Díky, že můžem, vzkáží současní studenti na Národní

V obraze / 17.11.2014

Autor:

25. výročí sametové revoluce oslaví  studenti po svém. Poděkovat těm, kteří se zasloužili o naši svobodu, přijdou 17. listopadu na Národní třídu.

Národní třída se tak na Mezinárodní den studentstva díky desítkám umělců promění v jedinečné místo plné živé hudby, divadel, otevřených diskuzí, workshopů a korzujících lidí.

Díky, že můžem! – Korzo Národní je unikátní projekt zaměřující se především na současné studenty a jeho posláním je vzdát hold těm, kteří se před 25 lety otevřeně hlásili k myšlence svobody a demokracie. Akci pořádá mladý organizační tým z Budějovického Majálesu, který stojí za největším neziskovým studentským festivalem v zemi, ve spolupráci s Opona o.p.s., která pořádala oslavy i před pěti lety.

Chceme pojmout oslavy jinak, aktivněji a soustředit se na pozitivní myšlení a naši budoucnost. 17.‍‍‍‍ listopad je pro nás důležitým dnem a chceme, abychom si během něj připomínali hodnoty, které jsou pro budoucnost důležité a konstruktivní. Národní třída by se měla tento den stát místem pozitivního setkávání namísto bojůvek a stěžování si. Rádi bychom touto událostí zvedli ze židle ty, pro které se stal 17. listopad jen volným dnem.

Martin Kolář, jeden z organizátorů akce

Říci své díky přijde i celá řada umělců. Kromě živého Symfonického orchestru ČVUT společenský život rozproudí na třech pódiích mladé české kapely, jmenujme např. Lenku Dusilovou s Baromantikou, Vložte Kočku, Kyklos Galaktikos, Jaromíra99, Sunflower Caravan, Ghost of You a další. Ulice oživí zejména buskeři a DJ’s v tramvaji. V unikátním prostoru black box na piazzetě Národního divadla se uskuteční přehlídka divadel. Divadlo Feste zahraje fragmenty ze hry Národní třída reflektující události roku 1989, Vítězslav Marčík ml. známý jako Já to jsem vystoupí s představením Iluminace, chybět nebude ani divadlo 11:55 nebo Husa na provázku. Divadelní program obohatí i pouliční divadla. Těšit se můžete na hru U zdi divadla Continuo či na představení a workshop nepřehlédnutelného žonglérského dua Bratři v tricku. Divadlo TEJP si zase bude ve své hře pohrávat s velkými kašírovanými loutkami.

Samotná akce je jakýmsi manifestem možností svobodného projevu, proto budou mít návštěvníci příležitost vystoupit s vlastní produkcí v rámci open mic scény nebo se zapojit do workshopů, diskuzí a debat. U improvizované zdi nářků a díků bude prostor vyjádřit svůj názor, co se nám za těch 25 let povedlo, či naopak nevydařilo. K tomuto programu poskytnou po celý den přímo na ulici příjemné posezení místní kavárny. Večer na Národní bude patřit projekcím.

Chceme na Národní třídě ukázat potenciál dnešních mladých lidí a dát ho do kontrastu toho, jaké byly možnosti za minulého režimu. Sami si možná ani neuvědomujeme, v čem všem je to znát.

studentka a jedna z organizátorek Lucie Bílková

Část Národní třídy pak bude patřit neziskovým organizacím a občanskému sektoru (Člověk v tísni, Amnesty International, Kokoza, INEX SDA, Rekonstrukce státu a další). V odpoledních hodinách projde Národní třídou tradiční satirický průvod Sametového posvícení. Vřele zváni jsou návštěvníci také na dopolední mši, kterou bude v kostele sv. Voršily sloužit kardinál Dominik Duka.

Program akce začne ve 12.00 a probíhat bude po celý den až do 22.00. Plynule se pak bude pokračovat v klubech po celé Praze v rámci Klubové noci. Díky, že můžem! – Korzo Národní je součástí Festivalu svobody pořádaného Opona, o.p.s.

Více informací o akci a programu naleznete na www.dikyzemuzem.cz

Zdroj perexové fotografie: Rémi Diligent, Commons.wikimedia.org

Generace21

Generace21

Zanechte komentář