Opravdu jsme svobodní?

Osobní rozvoj Vztahy / 18.11.2014

Skoro na každém kroku se dozvíte, že jste svobodní lidé. Ale je tomu skutečně tak?

Máme právo se svobodně rozhodovat, svobodu slova, svobodu v tom, s kým budeme žít – zda s ženou nebo mužem. Zdá se, že svoboda je všudypřítomná, ale když se na to zaměříte, zjistíte, že to asi nebude pravda.

Manipulace jako nástroj

Většina z vás si ani neuvědomuje, že s nimi někdo nějak manipuluje. Jak je to možné? Nemusíte to vnímat jako manipulaci, ale třeba jako nabídku nebo pomoc, záleží, v jaké situaci se nacházíte. Dejme si příklad:

Máte rádi banány, tak si je kupujete za určitou cenu. Lidé, kteří mají rádi jiné ovoce, se o ně ani nemusejí zajímat. A najednou přijde velká sleva. A obě skupiny lidí – ti, kteří banány miluji, i ti, kteří se o ně nijak zvlášť nezajímali – se setkají právě u těch zlevněných banánů.“

Chcete být loutkou? Ne! Zdroj: foter.com

Chcete být loutkou? Ne! Zdroj: foter.com

Člověk to může zhodnotit, že tam šel kvůli ceně, ale už jen to, že tam byl podvědomě donucen jít, protože ho lákala cena, je vlastně manipulace. A takto to funguje v každodenním životě. Lidé se sebou nechávají manipulovat nebo manipulují oni sami s jinými lidmi. A v mnoha případech o tom ani nevědí. Ať už kvůli nějaké životní situaci, která je omámila natolik, že i jejich osobnost mohla být zasažena, a tak si neuvědomují, že s lidmi okolo zkoušejí manipulovat svým chováním i jednáním.

Aha, ty nemáš čas, super. Ale já teda pojedu tramvají. Jen jsem myslela, že mě vezmeš autem.“

Komfortní zóna a její síla

O komfortní zóně jsme se již v jiném článku zmínili. A zmiňujeme ji znovu, jelikož i ta umí s lidmi manipulovat. Jak? Jednoduše – dává nám to, co chceme. Pohodu a jistotu. Když to ale chceme změnit, nechováme se přirozeně. Pokud něco chcete změnit, tak to přeci změníte, ne? Ale s komfortní zónou za zády to neuděláte. Opravdu s vámi manipuluje. Zkuste jí jednou ukázat, že si nepřejete, aby s vámi manipulovala. To vy jste těmi řediteli nad sebou samými, vy si chcete přeci kontrolovat vlastní tělo a sebe sama. Naučte se využívat šancí, které vás táhnou z komfortní zóny. I za komfortní zónou můžete být spokojení (a to i více, než jste byli v komfortní zóně).

Vykročte z řady. A jděte směrem, kterým chcete. Zdroj: foter.com

Vykročte z řady. A jděte směrem, kterým chcete. Zdroj: foter.com

Nesnažte se manipulovat s lidmi

Pokud nemáte rádi, když vás někdo tlačí do věcí, do kterých se vám nechce, tak ho na to upozorněte a nenechte se. A pokud se vám to nelíbí, pak to samozřejmě ale nedělejte druhým lidem okolo vás.

Nedělej druhým to, co si nepřeješ, aby oni dělali tobě!“

Upozorněním můžete ukázat dalšímu člověku, že manipulace není správná a že se dá s lidmi komunikovat i bez ní. Obecně je s člověkem manipulováno už od dětství prostřednictvím rodičů, proto není divu, že si člověk do svého života odnáší vzorec chování, který mu říká, že manipulovat s ostatními není nic špatného. Ale to je omyl – manipulace není správná.

Rozvažte si ruce a ukažte světu, že jste svobodní! Zdroj: foter.com

Rozvažte si ruce a ukažte světu, že jste svobodní! Zdroj: foter.com

Sebereflexe pomáhá

Zkuste se vcítit do pozice, kdy s vámi někdo manipuluje, líbilo by se vám to? Spíše ne, než ano. Tak se pozorujte. A pozorujte také lidi kolem sebe. Snažte se zamezit manipulaci – není to správné – lidé pak nedělají to, co doopravdy chtějí.

Držíme vám palce, abyste pokročili za vaší komfortní zónu a vyšli z role manipulátora i manipulovaného člověka.

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Denisa Jelínková

Denisa Jelínková

Miluju barvy, hudbu, focení a psaní. Možná se stanu jednou spisovatelkou - takovou, která bude po večerech vysedávat v houpacím křesle a psát a psát a psát. Fotografování je mou srdeční záležitostí - fotoaparát jsem dostala jako dárek ♥ Takže si užívám každé cvaknutí.

Zanechte komentář