S obsáhlým průvodcem vás v Maroku nemůže nic překvapit

Cestování / 21.11.2014

Co takhle vydat se do slunného Maroka? Nový obsáhlý turistický průvodce z dílny nakladatelství Jota ve vás vyvolá pocit, jako byste tam už byli!

Maroko. Země blízká, a přece jen vzdálená. Pouhých několik kilometrů dělí Maroko od evropského kontinentu, avšak na druhé straně vás čeká zcela jiný svět. Směsice osobité kultury, bohaté historie, úchvatných památek a divoké přírody dala vzniknout jedné z nejlákavějších zemí černého kontinentu. S turistickým průvodcem z nakladatelství Jota se stává ještě lákavějším.

Co se týče knihy jako takové, jedná se o poměrně objemnou brožovanou publikaci. Cena, jež se pohybuje v rozmezí 500700 korun, sice může trochu odradit, ovšem informace obsažené v průvodci mohou mít často nevyčíslitelnou hodnotu.

Odborný, obsáhlý a přehledný

Tento podtitul stručně a jasně vystihuje charakter průvodce. Hned na začátku vás čeká první seznámení s Marokem, kde se dozvíte základní informace o zemi. Čeká vás několik tipů od autorů publikace, které vás později budou provázet celou knihou pod symbolem hvězdičky. Inspirovat se můžete i dvěma cestovními itineráři, které vás zavedou na nejzajímavější cíle napříč celým Marokem. V neposlední řadě úvodní kapitola obsahuje výčet 27 míst, která nesmíte při návštěvě Maroka minout, pochopitelně doplněných o fotografie. Nechybí mezi nimi místa jako Casablanca a Marrákeš či túra po pustinách Atlasu.

Průvodce Maroko

Autoři publikace vybrali 27 nejzajímavějších míst Maroka, která zkrátka musíte navštívit.

Marrakéš – „Maroko City“, jak ho nazývali první cestovatelé – je odjakživa městem radosti a obchodu, ve kterém berberští vesničané a domorodci z jihu prodali své zboží, utratili peníze a našli spoustu zábavy. V jeho srdci se nachází náměstí Jemaa el Fna, na první pohled nic jiného než volná plocha v centru města. Ovšem na této ploše se odehrává starodávný rituál, při němž se přihlížející přesouvají mezi jednotlivými kruhy obklopujícími akrobaty, bubeníky, dudáky, tanečníky, lidové vypravěče, komiky a trhové herce.

Stejně podmanivé jsou architektonické skvosty města: ohromné a klidné nádrže v agdalských a menarských zahradách, jemná sochařská práce v grenadském stylu na saadských hrobkách a především minaret Koutoubia, nejdokonalejší islámská stavba v severní Africe.

Následuje obsáhlejší kapitola s důležitými informacemi, kterou bychom si měli projít ještě před odjezdem. Mimo způsoby, jak se do Maroka vůbec dostat, obsahuje údaje o dopravě po Maroku, možnostech ubytování, stravování, muslimských svátcích a kultuře a nakupování včetně několika rad o smlouvání na tržištích. V četných postranních boxech se také dozvíte řadu užitečných rad, na co si dávat pozor a čeho se raději vyvarovat úplně.

Přes 400 stran poznání

Po celkem vyčerpávajícím seznámení s Marokem se dostáváme ke stěžejní části průvodce. Ta je přehledně rozčleněna do devíti kapitol věnovaných vždy jedné oblasti. V každé z nich se podrobně seznámíte s daným regionem, dozvíte se o pozoruhodných místech, možnostech stravování, ubytování a dopravy v okolí. Samozřejmostí jsou boxy se zajímavostmi, praktickými informacemi, mapy měst i celých oblastí a množství barevných fotografií. Zvláštní pozornost je věnována Marrákeši, jemuž autoři vyčlenili samostatnou kapitolu.

Aby toho nebylo málo, závěrečná kapitola se zaměřuje jak jinak než opět na fakta a zajímavosti. Dočtete se o marocké historii, kultuře i vlivu islámu. Nechybí ani česko-arabsko-francouzský slovníček obsahující nejdůležitější slovíčka a fráze.

Průvodce Maroko

Průvodce obsahuje i několik mapek.

Pokud se vám průvodce zdá s ohledem na svoji obsáhlost chaotický, tak opak je pravdou. K přehlednosti dopomáhá vedle praktického řazení i barevné odlišení kapitol. Pokud v blízké době plánujete cestu do Maroka, turistický průvodce může být skvělým dárkem pod vánoční stromeček.

MAROKOMaroko

Autoři: Hamish Brown, Keith Drew, Mark Ellingham, Daniel Jacobs, Shaun McVeigh (překlad Dalibor Mahel)

Nakladatelství: Jota, 2014

Počet stran: 608; cena: 598 Kč

Žánr: cestovní průvodce

Více informací naleznete na stránkách nakladatele.

Zdroj fotografií: Michal Voráček, Generace21.cz

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář