Havel literátem – krátký exkurz do jeho tvorby

Kultura Literatura / 17.11.2014

25 let svobody. Výročí sametové revoluce je spjato i se jménem Václava Havla – pojďme si připomenout, že nebyl jen politikem, ale také literátem.

Václav Havel (1936–2011) byl prvním porevolučním prezidentem, stal se symbolem převratu a jeho pověstné srdce zářilo nad Prahou až do roku 2003. Milovaný i nenáviděný, ale bezesporu uznávaný muž, který trochu nešťastně vstoupil do politiky z vod divadelních a literárních. Pojďme si v tento významný den připomenout, že ani jeho umělecká činnost nebyla zanedbatelná.

Havel (nejen) dramatikem

Ve spojitosti s literární činností Václava Havla snad každého nejprve napadnou jeho divadelní hry. Ano, specifický humor staví Havla po bok Samuelu Beckettovi či Eugènovi Ionescovi, velikánům proslulým právě absurdními dramaty. Patrně nejslavnější Havlovou hrou je Audience – jednoaktová hra, původně hrána v rámci bytových divadel. Jednoduchý děj je vlastně jen opakováním dialogu mezi sládkem a Vaňkem a na patnáctiminutové vystoupení při státní maturitě z češtiny se moc nehodí. Přesto je tematicky úžasně nadčasová a skrývá v sobě mnohem více než jen na pohled nesmyslné věty.

Spisy Václava Havla. Zdroj: kosmas.cz

Václav Havel ale nebyl jen dramatik. V roce 1999 vyšly Spisy Václava Havla I – VII, v nichž se kromě dramat objevují jeho básně, eseje, projevy nebo třeba próza v dopisech, Dopisy Olze, tedy veškerá jeho literární tvorba. Spisy vydalo nakladatelství Torst a v roce 2007 k nim přibyl ještě osmý svazek, v němž se objevují novější projevy a také nová hra Odcházení (která se dočkala i filmové podoby) a rozhovor s Karlem Hvížďalou s názvem Prosím stručně.

Havel dětem

Zdroj: meander.cz

Kromě politické a dramatické činnosti je Václav Havel autorem již zmíněných Dopisů Olze. Vedle tvorby pro dospělé ale nezapomněl ani na malé čtenáře, pohádková kniha Pižďuchové je toho jasným důkazem. Ačkoli dlouho s humorem sobě vlastním tvrdil, že pohádku napsat nemůže, neboť jsou v takových příbězích samí draci, králové, čarodějové, trpaslíci, rusalky a podobné potvory (a to by nemohl pro svou vadu řeči předčítat nahlas), nakonec si vlastní potvory bez proklatého R vymyslel.

Pižduchové jsou souborem pěti krátkých pohádek. Poprvé je Havel napsal v sedmdesátých letech do německého sborníku, v současné době je ale můžete jednoduše sehnat u nakladatelství Meander v česko-anglickém vydání. A musím říct, že slovo „Pižďuch“ zní v angličtině ještě vtipněji než česky!

Tento krátký exkurz do Havlovy literární tvorby měl za úkol připomenout, že vedle politika byl symbolem revoluce i umělec. Jeho knihy sice nejsou pro každého, ale svého čtenáře si jistě najdou. Každý by si rozhodně měl přečíst alespoň Audienci.

Zdroj perexové fotky: Alžběta Široká, Generace 21

Alžběta Široká

Alžběta Široká

Studentka bohemistiky, skautská vedoucí, knižní nadšenec, fanoušek žluté a člunozobců, náladová idealistka, milovnice čaje, pohádek a červené rtěnky. Knihy mám občas radši než lidi.

Zanechte komentář