Euro 2016

Češi prodloužili vítěznou sérii a jsou jednou nohou ve Francii

Sport / 18.11.2014

Čtvrtý duel kvalifikační skupiny A o Euro 2016 ve Francii a čtvrté vítězství, česká fotbalová reprezentace dál válí.

Možná je ještě brzo hovořit o tom, že mistrovství Evropy je na dosah, ale proč nebýt optimisty? Vždyť teoreticky by českým reprezentantům mohly z příštích šesti zápasů na přímý postup stačit pouze domácí výhry nad Lotyšskem a Kazachstánem. Kouzlo trenéra Pavla Vrby začalo fungovat v pravou chvíli. Po čtyřech výsledkově nepovedených přípravných zápasech přišla spanilá jízda a po podzimní části kvalifikace mají Češi na kontě plný počet dvanácti bodů. Tím se mohou pyšnit již jen další dva týmy – překvapivý lídr skupiny C Slovensko a Anglie ve skupině E.

Dva zraněné nahradily staronové tváře

V Plzni Vrba strávil svá nejúspěšnější trenérská léta, tentokrát se zde měl jako reprezentační kouč utkat s Islandem, který byl po třech zápasech neporažen se skóre 8:0. Kromě bilance soupeře mu mohlo před zápasem dělat vrásky zranění dvou defenzivních hráčů Limberského s Váchou. Místo nich nakonec vyběhli ve vyprodaných Štruncových sadech navrátilci do národního týmu Pudil a Plašil. Oproti zápasu s Kazachstánem se v základní sestavě objevil uzdravený kapitán Tomáš Rosický.

Zase inkasovaný gól

Češi začali zápas aktivně a ve slibné šanci se ocitl Lafata. První gól ale padl na druhé straně, a to již v deváté minutě po islandské specialitě – dlouhém autu. Vhozený míč Petr Čech jen vyboxoval vysoko nad sebe, Bjarnason vrátil míč na malé vápno, kde ho Ragnar Sigurdsson pohodlně poslal hlavou do sítě. „Byla to moje chyba. Byl jsem v souboji včas, podcenil jsem však soupeře, který zrychlil, míč jsem vyboxoval do jeho hlavy,“ řekl brankář londýnské Chelsea. Ani v osmém zápase pod vedením explzeňského kouče český tým neudržel čisté konto.

Pavel Kadeřábek

Pavel Kadeřábek je vnukem slavného sparťanského útočníka Václava Vrány.

Vlastenec vyplynul z tlaku

Obdržený gól s týmem ale neotřásl a ve zbytku poločasu měl jasnou územní převahu. Vyrovnání přišlo v nastavení první půle, Krejčí zahrál standardku na Pudila, jenž od čáry vrátil míč do vápna, kde našel Kadeřábka a ten si přesnou hlavičkou připsal první reprezentační gól. Češi pokračovali v tlaku i po změně stran, ale chybělo štěstí v zakončení. To přišlo v 62. minutě z paradoxně nejméně nebezpečné akce. Plašil od čáry poslal do vápna přízemní přihrávku, kterou Bödvarsson srazil na vlastní bránu a od nohou bezmocného brankáře se míč odrazil do brány.

Čechovi pomohla tyč

Dvě minuty po vedoucím gólu mohlo být zase vyrovnáno, ale Gylfi Sigurdsson svůj pátý kvalifikační gól nepřidal a trefil jen tyč. Do další šance se Island dostal až pět minut před koncem, kdy střídajícího Gudmundssona skvěle vychytal Čech. Další gól už nepřidali ani domácí a výsledné skóre zůstalo 2:1. Další zápas je na programu až po zimní přestávce 28. března 2015 doma s Lotyšskem.

Zdroj fotografií: Wikimedia Commons, Foxtrot1985, Ralf Roletschek