České tenistky znovu triumfovaly ve Fed Cupu

Sport / 13.11.2014

Třetí titul během posledních čtyř let se podařilo získat českým tenistkám v této soutěži. Cesta za vítězstvím ale snadná nebyla.

Hned od začátku bylo jasné, že finále tohoto ročníku bude mimořádně vyrovnané. Vždyť německý tým měl k dispozici tři hráčky z první světové třicítky, Angeliqua Kerberová se nachází dokonce na devátém místě žebříčku WTA. Český tým se mohl opět spolehnout na Petru Kvitovou a Lucii Šafářovou. Petra Kvitová se momentálně nachází na čtvrtém místě žebříčku WTA a Lucie Šafářová na místě šestnáctém.

Vydařený vstup do finále

Program celého finále Fed Cupu zahájilo utkání Kvitové a Petkovičové. Pro obě hráčky se jednalo o osmý vzájemný zápas. O vyrovnanosti obou tenistek hovořila i bilance vzájemných zápasů, ve kterých vedla Petkovičová poměrem 4:3.

Kvitové vyšel výborně vstup do utkání. Nejprve si bez problémů udržela své podání a hned ve druhém gamu sebrala své soupeřce podání. Kvitová nadále výborně podávala a zanedlouho byl stav utkání 3:0 na gamy. Průběh utkání se poté vyrovnal, nicméně česká reprezentantka neměla žádný problém s tím, aby si nadále držela svůj náskok. Obě tenistky si před koncem první sady ještě navzájem sebraly podání, ale Kvitová si výsledek pohlídala, a ujala se tak vedení 1:0 na sety.

Druhý set byl o poznání vyrovnanější, než ten první. Bohužel pro české barvy se hned v prvním gamu podařilo Petkovičové sebrat Kvitové servis. Českou tenistku to ale nepoložilo a vzápětí si vzala servis zpět. Druhý set byl vyrovnaný až do samého závěru. Zlom přišel až za stavu 5:4 pro české barvy. Andrea Petkovičová nabídla svoji chybou Petře Kvitové první mečbol v utkání. Petkovičová následně zahrála úder do autu a český tým se ujal vedení 1:0 na zápasy.

Šafářová německou jedničku porazila

Lucie Šafářová porazila Kerberovou především díky své bojovnosti. Zdroj: commons.wikimedia.org, Christian Mesiano

Lucie Šafářová porazila Kerberovou především díky své bojovnosti. Zdroj: Wikimedia Commons, Christian Mesiano

Šafářová se potkala s Kerberovou pouze jednou a toto jediné vzájemné utkání prohrála. Tuto porážku ale dokázala německé reprezentantce oplatit. Je však nutné dodat, že vítězství se opravdu nerodilo lehce.

Obě tenistky si svůj servis držely až do stavu 2:2. Němce se následně naskytl druhý brejk v utkání, který bez zaváhání využila. Šafářová nadále dělala mnoho nevynucených chyb a nedařilo se jí dobře returnovat podání Kerberové. Kerberová svůj brejk potvrdila a vedla už 4:2, což se nemohlo líbit žádnému českému fanouškovi.

Stav 2:4 ale Šafářovou nakopl a na kurtu se začaly dít věci. Česká tenistka nejprve podržela své podání a následně se jí podařilo vzít podání Kerberové. Tato situace se opakovala ještě jednou, a tak se nakonec z vítězství v prvním setu radovala česká reprezentantka.

Druhý set měl téměř totožný průběh, jako ten první. Šafářová si prohrála svá podání a Kerberová rychle vedla 4:2. Šafářová následně vyhrála čtyři gamy v řadě a zvítězila ve druhém setu 6:4.

Po prvním hracím dni mohl být český fedcupový tým s vedením 2:0 spokojen. Ten nejtěžší krok čekal Petru Kvitovou v neděli.

Kvitová se na vítězství nadřela

Třetí utkání bylo doslova reklamou na tenis. K vidění byly neskutečné výměny a zvraty v utkání. Hráčky nechaly na kurtu naprosto vše a postaraly se tak o jeden z nejnapínavějších zápasů ve fedcupové historii.

O tom, že utkání bude mimořádně vyrovnané, nás tenistky přesvědčily hned ve druhém gamu, ve kterém se přetahovaly o každý balon. Kerberová předváděla výborný obranný tenis a neváhala podniknout i útočné výpady. Tato taktika jí přinesla vedení 5:2 a zároveň také první setbol zápasu. Petra ale ukázala, že je velká bojovnice! Nejenže dokázala odvrátit první setbol, ale následně odvrátila další dva a podařilo se jí srovnat stav utkání na 5:5.

Kvitová si následně prohrála svůj servis a Kerberová znovu podávala na vítězství v prvním setu. I tentokrát naše reprezentantka zabojovala a dotáhla první set do tie-breaku. V něm byla vždy o krok napřed a po velkém boji dohrála první set do vítězného konce.

Ve druhém setu to dlouho vypadalo, že Kvitová dotlačí utkání do vítězného konce, ale Kerberová se za stavu 0:3 nevzdala a od té doby povolila Kvitové jediný gam. O vítězství se tedy rozhodlo až ve třetím setu.

Petra Kvitová byla hlavním strůjcem úspěchu českého týmu.

Petra Kvitová byla hlavním strůjcem úspěchu českého týmu. Zdroj: Wikimedia Commons, Pavel Lebeda

Do závěrečné sady vstoupila lépe německá reprezentantka, která se rychle ujala vedení 3:0. Kvitová si poté připsala na své konto první gam, ale Kerberová si své podání také podržela. Značně unavená Kvitová pak předvedla neskutečný výkon. Znovu nabrala energii, zpřesnila údery a zlepšila pohyb. Od té doby byla na hřišti pouze ona a otočila vývoj utkání na 5:4. Za tohoto stavu šla podávat Kerberová, která byla vývojem třetího setu opařena. Kvitová si nejprve vypracovala dva mečboly, ale žádný neproměnila. Třetí mečbol se jí také proměnit nepodařilo, a tak euforie v pražské O2 Areně naplno propukla po mečbolu číslo čtyři.

Po urputném boji si český tým pod vedením Petra Pály připsal třetí rozhodující bod a oslavy mohly naplno propuknout. Pro český fedcupový výběr byl tento triumf už třetím během posledních čtyř let. Porážka v závěrečné čtyřhře už na radosti českých reprezentantek nic nezměnila.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, bobaliciouslondon