Tři srdce: Jak muž potkal ženu – a pak její sestru

Film / 18.11.2014

17. Festival francouzského filmu se blíží, a je proto čas vám představit jeden z jeho premiérových snímků – drama režiséra Benoîta Jacquota o dvou sestrách a jednom mužském srdci.

3 COEURS

drama

Francie, 2014, 106 min

Režie: Benoît Jacquot

Hrají: Charlotte Gainsbourg, Chiara Mastroianni, Benoît Poelvoorde, Catherine Deneuve

Sedmnáctý ročník Festivalu francouzského filmu odstartuje už za několik dní v Praze a několika krajských městech. Na programu je už tradičně mnoho filmových hitů uvedených v uplynulých letech, ale také celkem osm snímků, které na festivalu zažijí svou českou premiéru.

Jedním z nich je i nejnovější snímek oceňovaného francouzského režiséra Benoîta Jacquota, který bude v rámci Cyklu Benoît Jacquot doplněn o starší díla tohoto umělce.

Tři srdce popisující milostný trojúhelník mezi dvěma sestrami a jedním mužem slavnostně zahájí festival ve středu 19. listopadu v pražském kině Lucerna. Jeho druhou projekci v Lucerně v pátek 21. listopadu uvede sám režisér Benoît Jacquot.

Na shledanou v Paříži

Mark (Benoît Poelvoorde) nestihne poslední vlak do Paříže. V zavírající restauraci potká Sylvii (Charlotte Gainsbourg), která mu nabídne cigaretu a doprovod k nejbližšímu hotelu. Noc strávenou v pohodlí hotelového pokoje se Mark rozhodne vyměnit za několik dalších hodin se Sylvií.

Mark (Benoît Poelvoorde) si se Sylvií (Charlotte Gainsbourg) dá schůzku v Paříži.

Mark (Benoît Poelvoorde) si se Sylvií (Charlotte Gainsbourg) dá schůzku v Paříži.

Prochází se spolu po nočním maloměstě a mluví o svém životě. Hodiny jim utíkají, jako by se znali několik let. Když Mark ráno nastupuje do vlaku, slíbí si se Sylvií, že se v pátek v šest hodin večer sejdou v Tuilerijských zahradách v centru Paříže. Nevymění si čísla, jen se na sebe usmějí a zapřisáhnou se, že přijdou.

Ve smluvený čas přijíždí natěšená Sylvie do Paříže. Sedá si na jednu z laviček a vyčkává. Mark mezitím zažívá stresující schůzku s klienty. V půl šesté nasedá do auta, uprostřed cesty ho ale potkává krátkodobá zástava srdce. Přijíždí o deset minut později, Sylvie je v tu chvíli už pryč.

Život jde ale dál. Zklamaná Sylvie odjíždí se svým přítelem do Spojených států amerických a Mark v práci potkává Sophii. Netrvá dlouho a vstupují spolu do manželství. Jen pár týdnů před tím Mark, kterému se dosud nepodařilo zapomenout na onu magickou noc na francouzském maloměstě, zjistí, že je Sylvie Sophiina sestra.

Co by, kdyby

Jacquotův nejnovější snímek ukazuje komplikovanost lidského srdce z pohledu velice náhodného, nešťastného milostného trojúhelníku. Gainsbourg i Poelvoorde skvěle zobrazují trpící jedince, kteří kvůli náhodě osudu musí hledat štěstí někde jinde. Divák si spolu s hlavními postavami nedokáže než říkat: kdyby tenkrát nebylo té srdeční příhody, všechno mohlo být úplně jinak…

Život se Sophií (Chiara Mastroianni) je krásný, ale Markovi se na Sylvii nedaří zapomenout.

Život se Sophií (Chiara Mastroianni) je krásný, ale Markovi se na Sylvii nedaří zapomenout.

Jejich snahu vyrovnat se s nastalou situací není úplně lehké sledovat, protože musíme neustále brát v úvahu nic netušící Sophii.

Třem srdcím jde máloco vytknout. Děj plyne celkem příjemně a časové skoky divákovi příliš nevadí. Na co jsem si ale za celou hodinu a půl nejde zvyknout, je překvapivý hlas vypravěče, který se objeví asi v polovině filmu a posouvá děj kupředu. K pochopení změn v tempu snímku ale přitom vůbec není nutný.

Nebudete vědět, kam dřív

Benoît Jacquot není jediný, kdo přijede osobně představit svůj film českému publiku. Režisérka a scénáristka Audrey Dana předvede svůj nejnovější počin Sex v Paříži 21. listopadu v kině Lucerna a 22. listopadu v Kině 35 Francouzského institutu. Svou účast při promítání snímku Viollete slíbili také režisér Martin Provost a spoluautor scénáře Marc Abdelnour.

Festival francouzského filmu probíhá od středy 19. listopadu v Praze a od čtvrtka 20. listopadu v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě do středy 26. listopadu. Vstupenky jsou k prodeji za 100 Kč na pokladnách jednotlivých kin.

Zdroj všech fotografií: Film Europe

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář