vydalo v létě nakladatelství Jota ve spolupráci s Rough Guides. Tento průvodce po Norsku je celobarevný a jeho autory jsou Phil Lee a Roger Norum.

Bergen je bránou k západním fjordům. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Bergen je bránou k západním fjordům.

Kdy se vydat na cestu a místa, která nesmíte minout

V několikastránkovém úvodu nás autoři seznamují s trochou historie. Je zajímavé, že v minulosti se ostatní Evropané dívali na Norsko jako na odlehlou a záhadnou zem, přestože od středu Evropy zas tak daleko není. To se ovšem změnilo a nyní zná většina turistů zejména hlavní město Oslo. Autoři ale uvádějí, že to nejhezčí z Norska se vůbec nenachází ve velkoměstech, nýbrž právě mimo ně.

Pokud jste ale opravdu spíše milovníky městského ruchu, zavítejte do těchto pěti největších měst: Oslo, Trondheim, Bergen, Stavager a Tromsø. Bergen je vstupní bránou k západním fjordům, Trondheim nabízí nádhernou katedrálu a starobylé centrum.

24 míst, která nesmíte v Norsku rozhodně vynechat. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

24 míst, která nesmíte v Norsku rozhodně vynechat.

Podle průvodce je rozhodně nejlepší do Norska vyrazit v létě, zimní návštěva ale také není k zahození. Turista však musí počítat s řadou omezení, jako je například kratší otevírací doba či menší počet dopravních spojení. Oproti tomu když se vydáte na sever, máte šanci vidět nádhernou polární zář, zažít vyjížďku se psím spřežením nebo rybaření v ledu.

Autoři zde doporučují 24 míst, která nesmíte minout, a mezi nimi jsou například nejúchvatnější norský fjord Geirangerfjord, Špicberky a tamní množství ptáků a ledních medvědů či ostrovy Oslofjordu, kde si na své přijdou otužilci, plavci i milovníci různě dlouhých procházek. Typickým norským zážitkem je nocleh v majáku, který můžete zažít například na ostrově Feisten Fyr nedaleko Stavangeru.

Nocleh v majáku je v Norsku populární atrakcí. Zdroj: Wikimedia Commons, Jarvin

Nocleh v majáku je v Norsku populární atrakcí. Zdroj: Wikimedia Commons, Jarvin

Pokud jste milovníky architektury, zavítejte do Urnesu, kde najdete jeden z nejkrásnějších sloupových kostelů Norska, či do Trondheimu, tam se nachází slavná gotická Nidaroská katedrála, největší středověká stavba celé Skandinávie. Za kouskem umění zajeďte do některého z mnoha muzeí po celé zemi, spoustu z nich vystavuje části sbírek malíře Edvarda Muncha.

Přehlednost a členění průvodce

Kniha je rozdělena celkem do šesti oddílů podle částí Norska: Oslo a Oslofjord, Jih, Střední Norsko, Bergen a západní fjory, Z Trondheimu na Lofotské ostrovy a Severní Norsko. První části ale předchází ještě asi dvacetistránkový již zmíněný úvod a poté dalších třicet stran se základními informacemi o dopravě, ubytování, jídlu a pití, nakupování a dalších věcech, které cestovatel potřebuje vědět, než se na své putování vydá.

Úvodní stranu každého oddílu knihy zdobí velká fotografie a seznam kapitol. Zdroj: Eliška Vrbová, Generace 21

Úvodní stranu každého oddílu knihy zdobí velká fotografie a seznam kapitol.

Na konci knihy je pak ještě asi čtyřicet stran s různými souvislostmi – norskými dějinami, legendami a folklórem, přírodou, filmy, knihami a najdete zde i pár stránek věnovaných základním výrazům v norštině. To kdybyste chtěli udělat dojem na místní obyvatele nebo někdo přece jen neuměl anglicky.

Navzdory své obsáhlosti je tento průvodce opravdu přehledný. Najdeme zde sice méně fotografií, ale o to více užitečných informací a různých plánků a map, které nám usnadní cestu po této krásné zemi.

NORSKONorsko2014

Autoři: Phil Lee, Roger Norum (přeložil Jan Sládek)

Nakladatelství: Jota, 2014

Počet stran: 448, cena: 478 Kč

Žánr: odborný turistický průvodce

Více informací naleznete na stránkách nakladatele

Zdroj fotografií: Eliška Vrbová, Generace 21

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář