OBRAZEM: Turné Vypsané fiXy pokračovalo v Olomouci

Hudba Kultura / 17.11.2014

Pardubická kapela vystoupila v rámci svého turné „Před náma hrajeme my tour 2014“ v olomouckém U-klubu a show to byla opravdu parádní.

Vypsaná fiXa slaví letos své dvacetileté působení na české hudební scéně, a proto se vydala na turné, jehož název „Před náma hrajeme my tour 2014“ je více než výstižný. Celé turné se skládá z dvaceti koncertů po celé České republice. Závěrečný koncert se uskuteční 17. prosince v pražské Lucerně.

Letošní turné Vypsané fiXy je specifické zejména v tom, že předkapelu Vypsané fiXe dělá vlastně sama kapela. Nicméně fanoušci ji uvidí ve složení, ve kterém kapela běžně nehraje. Jelikož se jedná o dvacáté výročí kapely, tak mají fanoušci možnost promluvit hlasováním do toho, které skladby by chtěli na koncertech slyšet. Samotná kapela tak přiznává, že chce dát fanouškům příležitost poslechnout si i nejstarší songy z demosnímků.

Koncert zahájili Márdi s Pítrsem

Zájem o koncert byl opravdu veliký. Lístky z předprodeje byly pár dní před koncertem vyprodané, a tak si poslední šťastlivci mohli zakoupit lístek přímo v U-klubu. Nakonec se prodaly všechny lístky a koncert tak byl vyprodaný. Diváci se mohli těšit na výbornou show.

Začátek koncertu byl naplánován na 20.00, ale ještě dlouhou dobu po osmé hodině byla před olomouckým U-klubem dvacetimetrová fronta. Fanoušci vevnitř byli už nedočkaví, a tak stačil jakýkoliv pohyb okolo pódia, aby se spustil mohutný potlesk. I přesto, že nakonec začal koncert s téměř půlhodinovým zpožděním, což nikomu v „Účku“ zajisté nevadilo.

Jak již bylo napsáno, tak předkapelu tvořila sama Vypsaná Fixa. Koncert zahájilo duo ve složení Márdi a Pítrs. Jakmile se dvojice objevila na pódiu, tak se spustil ohromující potlesk. Následně začala dvojice hrát a fanoušci se ihned dostali do varu. Úvodní část se nesla v duchu starších písniček, které jsou na ostatních koncertech slyšet jen velmi zřídka. Márdi se do role předkapely vžil naprosto dokonale. Celou dobu narážel na to, že na songy, které zahráli jako předkapela, by se zapomínat nemělo. Během vystoupení „předkapely“ se na pódiu jako „hosté“ vystřídali i další členové „fiXy“. Po půl hodině hraní skončila úvodní část koncertu a fanoušci se mohli těšit na vystoupení kompletní sestavy Vypsané fiXy.

Dvouhodinová parádní show

Jestliže byli fanoušci spokojení už po vystoupení „předkapely“, tak po koncertu kompletní Vypsané „fiXy“ museli být v sedmém nebi. FiXa totiž předvedla neuvěřitelnou show, která trvala více než dvě hodiny. Během této dvouhodinovky zahrála kapela okolo dvaceti písní. Tentokrát už se jednalo o písně z řadových desek, mezi které patří i největší hity této partičky.

Členové kapely přišli na pódium, jako obvykle ve velmi dobré náladě. Výbornou náladu mělo i publikum, které se dostalo do varu ihned, když kapela začala hrát. „FiXa“ v Olomouci naservírovala opravdu to nejlepší ze všech alb. Zazněly zde songy jako Čtyři slunce, Antidepresivní rybička, Stereoid, Ruzyně, Mažoretka, Detaily, Klenot atd. Na přání fanoušků pak čtveřice zahrála např. píseň Samurajský meče, Vypsanou Fixou či Agresivní děda.

Atmosféra byla opravdu výborná a v narvaném „Účku“ se nakonec dýchalo jen velmi těžce. Pot se neobjevoval jen na tvářích členů kapely, ale i na tvářích skalních příznivců, kteří vytvářeli své oblíbené kapele výborné podmínky. Během jedné z písniček Márdi vyzval fanoušky a ti mu odpověděli téměř tříminutovým potleskem, který ho očividně mile překvapil.

Zřejmě nikdo v U-klubu se nechtěl dočkat chvíle, kdy bude na programu poslední písnička, ale i tento moment prostě přijít musel. Po ní si fanoušci řekli o přídavek, který jim kapela s radostí poskytla. Čtveřice přidala navrch dalších pět písniček. Fanoušci byli nadšení a nedokázali se smířit s tím, že tato neuvěřitelná akce končí. Někteří už začali „Účko“ opouštět, ale skalní příznivci ještě vydrželi a žádali o druhý přídavek. Tato snaha se jim nakonec vyplatila!

„Nechci se vnucovat, ale opravdu chcete ještě?“ okomentoval Márdi přání fanoušků. Odpověď publika byla jednoznačná, a tak Vypsaná fiXa naservírovala poslední dvě písničky. Svůj koncert v Olomouci zakončila hitem 1982.

Ten, kdo navštívil koncert Vypsané fiXy, musel být spokojen. Z tohoto koncertu si kromě skvělého zážitku mohl odnést např. tričko či ostatní suvenýry, které se prodávaly po celou dobu koncertu. Ten, kdo měl štěstí, si odnesl i společnou fotografii se členy Vypsané fiXy.

„Před náma hrajeme my tour 2014“ nadále pokračuje

Po koncertě v Olomouci Vypsaná Fixa úspěšně absolvovala koncert ve Zlíně a nyní se připravuje na další pokračování svého turné. Do konce turné zbývá ještě osm koncertů, které bude hostit Dobříš, Vimperk, Brno, Třebíč, Pardubice, Karlovy Vary, Praha a Herálec. Nejbližší koncert se uskuteční v Dobříši (21.11.), respektive ve Vimperku (22.11.). Ceny koncertů se pohybují pod 200 Kč. Vrcholem tohoto turné bude již zmiňovaný koncert v pražské Lucerně, který se uskuteční 17. prosince. Závěrečný koncert se pak bude konat 20. prosince v Herálci.

Zdroj všech fotografií: Kateřina Čajanková

 

Martin Prokeš

Zanechte komentář