Ebook

Knihovna vám přetéká? Pořiďte si čtečku!

Kultura Literatura / 4.2.2013

Roku 2007 Amazon uvedl na trh první Kindle. Za 5 a půl hodin bylo vyprodáno. Taky o nějaké čtečce přemýšlíte?

Kterou z nich si vezmete na dovolenou? Jednu knihu, nebo rovnou celou knihovnu?Zdroj: foter.com

Kterou si letos vezmete na dovolenou? Jednu knihu, nebo rovnou celou knihovnu?
Zdroj: foter.com

Co by měla umět?

Jedinou věcí, kterou čtečka musí bezpodmínečně umět je to, že musí umět zobrazovat české znaky. To ale nijak nesouvisí s češtinou v menu, bez té se většina z nás obejde. S našimi háčky a čárkami si dnes ale většina čteček poradí (kromě levnějších produktů z Číny).

Kde se dají sehnat e-booky?

I když elektronické, tak nejsou zadarmo. Navíc, bohužel, i když si čtečky rozumí s češtinou, neznamená to že čeští vydavatelé si rozumí se čtečkami. Aktuální situace je taková, že pokud si vybavíte 5 svých oblíbených knih, 4 z nich nikde neseženete. Neplatí ani pravidlo: známá kniha = dostupná kniha. Z oficiálních stránek u nás stojí za zmínku zpoplatněné  palmknihy.cz, rajknih.cz nebo ebookeater.cz.

V počítači si e-booky můžete roztřídit v programech šitých na míru vašim potřebám. Takovým e-bookovým managerem je třeba program Calibre. Umožní vám upravit název, zadat autora a knihy skvěle zorganizuje. Navíc umí soubory převést do formátu, který vaše čtečka podporuje.

Jaké formáty má podporovat?

Běžnými formáty, s nimiž si čtečka poradí, jsou epub, mobi a pdb. A když ne, stačí do nich soubor převést.  Za každé převedení ale něčím zaplatíte, můžete přijít o odstavce apod., ale čitelnost textu to neovlivní nijak zásadně.

Můžete se setkat i se čtečkami, které podporují formát pdf. To je sice dobrá věc, ale pokud chcete číst hlavně pdf, bylo by lepší se poohlédnout spíš po tabletu, pdf  čtečky zvládají pomalu, a když text zvětšujete, celkem se načekáte. Takže na prohlížení slidů z přednášek, čtení elektronických verzí skript a podobně si raději pořiďte ten tablet.

Co všechno vydrží a kolik knih pojme?

Průměrnému knihomolovi čtečka bez nabíjení vydrží asi měsíc. Ani uprostřed pralesa se tak nemusíte bát, že se vybije. Samozřejmě, že se výdrž u jednotlivých modelů liší, ale měsíc je vskutku zlatým průměrem. A jestli se vám na ni vejde vše, co budete potřebovat? To a ještě mnohem víc. Jestliže kniha zabere od 100 kB do 2 MB pojme čtečka s pamětí 2 GB od 1024 do 20480 knih. To na čtrnáct dní i čtrnáct let u moře stačí, ne?

V nastavení si můžete zvolit velikost písma, mezer, počet slov na řádek, položit si text svisle nebo vodorovně.  Dokonce se dá zapnout i funkce hlasitého čtení.

V nastavení  Kindle 3 si můžete zvolit velikost písma, mezer, počet slov na řádek, položit si text svisle nebo vodorovně. Dokonce se dá zapnout i funkce hlasitého čtení.
Zdroj: foter.com

A něco navrch

Některé modely jsou vybaveny internetovým připojením přes wifi nebo mobilní síť, v zařízení tak knihy přímo můžete i stahovat. V případě wifi se žádných poplatků za připojení bát nemusíte, ale jste omezeni na místa, kde máte přístup do nějaké wifi sítě.

U 3G připojení máte signál téměř všude, je však potřeba si pozorně pročíst podmínky, za jakých to funguje. Za přenesená data si výrobce může účtovat poplatky.

Wifi lze v některých modelech také využít k surfování na internetu. Používat internetový prohlížeč na displeji s elektronickým inkoustem ale rozhodně není rychlé, ani pohodlné. Pokud však nemáte jinou možnost, v nouzi se hodit může.

Základní funkcí čteček je prostě čtení, jak jinak. Takže všechny funkce „navíc“ nejsou tak rychlé a pohodlné.

Kde  ji koupit?

Dnes můžete čtečky koupit třeba v obchodě Amazon.com, k dostání jsou i u nás v elektru.  Počítejte ale s tím, že doma jsou ceny o dost vyšší, zato ale dostanete záruku, kterou pak (snad) bez problémů uplatníte.

U čteček ze zahraničí nebude sice české menu, reklamace je pak trochu problematická a navíc ještě budete muset zaplatit clo. I tak to ale vyjde cenově mnohem levněji. Pokud si čtečku ale chcete nejdřív vyzkoušet, nemusíte ji hned kupovat, je dost knihoven nebo studoven, kde se dají  bez problémů půjčit.

Univerzální a nejlepší kousek pro všechny asi neexistuje. Každý si musí zvolit tu svou jednu jedinou, podle toho, co od ní chce. Když ale vsadíte na nějaký typ Kindle od Amazonu nebo Nook od Barnes&Noble, zaručeně nesáhnete vedle a dostanete kvalitu.

Zdroj perexové fotografie: ebookfriendly.com

Hanka Fílová

Hanka Fílová

"S otevřenýma očima prošel jsem touto zemí. Je krásná! Vždyť víte. Byla mi možná víc než všechny lásky najednou a její objetí trvalo celý život." - Jaroslav Seifert, Morový sloup

Zanechte komentář