Kam za adventní atmosférou, díl 2.

Cestování / 23.11.2014

České Vánoce jsou krásné, ale co takhle zkusit něco trochu jiného a vydat se dál do Evropy? Druhý díl povídání o adventních trzích je zde!

V prvním díle dvojice článků o adventních trzích jsme vám prozradili, kam se vydat nasát atmosféru Vánoc u nás v Čechách. V Evropě je ovšem několik míst, která jsou svými předvánočními jarmarky a výzdobou přímo proslulá a nejedna cestovní kancelář pořádá v listopadu i prosinci zájezdy právě do těchto měst. Pojďme se tedy podruhé společně podívat, kam za adventní atmosférou.

Stará dobrá Vídeň

Vánoční trhy v hlavním městě Rakouska jsou absolutní modlou a vzorem evropského adventu. Všechny větší ulice a náměstí v této metropoli s bohatou historií jsou od poloviny listopadu zaplněny dřevěnými stánky nabízejícími ručně vyráběné vánoční ozdoby, betlémy a keramiku. Najdete zde i rakouské speciality, sladké i slané pochutiny a ukázku různých řemesel.

Nejznámějšími trhy jsou ty na Radničním náměstí (Rathausplatz) s názvem Kouzlo adventu. A kouzelné opravdu jsou, více než 150 stánků, vůně Vánoc a světelná výzdoba rozzáří oči nejen dětem, pro které je tady připraven opravdu bohatý program, například vánoční dílny.

Trhy ve Vídni u zámku Belvedere. Zdroj: Wikimedia Commons, Michal Louč

Trhy ve Vídni u zámku Belvedere. Zdroj: Wikimedia Commons, Michal Louč

I kulturní program tradičně doprovází tyto trhy. U vánočního stromu se každý večer konají vystoupení dechových nástrojů a přímo ve vídeňské radnici se na programu podílejí pěvecké sbory z různých zemí Evropy, ale i z USA. Trhy zde probíhají od 15. listopadu až do Štědrého dne.

Kromě Rathausplatz můžete navštívit trhy i u zámku Schönbrunn, na náměstí Karlsplatz či u zámku Belvedere a na mnoha dalších místech. A když už se do Vídně vydáte, nezapomeňte i některou z těchto památek či proslulých vídeňských muzeí navštívit.

Nedaleké a stále oblíbené Drážďany

Německé velkoměsto, které máme z Čech skoro co by kamenem dohodil, je domovem adventních trhů už dlouhou dobu. Tento rok se jich v tomto hlavním městě německého Saska bude konat hned dvanáct, přičemž ne všechny budou tak docela tradiční. Navštívit můžeme trh středověký či barokní Augustusmarkt na pravém břehu Labe. Zajímavostí je trh s takzvanou „après ski“ tématikou, tedy atmosférou jako když přijdete večer na horskou chatu po celodenní lyžovačce.

Na takové krásné trhy do Drážďan se z Čech nejede nijak dlouho. Zdroj: Wikimedia Commons, Norbert Kaiser

Na takové krásné trhy do Drážďan se z Čech nejede nijak dlouho. Zdroj: Wikimedia Commons, Norbert Kaiser

V Drážďanech však adventní trhy začínají později než ve Vídni a to až ve skutečný první adventní víkend, tedy 28. listopadu. Konat se budou například na Neumarktu v blízkosti Frauenkirche, Prager Strasse, Postplatz a mnoha dalších místech.

Paříž a nejen ta

Ve Francii je známo, že se vánoční trhy konají snad v každém sebemenším městečku po celé zemi. V jednom z nich jsou trhy dokonce celoročně, městečko se jmenuje Riquewihr a dočíst jste se o něm zde mohli už dříve.

Tak trochu netradiční vánoční trhy zažijete, pokud se vydáte na jih Francie do regionu Provence, konkrétně do měst Marseille či Avignon. V této oblasti totiž v předvánoční době nepadá sníh a je příjemných 15 až 20 stupňů. Proto je trochu nečekané, když při slunné procházce po marseilleském pobřeží najednou slyšíte vánoční koledy a cinkající rolničky a můžete si koupit svařené víno či vánoční vafli s nutelou. V Avignonu je to podobné, přestože nemá moře, ale rozhodně obě tato města mají své kouzlo.

Stánek na trzích v Avignonu. Zdroj: Wikimedia Commons, Véronique PAGNIER

Stánek na trzích v Avignonu. Zdroj: Wikimedia Commons, Véronique PAGNIER

Trochu více vánoční atmosféry nasajete samozřejmě v Paříži, kde sice také moc sněhu nepotkáte, ale teplejší kabát a šálu už to chce. Největší trhy se zde konají ve čtvrti La Défense a poté na světoznámé Champs-Élysées a na Trocadéru.

Úchvatnou vánoční výzdobu najdete také v Galeries Lafayette nedaleko Opery, kde v obchodním domě z proskleného stropu visí spoustu obřích dárků. Vánoční výzdoba Paříže rozhodně patří k těm nejkrásnějším v Evropě, a proto by byla škoda toto romantické město v době předvánoční nenavštívit.

Ta pravá romantika přichází do Paříže o Vánocích. Zdroj: Wikimedia Commons, russavia

Ta pravá romantika přichází do Paříže o Vánocích. Zdroj: Wikimedia Commons, russavia

Protože je v Evropě tradice adventních trhů opravdu hojně rozšířená, tyto tři tipy, které jsme pro vás vybrali, jsou pouhým zlomkem toho, kam všude můžete za vánočními radovánkami zajet. Pokud jste však odhodláni se za atmosférou adventu opravdu vydat někam do zahraničí, nezapomeňte sledovat různé slevové portály a nabídky cestovních kanceláří. Ty se totiž v této době takovými zájezdy jen hemží.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Freddy Alexander Bugueño Tolmo

Eliška Vrbová

Eliška Vrbová

Studentka žurnalistiky s někdy až přehnaným zájmem v hudbě a módě. Klavíristka a sboristka, která by nejraději byla pořád někde na cestách, protože: "Svět je jako kniha a ten, kdo necestuje, čte pořád jenom jednu stránku."

Zanechte komentář